Իէն Գիլանը հայերի, հոգու, երազանքի եւ անվերջության մասին - Mediamax.am
1989 թվականից ի վեր, երբ համաշխարհային ռոքի լեգենդ, Deep Purple խմբի մենակատար Իէն Գիլանը մասնակցեց Rock Aid Armenia նախագծին, նա կապված է Հայաստանի եւ հայերի հետ:
1990 թվականին Իէն Գիլանը չորս համերգ տվեց Երեւանում: 2009 թվականին նա վերադարձավ Հայաստան՝ Մեդիամաքսի եւ Do Something կազմակերպության նախաձեռնած Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակում:
2010 թվականին Իէն Գիլանը երկու անգամ այցելեց Հայաստան՝ Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ երկու բարեգործական համերգների եւ Deep Purple-ի համերգի համար:
Իէն Գիլանը վերջին այցը Հայաստան կայացավ 2013 թվականի սեպտեմբերին, երբ նա մասնակցեց Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock նախագծերի շրջանակում վերակառուցված Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի բացմանը:
2014 թվականի մայիսին Նյու-Յորքում Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում Իէն Գիլանին շնորհվեց «Հայերի բարեկամ 2014» պատվավոր կոչումը:
2015 թվականի հունվարին Իէն Գիլանը նամակ գրեց գյումրեցիներին՝ Ավետիսյանների ընտանիքի դաժան սպանությունից հետո:
2010 թվականին Մեդիամաքսը նկարահանեց Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի կապի մասին պատմող «Pictures of Home» Ֆիլմը:
Ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ Իէն Գիլանի հարցազրույցից, որը օգտագործվել է ֆիլմում:
Ժամանակի եւ անցավորների մասին
Ժամանակն է մեծագույն բժիշկը, իսկ երաժշտությունն էլ նրա ուղեկիցն է: Մենք վշտանում ենք, երբ դժբախտություն է պատահում: Մենք վշտանում ենք մեզ համար, ոչ թե հեռացածների: Դա կորստի ցավն է: Մեծագույն վիշտ է, երբ կորցնում ես բարեկամիդ, կամ ընկերոջդ, կամ մտերիմներիդ: Հեռացած մարդիկ այլեւս չեն տառապում: Իրենց հոգին այլ տեղ է: Եվ հենց այն կապը, որ մենք ունենք ողջ մարդկության հետ, ցավ է պատճառում: Ժամանակ է հարկավոր այն բժշկելու համար:
Մարդկային էության բարդությունը ճանաչողական գործընթաց է, որ օգնում է ընկերներ ձեռք բերել կամ բարդ իրավիճակներ զգալ: Երբ մտնում ես սենյակ, սկսում ես զգալ նրա մթնոլորտը` արդյո՞ք այն բարեկամական է, թե ոչ:  Որոշ մարդիկ եւ մշակույթներ ավելի զգայուն են, քան ուրիշները:
Հայաստանում ես մի մեծ կապ եմ զգում իմ իրական հոգու հետ: Շատ հյուրասեր, չափազանց բաց... Շատ ուժեղ զգացողություն է, երբ քեզ ճանաչում են: Դու շատ վստահ ես զգում քեզ: Ուժ ես ստանում: Եվ զգում ես, որ ընդունված ես: Բնականաբար, երբ գնում ես մեկի տուն, դուռը բաց են անում, քեզ ներս են հրավիրում: Կերակուր են առաջարկում: Ընկերակցում են: Զրուցում են: Դա մեծապես գնահատելի է: Իրապես հեշտ է բարեկամանալ Հայաստանի եւ հայերի հետ:  Հեշտ է: Դուք եք դա հեշտացնում: Դուք ունեք ուժեղ հոգի, ձեր ապրումները պարզ են արտահայտվում, ինչպես նաեւ պարզ են ընկալելու համար: Ես զգում եմ առողջ լավատեսություն եւ հասկանում եմ այն, որովհետեւ դա  նաեւ իմ էությունն է, իմ ընտանիքի էությունը…
Երազանքի ու անվերջության մասին
Ես ունեմ երազանք իմ ամբողջ կյանքի ընթացքում: Երբ ութ տարեկան էի, առաջին անգամ լսեցի «անվերջություն» բառը: Իմ դպրոցական ուսուցիչն ասել էր. «Անվերջություն բառը նշանակում է, որ ամեն ինչ շարունակվում է հավերժ եւ բոլոր ուղղություններով»: Ես եկա տուն ու մտածում էի. «Ամեն ինչ հավերժ շարունակվում է: Դա հնարավոր չէ: Ինչպե՞ս է դա հնարավոր: Ոչ, ամեն ինչ ինչ-որ տեղ պետք է ավարտվի»: Եվ ես սկսեցի մտածել իմ սենյակի մասին: Ես պառկած էի սենյակումս, այն ավարտվում է իր պատերով, բայց դռնից այն կողմ տունն է, տնից այն կողմ բակն է, բակից այն կողմ փողոցն է, փողոցից այն կողմ քաղաքն է, քաղաքից այն կողմ երկիրն է, այնտեղ Անգլիայի ափն է, որից հետո սկսվում է օվկիանոսը, ապա գալիս է Երկիր մոլորակը, երկինքը, աստղերը եւ գալակտիկաները: Զգացի, որ խելագարվում եմ եւ որոշեցի, որ ամեն ինչ ինչ-որ տեղ պետք է կանգ առնի: Մտովի աղյուսե պատ կառուցեցի մեր բակի վերջում, աշխարհի շուրջ, մտածեցի, որ ամեն ինչ լավ է եւ  քնով անցա: Ապա վեր թռա` մտածելով. «Աստված իմ, ի՞նչ կա այդ աղյուսե պատից այն կողմ»: Ես մտածեցի, որ ամեն ինչ իրապես շարունակվում է անվերջ, բայց դա հնարավոր չէ հասկանալ, որովհետեւ այն պետք է լինի հեշտ կառավարելի չափերով: Այնպես որ, այս մասին եմ մտածել ողջ կյանքիս ընթացքում:
Աստծո եւ կրոնի մասին
Աստվածն ու կրոնը նույն բաները չեն: Կրոնը մշակութային բան է: Իմ պատկերացումն Աստծո եւ կրոնի մասին ես արտահայտում եմ` ասելով, որ եթե ես ծնված լինեի Մեքայում, դժվար թե կաթոլիկ դառնայի: Եվ եթե այդ տրամաբանությանը հետեւենք, կարելի է պատկերացնել, թե ինչպիսի տարբերություն կա Աստծո, կամ ոգու եւ մեր տեղական մշակույթի, միջավայրի ընկալման միջեւ:
Իհարկե, բոլորն էլ տարբերվում են: Իհարկե, մենք միշտ խոսում ենք Աստծո գոյության մասին, բայց իմ խորին համոզմամբ, մենք նաեւ մեր ներսում հոգի ունենք, եւ այն նույնպես կարող ենք Աստված անվանել: Դա մի բառ է, որ բոլորս էլ հասկանում ենք եւ բոլորս էլ հարգում ենք: Բայց կրոններն ասում են, որ Աստված մեկն է: Ամեն կրոն արժեքավոր է: Բայց նրանք հին են: Նրանք գալիս են շատ տարիներ առաջ գրված մարգարեների գրքերից: Մենք կարող ենք լավացնել հասկանալու մեր գիտությունը: Էվկլիդեսն ասել է մեզ զուգահեռ գծերի մասին, բայց հարյուր տարի առաջ մենք սկսեցինք մտածել ժամանակակից կերպով եւ ահա մենք գիտենք, որ բացարձակ զուգահեռ գծեր գոյություն չունեն: Իմ երազանքն է պարզապես շարունակել նման փնտրտուքներն այն մարդկանց հետ, ովքեր ունեն երեւակայություն, եւ փորձել մի փոքր ավելի առաջ շարժվել մեր պատկերացումներում: Եթե մենք կարողացանք նման թռիչք կատարել մեր գիտության մեջ, ապա մենք կարող ենք կատարել նման թռիչք նաեւ մեր պատկերացումներում Աստծո մասին: Մենք կբարելավենք նաեւ մեր բարոյական նորմերը  եւ միգուցե որոշ  բաներ մի փոքր կփոխենք: Կարող է ոգեւորիչ չթվալ, բայց ինձ համար դա շատ կարեւոր է:

Иэн Гиллан об армянах, душе, мечтах и бесконечности - Mediamax.am
19 августа легенда мирового рока, вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан отмечает свой день рождения. Музыкант родился в 1945 году, спустя пару месяцев после окончания Второй Мировой войны.
Начиная с 1989 года, когда легендарный музыкант принял участие в проекте Rock Aid Armenia, он связан с Арменией и армянами.
В 1990 году Иэн Гиллан дал четыре концерта в Ереване. В 2009 году он вернулся в Армению в рамках прокта  Armenia Grateful 2 Rock, иницированного Медиамакс и организацией Do Something!.
В 2010 году Иэн Гиллан дважды посетил Армению - дал два благотворительных концерта с Государственным филармоническим оркестром Армении и один с группой Deep Purple.
Последний визит Иэна Гиллана в Армению состоялся в сентябре 2013 года, когда он принял участие в открытии музыкальной школы №6 в Гюмри, построенной в рамках проектов Rock Aid Armenia/Armenia Grateful 2 Rock.
В мае 2014 года в Нью-Йорке, в зале торжеств кафедрального собора Св. Вардан, Иэн Гиллан был награжден почетным званием «Друг армян-2014».
В январе текущего года Иэн Гиллан направил письмо жителям Гюмри в связи с жестоким убийством членов семьи Аветисян.
В 2010 году Медиамакс снял фильм «Pictures of Home», рассказывающий о связи Иэна Гиллана с Арменией, который с сегодняшнего дня доступен в сети:
Представляем некоторые фрагменты из интервью Иэна Гиллана, которое использовалось в фильме.
О времени и ушедших
Время – лучший лекарь, а музыка – его спутник. Мы огорчаемся, когда случается несчастье. Но мы переживаем за себя, а не за ушедших. Это боль потери. Огромное горе – когда теряешь друга или близкого человека. А ушедшие более не страдают. Их душа уже в ином месте. Именно эта связь с человечеством и причиняет нам боль. А чтобы излечиться, нужно время.
Сложность человеческого существа - познавательный процесс, который позволяет приобретать друзей или переживать трудности. Когда ты входишь в комнату, начинаешь ощущать степень дружелюбности атмосферы. Некоторые люди и культуры более чувствительны, чем другие.
Иэн Гиллан Иэн Гиллан
В Армении я ощущаю огромную связь со своей подлинным духом. Очень гостеприимные, открытые… Тот момент, когда тебя узнают здесь, вызывает очень сильные эмоции. Ты ощущаешь уверенность, прилив сил. Чувствуешь, что тебя принимают. Естественно, когда ты приходишь в чей-то дом, тебе открывают дверь, приглашают войти. Угощают, составляют компанию, занимают беседой. Я очень ценю это. Очень просто подружиться с Арменией и армянами. Вы сами делаете это несложным. У вас сильный дух, вы просто выражаете свои эмоции, и их легко воспринимать. Здесь ощущается здоровый оптимизм.
О мечтах и бесконечности
Я мечтаю всю жизнь. Когда мне было 8 лет, я впервые услышал слово «бесконечность». Мой школьный учитель сказал: «Бесконечность означает, что все длится вечно и во всех направлениях». Я пришел домой и начал размышлять: «Невозможно, чтобы все длилось вечно. Как такое может быть?  Нет-ет, все где-то должно кончаться». И я начал думать о своей комнате. Я лежал в комнате: она заканчивалась за стенами, но дальше был дом, а за ним – двор, затем улица, город. За городом - страна, затем - берег Англии, потом океан, планета Земля, небо, звезды, галактики. Я понял, что схожу с ума, и решил, что все должно где-то  кончаться. Мысленно я выстроил кирпичную стену на границе нашего двора, затем - вокруг планеты, решил, что теперь все хорошо, и погрузился в сон. Но вдруг я проснулся с мыслью: «Господи, а что же там, за стеной?» Я подумал, что все на самом деле продолжается бесконечно, просто это невозможно осмыслить. Всю свою жизнь я размышляю об этом.
О Боге и религии
Бог и религия – не одно и то же. Религия – часть культуры. Свое представление о Боге и религии я выражаю следующим образом: если бы я родился в Мекке, вряд ли я был бы католиком. И если следовать этой логике, можно составить впечатление о том, какая разница существует между восприятием Бога, духа и нашей локальной культуры, среды.
Все люди различаются. Конечно, мы всегда говорим о существовании Бога, но я твердо убежден – у нас есть душа, которую тоже можно назвать Богом. Это слово понятно всем, и все относятся к нему с уважением. Но религии утверждают, что Бог – один. Каждая религия ценна, но все религии стары. Они пришли к нам из книг, написанных древними пророками. Эвклид говорил о параллельных прямых, но сто лет назад мы начали думать по-новому, и теперь знаем, что абсолютно параллельных прямых не бывает. Моя мечта – продолжить поиски вместе с людьми, имеющими воображение, и постараться продвинуться еще немного в своих представлениях. Если мы смогли настолько продвинуться в науке, то сможем развить и свои представления о Боге. Мы усовершенствуем и наши моральные каноны, и, быть может, немного подкорректируем некоторые вещи. Может быть, эта идея кажется не очень воодушевляющей, но для меня это очень важно.