Վարչապետը դոնորների հետ քննարկել է «բաց երկինքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել քննարկում՝ Հայաստանի ավիացիայի ոլորտի բարեփոխումների ընթացքի եւ հեռանկարների վերաբերյալ:
Կառավարությունից հայտնում են, որ քննարկմանը մասնակցել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, Համաշխարհային բանկի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակների, ինչպես նաեւ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) բարեգործական հիմնադրամի եւ պետական մարմինների ներկայացուցիչները:
Հանդիպմանն արծարծվել են ՀՀ կառավարության որդեգրած «բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք կարեւորվել է «բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացման կոնկրետ գործողությունների ծրագրի եւ ժամանակացույցի մշակումը, հանրային իրազեկվածության բարձրացման նպատակով համակարգված գործողությունների իրականացումը, զբոսաշրջության ռազմավարության մշակումը եւ այլն:
Վարչապետը կարեւորել է դոնոր համայնքի հետագա օժանդակությունը բարեփոխումների շարունակական իրականացման, միջազգային փորձագետների ներգրավման եւ մարդկային ռեսուրսների վերապատրաստման գործում:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին՝ օժանդակելու պատրաստակամության համար եւ վստահեցրել է, որ հետեւողական է լինելու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու հարցում:

Премьер-министр обсудил с донорами «открытое небо» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Обсуждения вокруг процесса реформирования и перспектив авиационной сферы в Армении прошли сегодня в правительстве Армении под руководством премьер-министра Овика Абрамяна.
Как сообщили в правительстве, в обсуждении приняли участие представители Международного агентства развития США, Всемирного Банка, ереванского офиса Международного валютного фонда, а также фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) и государственных органов.
На встрече были подняты вопросы, касающиеся проводимой правительством Армении политики «открытого неба». Стороны отметили важность разработки в рамках политики «открытого неба» четкого плана действий и графика его выполнения, проведения скоординированной работы для повышения общественной осведомленности, подготовки стратегии туризма и так далее.
Премьер-министр подчеркнул важность дальнейшей поддержки со стороны доноров в деле последовательного проведения реформ, вовлечения международных экспертов и переподготовки человеческих ресурсов.
Овик Абрамян выразил благодарность представителям международных структур за готовность оказать поддержку и заверил, что будет последователен в вопросе осуществления достигнутых соглашений.