Ալիեւ. Փաշինյանը պետք է հանդիպի «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի» հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հանդիպի «Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքի» ներկայացուցիչների հետ։
«Որքան գիտեմ, նրանք նույնիսկ պատրաստ են Երեւան գնալ։ Նա պետք է հանդիպի նրանց, լսի նրանց մտահոգությունները եւ ականջալուր լինի նրանց: Այդ մարդիկ անարդարացիորեն վտարվել են իրենց հողերից։ Նրանք վերադառնալու բոլոր իրավունքներն ունեն։ Հայաստանն իրեն ներկայացնում է որպես եվրոպական ժողովրդավարության ճանապարհով գնացող երկիր։ Թող նրանք դա ապացուցեն գործնականում»,- ասել է Ալիեւը ադրբեջանական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
«Սա չի նշանակում պահանջել որեւէ տարածք։ Սա մարդու իրավունքների խնդիր է։ Թող բոլորը իմանան՝ եւ՛ Հայաստանում, եւ՛ նրանք, ովքեր կանգնած են նրա թիկունքում, որ այս հարցը չի հանվի օրակարգից այնքան ժամանակ, քանի դեռ ադրբեջանցիները չեն կարողանա անվտանգ տեղավորվել Արեւմտյան Ադրբեջանում, այդ թվում՝ Արեւմտյան Զանգեզուրում»,- ասել է նա։

Алиев: Пашинян должен встретиться с представителями «общины Западного Азербайджана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян должен встретиться с представителями «общины Западного Азербайджана».
«Насколько мне известно, они даже готовы поехать в Ереван. Он должен встретиться с ними, выслушать их опасения и прислушаться к ним. Эти люди были несправедливо изгнаны. У них есть полное право вернуться. Армения изображает себя страной, которая идет по пути европейской демократии. Пусть они продемонстрируют это на деле», - заявил Алиев в интервью азербайджанским телеканалам.
«Требовать этого - не значит претендовать на какую-либо территорию. Это вопрос прав человека. Пусть все знают - как в Армении, так и те, кто стоит за ней, что этот вопрос не будет исключен из повестки до тех пор, пока азербайджанцы не смогут безопасно поселиться в Западном Азербайджане, в том числе - в Западном Зангезуре», - заявил президент Азербайджана.