Հայաստանի ԱԳՆ. նոյեմբերից հետո Ադրբեջանը կարող է նոր ագրեսիա ձեռնարկել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ «Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս»:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ մարտունակ եւ ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:
«Հայաստանը ճանաչում է իր բոլոր հարեւանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարձրագույն մակարդակում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: ՀՀ-ն հավատարիմ է այս սկզբունքին եւ միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի: ՀՀ այս մոտեցումը գործնականում ապացուցել է Հայաստանի Տավուշի մարզի եւ Ադրբեջանի Ղազախի շրջանի չորս գյուղի շրջանում սահմանազատում իրականացնելու նախաձեռնությամբ: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերջ դնել ՀՀ ավելի քան 30 գյուղի կենսական նշանակության տարածքների օկուպացիային:
Ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս եւ գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար: Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այս, ինչպես նաեւ այն փաստի վրա, որ մեկ ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երեւանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Այս շաբաթ Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպումներ է ունեցել ռազմարդյունաբերական մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, ստորագրվել են պայմանագրեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարության եւ KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջեւ կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։
Հունիսի 18-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը, մեկնաբանելով Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ CAESAR ինքնագնաց հրետանային կայանքների առքուվաճառքի պայմանագիրը, հայտարարել էր, որ Փարիզը «սատարում է հայկական ռեւանշիզմին» եւ «տարածաշրջանը տանում է դեպի նոր պատերազմ»:

Ереван /Медиамакс/. МИД Армении заявил сегодня, что «реакция официального Баку на военно-техническое сотрудничество между Арменией и Францией вызывает недоумение».
В заявлении МИД говорится, что «иметь боеспособную армию, вооруженную современной техникой, является суверенным правом любой страны».
«Армения признает территориальную целостность и нерушимость границ всех своих соседей. Армения и Азербайджан на самом высоком уровне договорились о том, что они признают территориальную целостность и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Армения придерживается этого принципа и не имеет притязаний за пределами своей международно признанной территории, составляющей 29 743 квадратных километров. Армения доказала свой подход на практике посредством инициативы осуществить делимитацию в Тавушском регионе Армении. Мы призываем Азербайджан положить конец оккупации жизненно важных территорий более 30 сел Армении.
Практика Азербайджана прогнозировать региональную эскалацию при каждом удобном случае заставляет задуматься и подтверждает анализ экспертов ряда аналитических центров о том, что Азербайджан сделает все, чтобы сорвать процесс заключения мирного соглашения с Арменией с целью развернуть новую агрессию по окончании саммита COP29, который состоится в Баку в ноябре 2024 года. Обращаем внимание международного сообщества на это, а также на тот факт, что предложение официального Еревана заключить мирное соглашение в течение одного месяца осталось без ответа со стороны официального Баку»,- говорится в заявлении МИД Армении.
Напомним, что в рамках рабочего визита во Францию на этой неделе министр обороны Сурен Папикян Армении провел встречи с представителями ряда военно-промышленных компаний, были достигнуты договоренности и подписаны контракты. Между министерством обороны Армении и французской военно-промышленной компанией KNDS подписано соглашение о военно-техническом сотрудничестве.
18 июня министерство обороны Азербайджана, комментируя соглашение между Арменией и Францией о продаже самоходных артиллерийских установок CAESAR, заявило, что Париж «поддерживает армянский реваншизм» и «ведет регион к новой войне».