Մշակվում է Ցեղասպանության իրավական պահանջների թղթածրարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ ներկայումս Հայ իրավաբանների միջազգային ընկերակցությունը մշակում է Ցեղասպանության հետեւանքների հաղթահարման համապարփակ հայեցակարգ եւ իրավական պահանջների թղթածրար:
«Դուք գիտեք, որ իրավական պահանջների թղթածրարի պատրաստման հարցն երեկ քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում: Մենք հստակ ժամանակացույց չենք դրել, թե երբ է պատրաստ լինելու իրավական պահանջների վերջնական փաթեթը, քանի որ նախատեսվում են շատ լուրջ ներքին քննարկումներ եւ համաձայնություն հնարավոր բոլոր շահառուների հետ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Վիգեն Սարգսյանը՝ Մեդիամաքս-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով երեկ հրապարկված Համահայկական հռչակագրի՝ իրավական պահանջների վերաբերյալ կետը:
Նա հավելել է, որ ակնկալվում է մշակել այնպիսի համապարփակ թղթածրար, որը համադրում է Հայոց ցեղապսանության հետեւանքների հաղթահարման եւ դրանից բխող իրավական պահաջների շուրջ հայկական աշխարհի հիմնական դերակատարների մոտեցումները:
«Տվյալ դեպքում պետք չէ իրավական ուղիներ ասվածը հասկանալ միայն դատական վեճի ճանապարհով: Սովորաբար լավագույն ճանապարհն այն է, որ վեճը լուծվում է մինչ դատարան մտնելը»,- հստակեցրել է Վիգեն Սարգսյանը:
Խոսելով Համահայկական հռչակագրի մասին՝ նա ասել է, որ այն իր տեսակով առաջին փաստաթուղթն է, որի ստեղծման շուրջ համախմբվել են Հայաստանի եւ Սփյուռքի բոլոր կառույցները:
«Հռչակագրի ընդունման փաստն արդեն մեծ երեւույթ է: Սա մեծ պատասխան է նաեւ նրանց, ովքեր պատմություններ են մոգոնում, թե իբր հայերը Սփյուռքում եւ հայերը Հայաստանում այլ ցանկություններ եւ նպատակներ ունեն: Սա միասնականության պատասխան է, որը մեր ժողովուրդը դրսեւորում է 100-ամյակի նախաշեմին»,- ասել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:

Разрабатывается пакет юридических требований, связанных с Геноцидом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель аппарата президента Армении, координатор мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян, Виген Саргсян сказал сегодня, что в настоящее время Международное сообщество армянских юристов разрабатывает всеобъемлющую концепцию преодоления последствий Геноцида, а также пакет юридических требований.
«Как вы знаете, вопрос разработки пакета правовых требований вчера рассматривался на заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, приуроченных к 100-летию Геноцида армян. Мы не устанавливали жестких сроков, по которым будет готов окончательный пакет юридических требований, так как запланированы очень серьезные внутренние обсуждения и согласование со всеми возможными бенефициариями»,- сказал на встрече с журналистами Виген Саргсян, комментируя по просьбе корреспондента Медиамакс положение о правовых требованиях во Всеармянской декларации.
Он добавил, что ожидается разработка всеобъемлющего пакета, который совмещал бы подходы основных действующих лиц армянского мира к вопросам преодоления последствий Геноцида и исходящих из этого правовых требований.
«В данном случае не нужно понимать термин «юридические пути» исключительно как путь судебного разбирательства. Обычно, лучший способ решения спора тот, при котором все решается до суда», - конкретизировал Виген Саргсян.
Говоря о Всеармянской декларации, он сказал, что это будет первый документ в своем роде, вокруг которого объединятся все структуры в Армении и Диаспоре.
«Факт принятия декларации сам по себе большое событие. Это серьезный ответ и тем, кто выдумывает истории, будто армяне Диаспоры и Армении имеют разные цели и желания. Это ответ сплоченности, которую наш народ проявляет на пороге 100-летия Геноцида», - сказал руководитель аппарата президента.