Ալիեւը Հայաստանի սպառազինման «տրամաբանական բացատրություն» չի գտնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ «մենք վերականգնել ենք մեր տարածքային ամբողջականությունը՝ ի հեճուկս համաշխարհային տերությունների ցանկությանը»։
Այս մասին ասվում է Ալիեւի՝ հունվարի 1-ին հրապարակված ուղերձում՝ «Աշխարհի ադրբեջանցիների համերաշխության օրվա եւ Նոր տարվա» կապակցությամբ։
«Այսօր աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններն ակնհայտ են. սկսվում են նոր պատերազմներ, առճակատումներ, հակամարտություններ։ Աշխարհի տարբեր շրջաններում շարունակվում են արյունալի բախումները։ Ադրբեջանն ապրում է խաղաղության, հանգստության, անվտանգության եւ կայունության պայմաններում։ Վստահ եմ, որ այսուհետ կայունությունն ու անդորրը հավերժ են լինելու։
2024 թվականին մեծ թվով կարեւոր իրադարձություններ են տեղի ունեցել։ Դրանցից ամենակարեւորը 1990-ականների սկզբին գրավված Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի ազատագրումն էր։
Եթե չլինեին ադրբեջանա-հայկական հարաբերություններում վերջին չորս տարիների իրադարձությունները, ապա Հայաստանն, իհարկե, երբեք կամովին մեզ չէր վերադարձնի այդ գյուղերը։ Նրանք ստիպված էին դա անել, նրանք դա արեցին՝ գիտակցելով մեր քաղաքական եւ ռազմական ուժը, և ես հույս ունեմ, որ Հայաստանն իր քաղաքականության մեջ կշարունակի հաշվի առնել այն նոր իրողությունները, որոնք ի հայտ են եկել Հարավային Կովկասում եւ աշխարհում», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Հայաստանին զինելու լայնածավալ արշավը եւս մեկ սպառնալիք է տարածաշրջանի համար։ Եթե խոսենք 2024 թվականի մեզ համար ամենատագնապալի պահի մասին, ապա, իհարկե, դա Հայաստանի սպառազինումն է։ Այն ոչ մի տրամաբանական բացատրություն չունի։ Հայաստանն իր ագրեսիվ քաղաքականության կատարյալ կործանում ապրեց։ Ռազմական պարտությունները 2020-ին, ապա 2023 թվականին նրանց պետք է ցույց տային ճիշտ ճանապարհը։ Մենք ձգտել ենք դրան եւ այսօր շարունակում ենք մեր ջանքերը։ Ես բազմիցս զգուշացրել եմ խուսափել այս վտանգավոր ճանապարհից թե՛ իմ պաշտոնական հայտարարություններում, թե՛ հայկական կողմի հետ մեր բանակցությունների ընթացքում։ Նրանց հրահրող արտաքին շրջանակները, այն օտար երկրները, որոնք այսօր էլ հրահրում են կրկին հարձակվել Ադրբեջանի վրա, իրենց թիկունքում չեն կանգնի, պարզապես չեն կարողանա դա անել։ Այս տարածաշրջանում ոչ մի ուժ չի կարող մեզ հետ մրցել ռազմական ոլորտում։ Ուստի, նորից եմ ասում, քանի դեռ ուշ չէ, թող հեռանան այս վտանգավոր ճանապարհից։ Հարավային Կովկասը պետք է դառնա խաղաղության, հանգստության եւ համագործակցության տարածաշրջան։ Հայաստանի լայնածավալ եւ արագացված սպառազինությունը, նրան մահաբեր զենքի մատակարարումը կարող է խաթարել այն խաղաղությունը, որը հնարավոր է»,- ասվում է Ալիեւի ուղերձում։

Алиев не видит «логического объяснения» вооружения Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «мы восстановили нашу территориальную целостность вопреки желанию мировых держав».
Об этом говорится в обращении Алиева по случаю «Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года», опубликованном 1 января.
«Происходящие сегодня в мире события очевидны: разгораются новые войны, противостояния, конфликты. В различных регионах мира продолжаются кровавые столкновения. Азербайджан же живет в условиях мира, спокойствия, безопасности и стабильности. Уверен, что отныне стабильность и спокойствие будут вечными.
В 2024 году произошло много важных событий. Среди них самым важным стало освобождение четырех сел Газахского района, оккупированных в начале 1990-х годов.
Если бы не события, произошедшие за последние четыре года в азербайджано-армянских отношениях, то Армения, конечно, никогда бы не вернула нам эти села добровольно. Они вынуждены были это сделать, пошли на это, осознав нашу политическую и военную силу, и я надеюсь, что Армения и впредь в своей политике будет учитывать новые реалии, возникшие на Южном Кавказе и в мире», - заявил президент Азербайджана.
«Широкомасштабная кампания по вооружению Армении является очередным источником угрозы для региона. Если говорить о самом тревожном для нас моменте в 2024 году, то, безусловно, это вооружение Армении. Никакого логического объяснения этому нет. Армения в своей захватнической политике потерпела полный крах. Их военные поражения в 2020-м, а затем в 2023 году должны были указать им правильный путь. Мы стремились к этому и сегодня продолжаем наши усилия. Я неоднократно предупреждал их как в своих официальных заявлениях, так и в ходе наших переговоров с армянской стороной, чтобы они избегали этого опасного пути. Подстрекающие их иностранные круги, зарубежные страны, которые и сегодня провоцируют их вновь напасть на Азербайджан, не будут стоять за ними, они просто не смогут сделать этого. В этом регионе никакая сила не сможет конкурировать с нами в военной сфере. Поэтому, еще раз говорю, пока не поздно, пусть свернут с этого опасного пути. Южный Кавказ должен стать регионом мира, спокойствия и сотрудничества. Широкомасштабное и ускоренное вооружение Армении, поставки ей летального оружия могут нарушить этот мир, мир, который возможен», - говорится в обращении Алиева.