Նյու-Յորքում Իէն Գիլանին «Հայերի բարեկամ 2014» կոչումը շնորհելու արարողությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 2-ին Նյու-Յորքում Սբ. Վարդան Մայր տաճարի հանդիսությունների սրահում կայացել է Deep Purple խմբի վոկալիստ, լեգենդար ռոք երաժիշտ Իէն Գիլանին «Հայերի բարեկամ 2014» պատվավոր կոչումը շնորհելու արարողությունը:
Արարողությունը տեղի է ունեցել Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արեւելյան թեմի շուրջ 500 անդամների ամենամյա հավաքի շրջանակներում: Արեւելյան թեմը «Հայերի բարեկամ» կոչումը շնորհում է այն մարդկանց, ովքեր զգալի ավանդ են ներդրել Հայաստանի ու հայերի հետ հարաբերությունների զարգացման գործում: 2013թ. այդ կոչմանն արժանացել էր Ֆլորիդայի նահանգապետ Ջեբ Բուշը:
Գիլանին պարգեւատրելու որոշումը պայմանավորված էր ոչ միայն Rock Aid Armenia ծրագրում նրա դերով, այլեւ Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցման մեջ նրա ներդրած մեծ ավանդով, որի պաշտոնական բացումը կայացել էր 2013թ. սեպտեմբերին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Արեւելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ Պարսամյանի, բարեգործներ Էդվարդ եւ Ժաննա Մարդիգյանների, ինչպես նաեւ Deep Purple-ի վոկալիստի մասնակցությամբ:
Մինչ պարգեւատրման արարողության մեկնարկը ներկաներին ցուցադրվեցին հատվածներ Մեդիամաքս-ի «Pictures of Home» վավերագրական ֆիլմից, որը պատմում է Իէն Գիլանի եւ Հայաստանի հոգեւոր կապի մասին:
Ներկայացնելով Իէն Գիլանին` Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) Տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռենդի Սապահ-Գուլյանը հայտարարեց, որ «երաժշտությունը բարիք գործելու շատ մեծ հնարավորություն ունի, եւ Իէն Գիլանը լիովին օգտագործել է այդ հնարավորությունը»:
«Դժվար է բառերով փոխանցել Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաների աչքերի արտահայտությունը, որը ես տեսել եմ սեպտեմբերին. նրանք ի վերջո հնարավորություն ստացան զբաղվել երաժշտությամբ արժանապատիվ պայմաններում»,- ասել է Սապահ-Գուլյանը:
Արքեպիսկոպոս Խաժակ Պարսամյանը Իէն Գիլանին անվանել է «հույսի դեսպան», որն օգտագործել է արվեստի ուժը հօգուտ հայ երեխաների:
Իր ելույթում Իէն Գիլանն ասել է, որ անչափ զգացված է եղել, երբ ստացել է արքեպիսկոպոս Պարսամյանի նամակը, որում Արեւելյան թեմի առաջնորդը նրան տեղեկացրել է «Հայերի բարեկամ» կոչումը շնորհելու որոշման մասին: Երգիչը պատմել է 1990 թվականին Սպիտակ կատարած իր այցելության մասին, որը, նրա խոսքերով, եղել է իր կյանքի ամենաուժեղ հուզական ապրումներից մեկը: Իէն Գիլանն ընդգծել է, որ նա եւ Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին դպրոցի շինարարության ծրագրի իրականացման ընթացքում եղել են «ուշադրության կենտրոնում», սակայն հսկայական ծավալի աշխատանք են կատարել «բեմի հետեւում կանգնած» մարդիկ: Իէն Գիլանը հատկապես ընդգծել է Ջոն Դիին` 1989թ. Rock Aid Armenia ծրագրի նախաձեռնողին: Deep Purple-ի մենակատարը նշել է նաեւ Կանադայում գտնվող երաժշտական գործիքների խանութի տնօրեն Թիմ Իրվինգին, ով Գյումրիի դպրոցն ապահովել է բոլոր անհրաժեշտ գործիքներով:
Աշխարհահռչակ երաժիշտն ասել է, որ վերջին տասնամյակում աշխարհը շատ է փոխվել: «Կար ժամանակ, երբ Լեհաստանում եւ Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում մարդկանց բանտ էին նստեցնում այն բանի համար, որ նրանք լսում էին Deep Purple: Ես այդ մասին խոսել եմ նաեւ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հանդիպման ժամանակ, երբ նա Ռուսաստանի նախագահն էր: Այսօր երաժշտության շնորհիվ մենք կարող ենք մեր ավանդը ներդնել ինչ-որ խնդիրների լուծման մեջ»,- նկատել է երաժիշտը:
«Այդ ֆանտաստիկ «ճանապարհորդությունն» ավարտվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ մենք բացեցինք Գյումրիի դպրոցը: Բայց ես հավատում եմ, որ մեզ սպասվում են նոր «ճանապարհորդություններ»»,- եզրափակել է Իէն Գիլանը:

The ceremony of awarding Ian Gillan the honorary title of
The ceremony of awarding Ian Gillan the honorary title of "Friend of Armenians 2014” took place in New York
Photo: FAR
Ian Gillan and businessman Alex Yemenidjian
Yerevan /Mediamax/. The ceremony of awarding Deep Purple frontman and legendary rock musician Ian Gillan the honorary title of "Friend of Armenians 2014” took place in the solemn assemblies hall of Saint Vardan Cathedral in New York on May 2.
The ceremony was held within annual assembly of about 500 members of Eastern Diocese of Armenian Apostolic Church in U.S.  On a yearly basis, the Eastern Diocese awards the title of “Friend of Armenians” to people who made significant contributions to development of relations with Armenia and the Armenian people. In 2013, the title was awarded to Governor of Florida Jab Bush.
The decision to award Ian Gillan was conditioned by his role in Rock Aid Armenia project and considerable contribution to reconstruction of N6 music school in Gyumri which was officially opened in September 2013 with participation of the Armenian President Serzh Sargsyan, prelate of Eastern Diocese Archbishop Khazhak Parsamyan, benefactors Edward and Janet Mardigian and Deep Purple lead singer.
Before the start of the awards ceremony, those presented were shown episodes from Mediamax’s documentary “Pictures of Home” which features Ian Gillan’s spiritual bonds with Armenia. Introducing Ian Gillan, Chairman of the Board of Fund for Armenian Relief (FAR) Randy Sapakh-Gulyan stated that “music has the power of creating kindness, and Ian Gillan used this power to the fullest”. “It’s hard to put it into words the expression of the eyes of the music school pupils in Gyumri which I saw in September: at last, they got the opportunity to study music in proper conditions”, said Sapakh-Gulyan.
Archbishop Khazhak Parsamyan called Ian Gillan “Ambassador of Hope” who used the power of art for the good of the Armenian people.
In his speech, Ian Gillan said that he was incredibly touched to have got Archbishop Parsamyan’s letter in which the leader of the Eastern Diocese wrote about the decision on awarding him the title of “Friend of Armenians”. The singer told about his trip to Spitak in 1990 which became one of the most dramatic emotional experiences in his life. Ian Gillan stressed that he and Black Sabbath guitarist Tony Iommi were “to the view” of the implementation of the project of music school construction while tremendous work was done by those who “were behind the scene”. Ian especially mentioned Jon Dee who was the initiator of Rock Aid Armenia project in 1989. Deep Purple frontman also pointed out the role of the owner of musical instruments store in Canada Tim Irving who donated necessary instruments to the Gyumri music school.
The legendary musician said that the world dramatically changed over the past decades. “There was time when people in Poland and German Democratic Republic were put into prison for listening to Deep Purple. I talked about it at my meeting with Dmitry Medvedev when he was the President of Russia. Now music helps us contribute to solving certain issues”, noted the singer. “This fantastic “journey” ended in September 2013 when we opened the school in Gyumri. But I believe new “journeys” are awaiting us”, concluded Ian Gillan.