Պուտինն ու Ալիեւը քննարկել են խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիեւը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են իրավիճակն Անդրկովկասում։
Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում ռուսական կողմը եւս մեկ անգամ հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին եւ Հայաստանին խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում։
«Ղեկավարները գոհունակություն են հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ վերջերս Բաքու կատարած պետական այցի արդյունքներից։ Քննարկումները շարունակվել են Անդրկովկասում տիրող իրավիճակի տարբեր ասպեկտների շուրջ, այդ թվում՝ ադրբեջանա-հայկական հաշտության պայմանագրի նախապատրաստման, սահմանազատման եւ սահմանագծման, երկու երկրի միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման շուրջ»,- ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց էր ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոել Փաշինյանի հետ, նրան ներկայացրել Բաքու կատարած այցի մանրամասները:

Путин и Алиев обсудили подготовку мирного договора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президенты России и Азербайджана Владимир Путин и Ильхам Алиев в ходе телефонного разговора обсудили ситуацию в Закавказье.
По сообщению пресс-службы Кремля, российская сторона еще раз заверила, что Россия готова и дальше оказывать помощь Азербайджану и Армении в подписании мирного договора.
«Лидеры выразили удовлетворение итогами недавнего государственного визита президента России Владимира Путина в Баку. Продолжены обсуждения по различным аспектам ситуации в Закавказье, включая подготовку азербайджано-армянского мирного договора, демаркацию и делимитацию границы, разблокировку транспортных коммуникаций между двумя странами», - говорится в сообщении Кремля.
Ранее президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и представил ему детали своего визита в Баку.