«Հայաստանը բարոյական իրավունք չունի պնդել, որ Ադրբեջանն անկեղծ չէ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հունիսի 19-ի հայտարարությունը։
«Վրդովեցուցիչ է, որ Հայաստանը որպես իրեն պատկանող գյուղերի տարածք է ներկայացնում ռազմական դիրքերը, որտեղ 30 տարի անց տեղակայվել են ադրբեջանցի զինվորները, եւ Ադրբեջանին մեղադրում է օկուպացիայի մեջ»,- ասել է ադրբեջանցի դիվանագետը։
«Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ իրական եւ տեւական խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հիմնական պայմանը Ադրբեջանի դեմ շարունակվող տարածքային պահանջների դադարեցումն է, որը ամրագրված է այդ երկրի բազմաթիվ իրավական եւ քաղաքական փաստաթղթերում եւ Սահմանադրությամբ, որն ուղղակիորեն վկայակոչում է Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որը «Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միավորման» կոչ է անում», - ասել է Հաջիզադեն։
«Հայաստանը բարոյական հիմքեր չունի կասկածելու ադրբեջանական կողմին խաղաղ գործընթացում անկեղծ չլինելու մեջ։ Մեկ անգամ եւս հայտարարում ենք,
որ Հայաստանի նենգ քաղաքականությունը՝ ուղղված տարածաշրջանում նոր լարվածություն ստեղծելուն եւ խաղաղությանն ու կայունությանը խոչընդոտելուն, արդյունքի չի բերի։ Ադրբեջանի դեմ սադրանքների եւ քաղաքական մանիպուլյացիաների փոխարեն հայկական կողմը պետք է ոչ թե խոսքով, այլ գործով կատարի միջազգային պարտավորությունները եւ նպաստի խաղաղ գործընթացին»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել էր, որ «պաշտոնական Բաքվի արձագանքը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ ռազմատեխնիկական համագործակցությանը տարակուսանքի տեղիք է տալիս»։
ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասվում էր, որ «ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս եւ գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար»:

«У Армении нет моральных оснований сомневаться в искренности Азербайджана» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде прокомментировал заявление министерства иностранных дел Армении от 19 июня.
«Возмутительно, что Армения, которая не признает никаких границ, представляет военные позиции, на которых спустя 30 лет дислоцировались азербайджанские солдаты, как территории деревень, принадлежащих Армении, и обвиняет Азербайджан в оккупации», - заявил азербайджанский дипломат.
«Основным условием подписания реального и прочного мирного договора между Азербайджаном и Арменией является прекращение продолжающихся территориальных претензий к Азербайджану, закрепленных в многочисленных правовых и политических документах этой страны, во главе с Конституцией, которая прямо ссылается на Акт независимости Армении, призывающий к «объединению Армении и Нагорного Карабаха»», - заявил Айхан Гаджизаде.
«У Армении нет моральных оснований сомневаться в искренности азербайджанской стороны в мирном процессе. Мы еще раз заявляем, что коварная политика Армении, направленная на создание новой напряженности в регионе, препятствование миру и стабильности, не принесет результатов. Вместо провокаций и политических манипуляций против Азербайджана армянская сторона должна не на словах, а на деле соблюдать международные обязательства и способствовать мирному процессу», - заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана.
МИД Армении заявил сегодня, что «реакция официального Баку на военно-техническое сотрудничество между Арменией и Францией вызывает недоумение».
В заявлении МИД говорилось, что «иметь боеспособную армию, вооруженную современной техникой, является суверенным правом любой страны».
«Практика Азербайджана прогнозировать региональную эскалацию при каждом удобном случае заставляет задуматься и подтверждает анализ экспертов ряда аналитических центров о том, что Азербайджан сделает все, чтобы сорвать процесс заключения мирного соглашения с Арменией с целью развернуть новую агрессию по окончании саммита COP29, который состоится в Баку в ноябре 2024 года. Обращаем внимание международного сообщества на это, а также на тот факт, что предложение официального Еревана заключить мирное соглашение в течение одного месяца осталось без ответа со стороны официального Баку»,- говорилось в заявлении МИД Армении.