«Հայաստանը չպետք է հրաշքի սպասի»,- ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Շուշիում նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։
«Հայաստանը չպետք է մոռանա Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի դասերը։ Նրանք պետք է գիտակցեն, որ կրակի հետ խաղալն իրենց համար թանկ կարժենա։ Այս տարվա իրադարձությունները՝ «Ֆարուխ» եւ «Հատուցում» գործողությունները, ադրբեջանա-հայկական սահմանին սեպտեմբերի 13-14-ի գործողությունները՝ պետք է դաս լինեն Հայաստանի համար։ Մենք տալիս ենք այս դասը եւ հուսով ենք, որ վերջապես նրանք կհասկանան դա, կզբաղվեն իրենց ներքին գործերով եւ կդադարեն հավակնել մեր տարածքին՝ Ղարաբաղին։ Ղարաբաղը մեր հողն է»,- ասել է նա։
«Մենք կատարում ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ստանձնած մեր բոլոր պարտավորությունները։ Բայց արդյո՞ք Հայաստանը կատարում է դրանք։ Ո՛չ։ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից անմիջապես հետո Փաշինյանն այնքան վախեցավ, որ Աղդամի, Քելբաջարի եւ Լաչինի օկուպացված շրջանները մեզ վերադարձրեցին առանց մեկ կրակոցի»,- ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով՝ «այդ իրադարձություններից հետո Փաշինյանը կրկին սկսեց ժամանակ ձգել»։
«Ի՞նչ են անում հայկական զինված ուժերը Ղարաբաղում։ Մեր համբերությունն անսահման չէ, եւ ես եւս մեկ անգամ ուզում եմ զգուշացնել, որ եթե այդ պարտավորությունը չկատարվի, Ադրբեջանը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր»,- ասել է Ալիեւը։
«Երկու տարի է մենք ձեռք չենք տալիս Լաչինի ճանապարհով Հայաստանից Ղարաբաղ եւ հակառակ ուղղությամբ գնացող մեքենաներին։ Մենք հավատարիմ ենք մեր պարտավորություններին։ Հայաստանը նույնպես պարտավորվել է ճանապարհային կապ ապահովել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ։ Երկու տարի է անցել, ոչ տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում կա, ոչ առաջընթաց, ոչ երկաթգիծ, ոչ ճանապարհ։ Եվ ինչքա՞ն պետք է սպասենք»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Հայաստանը պետք է անկեղծ լինի Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, չպետք է ժամանակ ձգի, չպետք է սպասի որեւէ հրաշքի, որ ինչ-որ մեկը կգա եւ իր փոխարեն կկռվի։ Ոչ ոք չի գա նրանց փոխարեն կռվելու»,- ասել է Ալիեւը։
«Մենք խաղաղություն ենք ուզում, բայց արդար խաղաղություն։ Մեր կողմից առաջ քաշված պայմանները արդար են, հիմնված են միջազգային իրավունքի վրա, եւ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրվի հենց այդ պայմանների հիման վրա։ Եթե Հայաստանը կամքը դրսեւորի, ապա այն կստորագրվի, եթե ոչ՝ չի ստորագրվի։ Թե ինչ կլինի հետո, կյանքը ցույց կտա»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

«Армения не должна ждать какого-то чуда», - заявил Алиев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил сегодня в Шуши с новыми угрозами в адрес Армении.
«Армения не должна забывать уроки второй войны. Они должны знать, что игра с огнем им дорого обойдется. События этого года – операции «Фаррух», «Возмездие», на азербайджано-армянской границе 13-14 сентября – все это должно стать уроком для Армении. Мы преподаем этот урок и надеемся, что, наконец, они его поймут, займутся своими внутренними делами и перестанут зариться на нашу территорию, на Карабах. Карабах – наша земля», - заявил он.
«Мы выполняем все взятые на себя обязательства в заявлении от 10 ноября 2020 года. Но выполняет ли их Армения? Нет! Сразу после второй карабахской войны Пашинян так испугался, что без единого выстрела нам вернули оккупированные территории Агдамского, Кельбаджарского и Лачинского районов», - сказал Алиев.
По его словам, «после тех событий Пашинян вновь стал тянуть время».
«Что армянские вооруженные силы делают в Карабахе? Наше терпение не безгранично, и хочу еще раз предупредить, что если это обязательство не будет выполнено, Азербайджан предпримет необходимые шаги», - сказал Алиев.
«Два года мы не трогаем машины, идущие из Армении в Карабах и в обратном направлении по Лачинской дороге. Мы привержены своим обязательствам. Армения также обязалась обеспечить дорожное сообщение между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой. Прошло два года, технико-экономического обоснования нет, нет никаких подвижек, ни железной дороги, ни автомобильной. И как долго нам ждать?», - сказал президент.
«Армения должна быть искренней в мирных переговорах с Азербайджаном, не должна тянуть время, не должна ждать какого-то чуда, что кто-то придет и будет сражаться вместо них. Никто не придет и не будет воевать вместо них», - заявил Алиев.
«Мы хотим мира, но справедливого мира. Условия, которые мы выдвигаем, справедливы, основаны на международном праве, и мирный договор должен быть подписан на основе этих условий. Если Армения проявит волю, то он будет подписан, если нет, то не будет подписан. Жизнь покажет, что будет дальше», - сказал президент Азербайджана.