Ալիեւ. «Մենք միավորում ենք Թյուրքական աշխարհի աշխարհագրությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հույս է հայտնել, որ Հայաստանը կհրաժարվի տարածքային պահանջներից Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հանդեպ։
«Վաղ թե ուշ Հայաստանը կհասկանա, որ տարածքային պահանջները ոչ մի երկրին օգուտ կամ պատիվ չեն բերում։ Հուսով եմ, որ Հայաստանը կհրաժարվի իր տարածքային պահանջներից Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հանդեպ, իսկ եթե ոչ, ապա ավելի կվատթարացնի իր դիրքերը»,- ասել է Ալիեւը՝ այսօր Ստամբուլում ելույթ ունենալով թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի գագաթնաժողովում։
Նա նշել էր, որ «Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է Թյուրքական աշխարհի հզորացման համար»։
Ալիեւը հիշեցրել է, որ «20-րդ դարի 20-ականներ թվականներին խորհրդային ղեկավարության որոշմամբ Ադրբեջանը փաստացի մասնատվել էր, իսկ ադրբեջանական տարածքի մի մասը փոխանցվել էր Հայաստանին»։
«Այդպիսով, Թյուրքական աշխարհը բաժանվել էր, եւ այսօր մենք կրկին միավորում ենք Թյուրքական աշխարհի աշխարհագրությունը լոգիստիկ նախագծերի միջոցով», - ասել է Ալիեւը։
«Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումը շատ լայն հնարավորություններ կբացի ողջ տարածաշրջանի համար։ Այս միջանցքը լավ ներուժ ունի, այն կապելու է Թյուրքական աշխարհի բոլոր երկրներին, կապելու է մեզ Եվրոպայի հետ։ Սա շատ կարեւոր նախագիծ է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев: «Мы объединяем географию Тюркского мира» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил сегодня надежду, что Армения откажется от территориальных претензий к Турции и Азербайджану.
«Армения рано или поздно поймет, что территориальные претензии ни одной стране не приносят пользы и чести. Надеюсь, что Армения откажется от территориальных претензий к Турции и к Азербайджану, а если нет, то тогда еще больше ухудшит свое положение», - заявил Алиев, выступая в Стамбуле на саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Он отметил, что «Азербайджан делает все для укрепления Тюркского мира».
Алиев напомнил, что «в 20-х годах 20 века решением советского руководства Азербайджан фактически был разделен, и часть азербайджанской территории была передана Армении»
«Тем самым, Тюркский мир был разделен, и сегодня мы вновь объединяем географию Тюркского мира за счет логистических проектов», - сказал Алиев.
«Ззапуск Зангезурского коридора откроет очень широкие возможности для всего региона. Этот коридор имеет хороший потенциал, он соединит все страны Тюркского мира, соединит нас с Европой. Это очень важный проект», - заявил президент Азербайджана.