Նյու-Յորքում Իէն Գիլանին «Հայերի բարեկամ 2014» կոչումը շնորհելու արարողությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 2-ին Նյու-Յորքում Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում կայացել է Deep Purple խմբի վոկալիստ, լեգենդար ռոք երաժիշտ Իէն Գիլանին «Հայերի բարեկամ 2014» պատվավոր կոչումը շնորհելու արարողությունը:
Արարողությունը տեղի է ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմի շուրջ 500 անդամների ամենամյա հավաքի շրջանակներում: Արեւելյան թեմը «Հայերի բարեկամ» կոչումը շնորհում է այն մարդկանց, ովքեր զգալի ավանդ են ներդրել Հայաստանի ու հայերի հետ հարաբերությունների զարգացման գործում: 2013թ. այդ կոչմանն արժանացել էր Ֆլորիդայի նահանգապետ Ջեբ Բուշը:
Գիլանին պարգեւատրելու որոշումը պայմանավորված էր ոչ միայն Rock Aid Armenia ծրագրում նրա դերով, այլեւ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման մեջ նրա ներդրած մեծ ավանդով, որի պաշտոնական բացումը կայացել էր 2013թ. սեպտեմբերին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Արեւելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ Պարսամյանի, բարեգործներ Էդվարդ եւ Ժաննա Մարդիգյանների, ինչպես նաեւ Deep Purple-ի վոկալիստի մասնակցությամբ:
Մինչ պարգեւատրման արարողության մեկնարկը ներկաներին ցուցադրվեցին հատվածներ Մեդիամաքս-ի «Pictures of Home» վավերագրական ֆիլմից, որը պատմում է Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի հոգեւոր կապի մասին:
Ներկայացնելով Իէն Գիլանին` Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռենդի Սապահ-Գուլյանը հայտարարեց, որ «երաժշտությունը բարիք գործելու շատ մեծ հնարավորություն ունի, եւ Իէն Գիլանը լիովին օգտագործել է այդ հնարավորությունը»:
«Դժվար է բառերով փոխանցել Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաների աչքերի արտահայտությունը, որը ես տեսել եմ սեպտեմբերին. նրանք ի վերջո հնարավորություն ստացան զբաղվել երաժշտությամբ արժանապատիվ պայմաններում»,- ասել է Սապահ-Գուլյանը:
Արքեպիսկոպոս Խաժակ Պարսամյանը Իէն Գիլանին անվանել է «հույսի դեսպան», որն օգտագործել է արվեստի ուժը հօգուտ հայ երեխաների:
Իր ելույթում Իէն Գիլանն ասել է, որ անչափ զգացված է եղել, երբ ստացել է արքեպիսկոպոս Պարսամյանի նամակը, որում Արեւելյան թեմի առաջնորդը նրան տեղեկացրել է «Հայերի բարեկամ» կոչումը շնորհելու որոշման մասին: Երգիչը պատմել է 1990 թվականին Սպիտակ կատարած իր այցելության մասին, որը, նրա խոսքերով, եղել է իր կյանքի ամենաուժեղ հուզական ապրումներից մեկը: Իէն Գիլանն ընդգծել է, որ նա եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին դպրոցի շինարարության ծրագրի իրականացման ընթացքում եղել են «ուշադրության կենտրոնում», սակայն հսկայական ծավալի աշխատանք են կատարել «բեմի հետեւում կանգնած» մարդիկ: Իէն Գիլանը հատկապես ընդգծել է Ջոն Դիին` 1989թ. Rock Aid Armenia ծրագրի նախաձեռնողին: Deep Purple-ի մենակատարը նշել է նաեւ Կանադայում գտնվող երաժշտական գործիքների խանութի տնօրեն Թիմ Իրվինգին, ով Գյումրիի դպրոցն ապահովել է բոլոր անհրաժեշտ գործիքներով:
Աշխարհահռչակ երաժիշտն ասել է, որ վերջին տասնամյակում աշխարհը շատ է փոխվել: «Կար ժամանակ, երբ Լեհաստանում եւ Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում մարդկանց բանտ էին նստեցնում այն բանի համար, որ նրանք լսում էին Deep Purple: Ես այդ մասին խոսել եմ նաեւ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հանդիպման ժամանակ, երբ նա Ռուսաստանի նախագահն էր: Այսօր երաժշտության շնորհիվ մենք կարող ենք մեր ավանդը ներդնել ինչ-որ խնդիրների լուծման մեջ»,- նկատել է երաժիշտը:
«Այդ ֆանտաստիկ «ճանապարհորդությունն» ավարտվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ մենք բացեցինք Գյումրիի դպրոցը: Բայց ես հավատում եմ, որ մեզ սպասվում են նոր «ճանապարհորդություններ»»,- եզրափակել է Իէն Գիլանը:

Нью-Йорке состоялась церемония награждения Иэна Гиллана почетным званием
Ереван /Медиамакс/. 2 мая в Нью-Йорке, в зале торжественных собраний кафедрального собора Св. Вардан, состоялась церемония награждения вокалиста группы Deep Purple, легендарного рок-музыканта Иэна Гиллана почетным званием "Друг армян-2014".
Церемония прошла в рамках ежегодного собрания около 500 членов Восточной епархии Армянской апостольской церкви в США. Ежегодно Восточная епархия присуждает звание "Друг армян" людям, внесшим значительный вклад в развитие отношений с Арменией и армянским народом. В 2013 году этого звания удостоился губернатор Флориды Джеб Буш.
Решение наградить Иэна Гиллана было обусловлено его ролью в проекте Rock Aid Armenia и большим вкладом в строительство нового здания музыкальной школы N6 в Гюмри, официальное открытие которого состоялось в сентябре 2013 года с участием президента Армении Сержа Саргсяна, предводителя Восточной епархии архиепископа Хажака Парсамяна, благотворителей Эдварда и Жанет Мардигян и вокалиста Deep Purple.
До начала церемонии награждения собравшимся показали отрывки из документального фильма Медиамакс "Pictures of Home", который рассказывает о духовной связи Иэна Гиллана с Арменией. Представляя Иэна Гиллана, председатель Совета директоров Фонда армянской помощи (FAR) Рэнди Сапах-Гулян заявил, что "музыка обладает огромной возможностью творить добро, и Иэн Гиллан использовал эту возможность сполна". "Трудно передать словами выражение глаз учеников музыкальной школы в Гюмри, которое я видел в сентябре: они наконец получили возможность заниматься музыкой в достойных условиях",- сказал Сапах-Гулян.
Архиепископ Хажак Парсамян назвал Иэна Гиллана "послом надежды", который использовал силу искусства во благо армянских детей.
В своем слове Иэн Гиллан сказал, что был невероятно тронут, получив письмо от архиепископа Парсамяна, в которой глава Восточной епархии сообщал о решении присудить ему звание "Друг армян". Певец рассказал о своей поездке в Спитак в 1990 году, которая, по его словам, стала одним из сильнейших эмоциональных переживаний в его жизни. Иэн Гиллан подчеркнул, что он и гитарист Black Sabbath Тони Айомми были "на виду" в ходе реализации проекта по строительству школы, однако огромный объем работы делали люди, "которые оставались за сценой". Иэн Гиллан особо отметил Джона Ди, который выступил инициатором проекта Rock Aid Armenia в 1989 году. Фронтмэн Deep Purple отметил также владельца магазина музыкальных инструментов из Канады Тима Ирвинга, который обеспечил школу в Гюмри всеми необходимыми инструментами.
Легендарный музыкант сказал, что мир сильно изменился за последние десятилетия. "Было время, когда людей в Польше и Германской Демократической Республике сажали в тюрьму за то, что они слушали Deep Purple. Я говорил об этом на встрече с Дмитрием Медведевым, когда он был президентом России. Сегодня благодаря музыке мы можем вносить свою лепту в решение каких-то вопросов",- заметил певец. "Это фантастическое "путешествие" закончилось в сентябре пршлого года, когда мы открыли школу в Гюмри. Но я верю, что нас ждут новые "путешествия"", - сказал в заключение Иэн Гиллан.