«Հայաստանը չպետք է հրաշքի սպասի»,- ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր Շուշիում նոր սպառնալիքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։
«Հայաստանը չպետք է մոռանա Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի դասերը։ Նրանք պետք է գիտակցեն, որ կրակի հետ խաղալն իրենց համար թանկ կարժենա։ Այս տարվա իրադարձությունները՝ «Ֆարուխ» եւ «Հատուցում» գործողությունները, ադրբեջանա-հայկական սահմանին սեպտեմբերի 13-14-ի գործողությունները՝ պետք է դաս լինեն Հայաստանի համար։ Մենք տալիս ենք այս դասը եւ հուսով ենք, որ վերջապես նրանք կհասկանան դա, կզբաղվեն իրենց ներքին գործերով եւ կդադարեն հավակնել մեր տարածքին՝ Ղարաբաղին։ Ղարաբաղը մեր հողն է»,- ասել է նա։
«Մենք կատարում ենք 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ստանձնած մեր բոլոր պարտավորությունները։ Բայց արդյո՞ք Հայաստանը կատարում է դրանք։ Ո՛չ։ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից անմիջապես հետո Փաշինյանն այնքան վախեցավ, որ Աղդամի, Քելբաջարի եւ Լաչինի օկուպացված շրջանները մեզ վերադարձրեցին առանց մեկ կրակոցի»,- ասել է Ալիեւը։
Նրա խոսքով՝ «այդ իրադարձություններից հետո Փաշինյանը կրկին սկսեց ժամանակ ձգել»։
«Ի՞նչ են անում հայկական զինված ուժերը Ղարաբաղում։ Մեր համբերությունն անսահման չէ, եւ ես եւս մեկ անգամ ուզում եմ զգուշացնել, որ եթե այդ պարտավորությունը չկատարվի, Ադրբեջանը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր»,- ասել է Ալիեւը։
«Երկու տարի է մենք ձեռք չենք տալիս Լաչինի ճանապարհով Հայաստանից Ղարաբաղ եւ հակառակ ուղղությամբ գնացող մեքենաներին։ Մենք հավատարիմ ենք մեր պարտավորություններին։ Հայաստանը նույնպես պարտավորվել է ճանապարհային կապ ապահովել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանների եւ Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության միջեւ։ Երկու տարի է անցել, ոչ տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորում կա, ոչ առաջընթաց, ոչ երկաթգիծ, ոչ ճանապարհ։ Եվ ինչքա՞ն պետք է սպասենք»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Հայաստանը պետք է անկեղծ լինի Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, չպետք է ժամանակ ձգի, չպետք է սպասի որեւէ հրաշքի, որ ինչ-որ մեկը կգա եւ իր փոխարեն կկռվի։ Ոչ ոք չի գա նրանց փոխարեն կռվելու»,- ասել է Ալիեւը։
«Մենք խաղաղություն ենք ուզում, բայց արդար խաղաղություն։ Մեր կողմից առաջ քաշված պայմանները արդար են, հիմնված են միջազգային իրավունքի վրա, եւ խաղաղության պայմանագիրը պետք է ստորագրվի հենց այդ պայմանների հիման վրա։ Եթե Հայաստանը կամքը դրսեւորի, ապա այն կստորագրվի, եթե ոչ՝ չի ստորագրվի։ Թե ինչ կլինի հետո, կյանքը ցույց կտա»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev: “Armenia should not wait for a miracle” - Mediamax.am
“Armenia should not forget the lessons of the second war. They should know that playing with fire will cost them dearly. The events of this year – operations “Farrukh”, “Retribution”, on the Azerbaijani-Armenian border on September 13-14 – should be a lesson for Armenia. We are teaching this lesson and hope that, finally, they will understand it, take care of their domestic affairs and stop hanker after our territory, Karabakh. Karabakh is our land,” he said.
“We are fulfilling all our commitments assumed by the statement of November 10, 2020. But does Armenia fulfill them? No! Immediately after the second Karabakh war, Pashinyan was so frightened that the occupied territories of Aghdam, Kelbajar and Lachin were returned to us without a single shot,” Aliyev said.
According to him, “after those events, Pashinyan again began to play for time.”
“What are the Armenian armed forces doing in Karabakh? Our patience is not unlimited, and I want to once again warn that if this commitment is not fulfilled, Azerbaijan will take the necessary steps,” Aliyev said.
“For two years we have not touched the cars going from Armenia to Karabakh and back along the Lachin road. We are committed to our obligations. Armenia also pledged to provide road links between the western regions of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic. Two years have passed, there is no feasibility study, no progress, no railroad, no road. And how long do we have to wait?” the Azerbaijani president said.
“Armenia should be sincere in peace talks with Azerbaijan, it should not play for time, should not wait for a miracle that someone will come and fight for them. No one will do that for them,” Aliyev said.
“We want peace, but a just peace. The conditions we put forward are fair, based on international law, and the peace treaty must be signed on the basis of these conditions. If Armenia shows its will, it will be signed, if not, it will not be signed. Life will show what will happen next,” the Azerbaijani president said.