Երեւան: Մեդիամաքս: “Սալվադոր Դալին եւ սյուռեալիստները” ցուցահանդեսը, որը հուլիսի 7-ին կբացվի Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում, “հայտնություն կլինի”:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում այս մասին ասել է պատկերասրահի գեղանկարչության բաժնի պետ, նախագծի համադրող Իրինա Բագդամյանը:
Ցուցահանդեսում ընդգրկված են 160 աշխատանքներ ֆրանսիացի հայտնի հրատարակիչ եւ նկարահավաք Պիեռ Արժիլեի անձնական հավաքածուից: Պատկերասրահի այցելուները կկարողանան դիտել Սալվադոր Դալիի յուրօրինակ օֆորտները, որոնց մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թթ-ին եւ ընդգրկվել 20-րդ դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում:
Երեւանյան ցուցադրություններում կներկայացվեն նաեւ ֆրանսիացի բանաստեղծ Պիեռ դե Ռոնսարի ստեղծագործությունների, Գյոթեի` “Ֆաուստ”-ի եւ “Դոն Ժուան”-ի համար արված Դալիի նկարազարդումները:
Կներկայացվեն նաեւ աշխատանքներ “Հիպպի” եւ “Դիցաբանություն” շարքերից:
“Դալին առանձնանում էր հայտնի դիցաբանական հերոսներ` Նարցիսի, Վեներայի, Մեդուզա Գորգոնային ազատ մեկնաբանություններով”, - ասել է ցուցահանդեսի համադրողը: Դալիի օֆորտներից բացի, ցուցահանդեսում կներկայացվեն նաեւ հայտնի գոբելեններ:
Իրինա Բագղամյանը հավելել է, որ ցուցահանդեսում ընդգրկված են նաեւ այլ սյուռեալիստների, մասնավորապես, գերմանացի նկարիչ Հանս Բելմերի, ֆրանսիացի նկարչուհի Լեոնոր Ֆինիի, իտալացի գեղանկարիչ Ջորջո դե Կիրիկոյի աշխատանքները: Երեւանում կներկայացվեն նաեւ Ժան Կոկտոյի նկարները, ինչպես նաեւ Վասիլի Կանդինսկու վաղ աշխատանքները:
Բոլոր աշխատանքները Արժիլե ընտանիքի անձնական հավաքածուից տրամադրել է նրա դուստրը` Քրիստինա Արժիլեն, որը ցուցահանդեսի բացման օրը ներկա կլինի Երեւանում:
“Ողջ աշխարհում հայտնի սյուռեալիստների գրաֆիկական արվեստը առաջին անգամ Հայաստանում կներկայացվի նման ծավալով: Իհարկե, սյուռեալիզմի կուլմինացիան արտահայտված է Դալիի ստեղծագործություններում: Սա հայտնություն է լինելու մեզ համար, մեծ իրադարձություն Հայաստանի գեղարվեստական կյանքում”, - ասել է նա:
Իրինա Բաղղամյանը ավելացրել է, որ հուլիսի 7-ին Ազգային պատկերասրահում կբացվի եւս մեկ ցուցահանդես` “Սյուռեալիզմը եւ հայ նկարիչները”, որտեղ կներկայացվեն Երվանդ Քոչարի, Սերգեյ Փարաջանովի, Գայանե Խաչատրյանի, Լեւոն Թութունջյանի եւ Արշիլ Գորկու աշխատանքները:

Yerevan/Mediamax/. "Salvador Dali and the Surrealists” exhibition, due to open on July 7 in the National Art Gallery, will become a "revelation for Armenia,” head of the Painting Department of the gallery, curator of the project Irina Baghdamyan, said in the interview to Mediamax.
The exposition features 160 works from personal collection of the renowned French publisher and collector Pierre Argyle. The visitors of the gallery can see 120 original etchings of Salvador Dali, most of which was created in the period between 1934 and 1973 and was included into the golden fund of gravure of 20th century.
The Yerevan exposition also includes Dali’s illustrations to works by French poet Pierre de Ronsard, to Goethe’s “Faust” and an illustration to “Don Juan”.
Works from “Hippy” and “Mythology” series will be also exhibited.
“Dali is distinguished by his free interpretation of such famous mythological heroes as Narcissus, Venus, Medusa the Gorgon,” the curator ща the exhibition stated. Besides Dali’s etchings, famous tapestry will be also exhibited.
Irina Baghdamyan added that the exhibition also features works by other surrealists, particularly German artist Hans Bellmer, French artist Leonor Fini, Italian painter Giorgio de Chirico. Paintings by Jean Cocteau, as well as earlier works by Vasily Kandinsky will be also presented at the exhibition.
All works from personal collection of Argyle family were provided by publisher’s daughter Christine Argyle, who will be in Yerevan on the opening day.
“The graphic art of surrealists, known throughout the world, will be presented in Armenia for the first
time in such a scale. The climax of the surrealism is, certainly, shown in the art of Dali. It will be a revelation for us, a vital event in Armenia’s art life,” she said.
Irina Baghdamyan also said that, another exhibition “Surrealism and Armenian artists” will open in the National Art Gallery on July 7, which will feature works by Yervand Kochar, Sergey Parajanov, Gayane Khachatryan, Levon Tutunjyan and Arshil Gorki.