Երեւան: Մեդիամաքս: “Սալվադոր Դալին եւ սյուռեալիստները” ցուցահանդեսը, որը հուլիսի 7-ին կբացվի Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում, “հայտնություն կլինի”:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է պատկերասրահի գեղանկարչության բաժնի պետ, նախագծի համադրող Իրինա Բագդամյանը:
Ցուցահանդեսում ընդգրկված են 160 աշխատանքներ ֆրանսիացի հայտնի հրատարակիչ եւ նկարահավաք Պիեռ Արժիլեի անձնական հավաքածուից: Պատկերասրահի այցելուները կկարողանան դիտել Սալվադոր Դալիի յուրօրինակ օֆորտները, որոնց մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թթ-ին եւ ընդգրկվել 20-րդ դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում:
Երեւանյան ցուցադրություններում կներկայացվեն նաեւ ֆրանսիացի բանաստեղծ Պիեռ դե Ռոնսարի ստեղծագործությունների, Գյոթեի` “Ֆաուստ”-ի եւ “Դոն Ժուան”-ի համար արված Դալիի նկարազարդումները:
Կներկայացվեն նաեւ աշխատանքներ “Հիպպի” եւ “Դիցաբանություն” շարքերից:
“Դալին առանձնանում էր հայտնի դիցաբանական հերոսներ` Նարցիսի, Վեներայի, Մեդուզա Գորգոնային ազատ մեկնաբանություններով”, - ասել է ցուցահանդեսի համադրողը: Դալիի օֆորտներից բացի, ցուցահանդեսում կներկայացվեն նաեւ հայտնի գոբելեններ:
Իրինա Բագղամյանը հավելել է, որ ցուցահանդեսում ընդգրկված են նաեւ այլ սյուռեալիստների, մասնավորապես, գերմանացի նկարիչ Հանս Բելմերի, ֆրանսիացի նկարչուհի Լեոնոր Ֆինիի, իտալացի գեղանկարիչ Ջորջո դե Կիրիկոյի աշխատանքները: Երեւանում կներկայացվեն նաեւ Ժան Կոկտոյի նկարները, ինչպես նաեւ Վասիլի Կանդինսկու վաղ աշխատանքները:
Բոլոր աշխատանքները Արժիլե ընտանիքի անձնական հավաքածուից տրամադրել է նրա դուստրը` Քրիստինա Արժիլեն, որը ցուցահանդեսի բացման օրը ներկա կլինի Երեւանում:
“Ողջ աշխարհում հայտնի սյուռեալիստների գրաֆիկական արվեստը առաջին անգամ Հայաստանում կներկայացվի նման ծավալով: Իհարկե, սյուռեալիզմի կուլմինացիան արտահայտված է Դալիի ստեղծագործություններում: Սա հայտնություն է լինելու մեզ համար, մեծ իրադարձություն Հայաստանի գեղարվեստական կյանքում”, - ասել է նա:
Իրինա Բաղղամյանը ավելացրել է, որ հուլիսի 7-ին Ազգային պատկերասրահում կբացվի եւս մեկ ցուցահանդես` “Սյուռեալիզմը եւ հայ նկարիչները”, որտեղ կներկայացվեն Երվանդ Քոչարի, Սերգեյ Փարաջանովի, Գայանե Խաչատրյանի, Լեւոն Թութունջյանի եւ Արշիլ Գորկու աշխատանքները:

Ереван/Медиамакс/. Выставка «Сальвадор Дали и сюрреалисты», которая откроется 7 июля в Национальной картинной галерее, станет «откровением для Армении».
Об этом в интервью Медиамакс сказала начальник отдела живописи галереи, куратор проекта Ирина Багдамян.
В экспозицию вошли 160 работ из личной коллекции известного французского издателя и коллекционера Пьера Аржиле. Посетители галереи смогут увидеть 120 оригинальных офортов Сальвадора Дали, большая часть их которых была создана в период с 1934 по 1973 годы и вошла в золотой фонд гравюры 20 века.
В ереванскую экспозицию войдут также иллюстрации Дали к произведениям французского поэта Пьера де Ронсара, к «Фаусту» Гете, иллюстрация к «Дон Жуану».
Будут представлены также работы из цикла «Хиппи» и «Мифология».
«Дали выделяется своей свободной интерпретацией таких известных мифологических героев как Нарцисс, Венера, Медуза Горгона», - пояснила куратор выставки. Помимо офортов Дали, на выставке будут представлены и известные гобелены.
Ирина Багдамян добавила, что в экспозицию вошли работы и других сюрреалистов, в частности, немецкого художника Ганса Беллмера, французской художницы Леонор Фини, итальянского живописца Джорджо де Кирико. В Ереване будут также представлены
рисунки Жана Кокто, а также ранние работы Василия Кандинского.
Все работы из личной коллекции семьи Аржиле предоставила дочь издателя Кристина Аржиле, которая в день открытия выставки будет находиться в Ереване.
«Графическое искусство сюрреалистов, известных во всем мире, впервые будет представлено в Армении в таком масштабе. Конечно, кульминация сюрреализма выражена в творчестве Дали. Это будет откровение для нас, важное событие в художественной жизни Армении», - сказал она.
Ирина Багдамян добавила, что 7 июля, в Национальной картинной галерее откроется еще одна выставка «Сюрреализм и армянские художники», на которой будут представлены работы Ерванда Кочара, Сергея Параджанова, Гаяне Хачатрян, Левона Тутунджяна и Аршила Горки.