IFC-ն եւ ՎԶԵԲ-ը Ամուլսարում կապահովեն ամենաբարձր բնապահպանական չափանիշները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) պատվիրակություններն անցյալ շաբաթ այցելել են Ամուլսար՝ ծրագրի զարգացման վերահսկողական ամենամյա այցի շրջանակներում եւ աշխատանքային հանդիպումներ ունեցել Գեոթիմ-ի ներկայացուցիչների հետ:
Ամուլսարում ավարտվել է ծրագրի որոնողահետախուզական փուլը: Հանքի շահագործման վերջնական թույլտվությունը ստանալուց եւ բոլոր բնապահպանական ու սոցիալական մեղմացման միջոցառումները ապահովելուց հետո, Գեոթիմը նախատեսում է 2015թ. սկսել հանքի շինարարությունը: Նախնական կապիտալ ներդրումները, ըստ տեխնիկատնտեսական հիմնավորման, կկազմեն $ 426 մլն:
IFC-ի եւ ՎԶԵԲ-ի վերահսկողական պատվիրակությունները կազմված էին բնապահպանական, սոցիալական զարգացման, երկրաբանական եւ արդյունահանման ոլորտի մասնագետներից: Նրանք աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել Լիդիանի եւ Գեոթիմի անձնակազմի հետ, այցելել Ամուլսար, Գնդեւազ համայնք, ինչպես նաեւ Ջերմուկ քաղաք, գնահատել ընթացիկ վերականգնողական աշխատանքները, սոցիալական զարգացման ծրագրերը, հանդիպել համայնքի բնակիչների հետ եւ այցելել ապագա հանքի տեղանք:
Այցին մասնակցում էին նաեւ այն միջազգային փորձագետները, որոնք մասնակցել են հանքի նախագծմանը, բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատմանը եւ տրամադրել են այլ տեխնիկական աջակցություն:
Գեոթիմը ծրագրում է 2014թ. նոյեմբերին հրապարակել բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատման զեկույցը (ԲՍԱԳ), որի առկայությունը պարտադիր պայման է միջազգային ֆինանսավորման համար: Ծրագրի տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը եւ ԲՍԱԳ-ը շահագրգիռ կողմերին կապահովեն անհրաժեշտ տեղեկատվութամբ, ծրագրի բնապահպանական եւ սոցիալական հարցերի շուրջ ավելի արդյունավետ հանրային քննարկումներին մասնակցելու համար:
«IFC-ն Հայաստանում աջակցում է տարբեր ոլորտներում մի շարք ծրագրերի, որոնք նպաստում են աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ տնտեսական աճին»,- ասել է IFC-ի ներդրումային ծրագրերի ավագ համակարգող Կարստեն Ֆյուելստերը,- «Այս ջանքերի շրջանակներում մենք նաեւ աջակցում ենք Հայաստանում պատասխանատու հանքարդյունաբերության կայացմանը: Թույլտվություն ստանալուց հետո Ամուլսարի ծրագիրը, որը IFC-ի միակն ներդրումն է Հայաստանում այս ոլորտում, կարող է երկրին բազմաթիվ տնտեսական օգուտներ բերել, ներառյալ՝ երկրի եկամուտների աճը եւ համայնքներում աշխատատեղերի ստեղծումը: IFC-ն իր հաճախորդ ընկերությունների եւ իր կողմից ֆինանասավորվող ծրագրերի, այդ թվում եւ Ամուլսարի ծրագրի դեպքում կիրառում է ամենաբարձր բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշները: Դա ապահովելու միջոցներից մեկը անցյալ շաբաթվա նման կանոնավոր մշտադիտարկման այցերն են: Մենք կշարունակենք հետեւել, որ  ծրագիրը համապատասխանի IFC-ի չափանիշներին իրականացման ողջ ընթացքում»:
«ՎԶԵԲ-ը նպատակ ունի աջակցելու տնտեսական զարգացմանը այն երկրներում, որտեղ ներդրումներ է իրականացնում: Այս առումով Ամուլսարի ծրագիրը տարածաշրջանի եւ երկրի վրա դրական ազդեցություն ունենալու ներուժ ունի: Մենք հետեւում ենք, որ մեր ծրագրերը համապատասխանեն բնապահպանական եւ սոցիալական ամենաբարձր չափանիշներին: Նմանօրինակ այցերը շատ կարեւոր դեր են կատարում այդ նպատակին  հասնելու համար: Լիդիանի եւ Գեոթիմի կողմից իրականացված շահագրգիռ կողմերի ներգրավման, ինչպես նաեւ սոցիալական եւ բնապահպանական  աշխատանքները խրախուսելի ենք համարում: Բնապահպանական եւ սոցիալական ազդեցության գնահատումը կլինի հաջորդ կարեւոր քայլը՝ միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան ծրագրի զարգացման համար: Մենք սպասում ենք ԲՍԱԳ-ին ծանոթանալու հնարավորությանը, մեր բնապահպանական եւ սոցիալական քաղաքականությանը դրա համապատասխանությունը որոշելու համար, ինչպես նաեւ լայնածավալ հանրային խորհրդակցությունների արդյունքներին, որոնք ընկերությունը  նախատեսում է իրականացնել ԲՍԱԳ-ի հրապարակումից հետո»,- ասել է ՎԶԵԲ-ի բնապահպանության գծով ավագ մասնագետ Սեմ Ուոկերը:
«Գեոթիմի եւ Լիդիանի ղեկավարությունը շնորհակալ են IFC-ին եւ ՎԶԵԲ-ին այցի համար եւ վերահաստատում են էկվատորյան սկզբունքներով սահմանված, ինչպես նաեւ IFC-ի եւ ՎԶԵԲ-ի բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշներին համապատասխանելու պատրաստակամությունը: Գեոթիմը եւ Լիդիանը աշխատելու են Ամուլսարի ծրագիրը օրինակելի հանքարդյունաբերական ծրագիր դարձնելու ուղղությամբ՝ ապահովելով, որպեսզի ծրագրից տնտեսապես շահեն երկիրն ու համայնքները, եւ այն սահմանի բնապահպանական կառավարման բարձր չափանիշներ»,- ասել է Գեոթիմի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը:
2015 թ-ին հանքի շինարարության մեկնարկից Ամուլսարի ծրագիրը կապահովի մոտ 1300  աշխատատեղ: Շուրջ 770 մարդ մշտական աշխատանք կունենա հանքի շահագործման 10 տարիների ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ IFC-ն եւ ՎԶԵԲ-ը Լիդիան Ինթերնեյշնլ Լիմիթիդի բաժնետերերն են: Լիդիանի դուստր ընկերությանը՝ Գեոթիմ ՓԲԸ-ին է պատկանում Ամուլսարի ծրագրի երկրաբանահետախուզական թույլտվությունը:
IFC-ն եւ ՎԶԵԲ-ը իրականացնում են տարեկան վերահսկողական այցեր ծրագրի բնապահպանական, սոցիալական եւ տեխնիկական բաղադրիչները գնահատելու համար:

IFC and EBRD to ensure highest environmental standards in Amulsar - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The delegations of International Finance Corporation (IFC), which is part of the World Bank Group, and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) visited Amulsar Gold Project area last week to perform their annual review of the project development and had working meetings with the Geoteam representatives.
Amulsar has concluded the exploration phase. After the final mining right is granted, and all environmental and social mitigation measures are in place, Geoteam plans to start construction of the mine in 2015. The initial capital investment according to the Feasibility Study will be USD 426 million.
The IFC and the EBRD supervision teams consisted of environmental, social development, geology, and mining specialists. They held working meetings with Lydian and Geoteam, visited the Amulsar site, the community of Gndevaz as well as the town of Jermuk. They assessed the current exploration rehabilitation activities, social development projects, met with the community members, and took a site tour.
Experts of international consultancies who had taken part in the mine design, the Environmental and Social Impact Assessment and other technical support also took part in the site visit.
The company plans to disclose the Environmental and Social Impact Assessment (ESIA), a requirement for international funding, in November 2014. The project feasibility study and ESIA will inform stakeholders and help them engage in more useful public discussions of the environmental and social considerations.
“IFC supports a wide range of projects in different sectors that help create jobs and contribute to the growth of Armenia's economy,” said IFC Principal Investment Officer Karsten Fuelster. “As part of that effort, we seek ways to foster a sustainable mining sector in Armenia. Once given permission to proceed, the Amulsar project, IFC’s only investment in this sector in Armenia, is expected to have many important economic benefits for the country, including generating revenue for the state and boosting employment in rural areas. IFC applies the highest environmental and social standards to its clients and the projects it finances, including the Amulsar project. One way we do this is through regular monitoring trips, like the one we concluded last week in Armenia. We will continue to closely monitor the project to make sure it complies with IFC standards throughout its implementation.”
“The EBRD is committed to enhancing the economic development in the countries where it invests. In this regard, the Amulsar project has the potential to have a positive impact on the region and the country. We are committed to ensure that our projects meet the highest standards of environmental and social performance. Visits such as this week’s play an important role in reaching this goal. We are encouraged by the stakeholder engagement and social and environmental works that have been performed by Lydian and Geoteam. The environmental and social impact assessment will be the next important step for the development of the project in line with international best practice. We look forward to reviewing the ESIA to determine whether it meets the requirements of our Environmental and Social Policy, and to be appraised of the outcomes of the extensive public consultations the company is planning following disclosure of the ESIA,” said Senior Environmental Specialist at the EBRD Sam Walker.
“Geoteam and Lydian management would like to thank IFC and the EBRD teams for the visit and reaffirm the Company’s commitment to meet all environmental and social standards and requirements set by the “Equator Principles” as well as IFC and EBRD environmental and social requirements.  Geoteam and Lydian will work towards ensuring that the Amulsar Gold Project becomes an exemplary mining operation in Armenia that benefits the country and the communities economically and sets a high standard for environmental management”, stated Managing Director of Geoteam Hayk Aloyan.
When the construction of the mine starts in 2015, Amulsar will employ around 1,300 people at the peak. Around 770 people will be employed permanently during more than 10 years of planned mine life.
It should be recalled that IFC and EBRD are both shareholders of Lydian International Limited - the parent company of Geoteam CJSC, which holds the exploration licenses of the Amulsar Gold Project in Armenia.
Both IFC and EBRD conduct annual supervision visits to assess the project’s environmental, social and technical components.