Վարչապետը դոնորների հետ քննարկել է «բաց երկինքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել քննարկում՝ Հայաստանի ավիացիայի ոլորտի բարեփոխումների ընթացքի եւ հեռանկարների վերաբերյալ:
Կառավարությունից հայտնում են, որ քննարկմանը մասնակցել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, Համաշխարհային բանկի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակների, ինչպես նաեւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) բարեգործական հիմնադրամի եւ պետական մարմինների ներկայացուցիչները:
Հանդիպմանն արծարծվել են ՀՀ կառավարության որդեգրած «բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է «բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացման կոնկրետ գործողությունների ծրագրի եւ ժամանակացույցի մշակումը, հանրային իրազեկվածության բարձրացման նպատակով համակարգված գործողությունների իրականացումը, զբոսաշրջության ռազմավարության մշակումը եւ այլն:
Վարչապետը կարեւորել է դոնոր համայնքի հետագա օժանդակությունը բարեփոխումների շարունակական իրականացման, միջազգային փորձագետների ներգրավման եւ մարդկային ռեսուրսների վերապատրաստման գործում:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին՝ օժանդակելու պատրաստակամության համար եւ վստահեցրել է, որ հետեւողական է լինելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու հարցում:

PM discusses “open skies” with donors
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan held a discussion on the reforms and prospects of the aviation sector of Armenia at the Armenian government today.
The government has informed that representatives of the Yerevan offices of the United States Agency for International Development (USAID), World Bank and International Monetary Fund (IMF) as well as the representatives of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Charitable Foundation and state bodies were present at the discussion.
The meeting touched upon issues related to Armenia’s “open skies” policy. The elaboration of a clear action plan and schedule of the implementation of the “open skies” policy, execution of coordinated activities aimed at raising public awareness, and elaboration of tourism strategy were highlighted.
The PM stressed the importance of further support of the donor community for the continuous implementation of reforms, involvement of international experts and training of human resources.
Hovik Abrahamyan expressed his gratitude to the representatives of international structures for their readiness to render support and assured of his consistency to realize the agreements they had reached.