Սուդանում կործանված օդանավի անձնակազմի անդամներից հինգը հայ են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Սուդանում այսօր կործանված ռուսական արտադրության «Ան-12» բեռնատար ինքնաթիռի անձնակազմի անդամներից հինգը ՀՀ քաղաքացիներ են։
Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, կործանված ինքնաթիռի մասին մեկնաբանությամբ է հանդես եկել նաեւ Հարավային Սուդանի նախագահի ներկայացուցիչ Աթենի Ուեք Աթենին:
Նա նշել է, որ օդանավում եղել է 18 մարդ, որոնցից 3-ն են կենդանի մնացել:
«Հարավային Սուդանում կործանված «Ան-12» օդանավում եղել է 12 ուղեւոր, անձնակազմի վեց անդամ, այդ թվում՝ հինգ հայ եւ մեկ ռուս»,- ասել է Աթենի Ուեք Աթենին` հավելելով, որ բոլոր 12 ուղեւորները սուդանցի են եղել:
Հարավային Սուդանի նախագահի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ կենդանի մնացածները եւս սուդանցի են:
Պաշտոնյան տեղեկացրել է, որ ինքնաթիռը պատկանել է սուդանական Allied Services Limited ընկերությանը: Ավելի վաղ լրատվամիջոցները շրջանառում էին օդանավի՝ հայկական ընկերությանը պատկանելու հնարավորությունը:

5 членов экипажа упавшего в Судане самолета - армяне - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пять членов экипажа грузового самолета Ан-12, рухнувшего сегодня в Южном Судане, были гражданами Армении.
Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Как передает РИА Новости, с заявлением по поводу происшествия выступил представитель президента Южного Судана Атени Век Атени.
Он отметил, что на борту самолета было 18 человек, трое из которых остались в живых.
«На борту Ан-12, рухнувшего в Южном Судане, были 12 пассажиров, 6 членов экипажа, среди которых 5 армян и один россиянин», - сказал Атени Век Атени, добавив, что все пассажиры были гражданами Судана.
Представитель президента Южного Судана подчеркнул, что все выжившие являются суданцами.
Атени Век Атени подтвердил, что самолет принадлежал суданской авиакомпании Allied Services Limited. Ранее в прессе появилась версия, что самолет мог принадлежать армянской авиакомпании.