Ալիեւ. «Մենք միավորում ենք Թյուրքական աշխարհի աշխարհագրությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր հույս է հայտնել, որ Հայաստանը կհրաժարվի տարածքային պահանջներից Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հանդեպ։
«Վաղ թե ուշ Հայաստանը կհասկանա, որ տարածքային պահանջները ոչ մի երկրին օգուտ կամ պատիվ չեն բերում։ Հուսով եմ, որ Հայաստանը կհրաժարվի իր տարածքային պահանջներից Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հանդեպ, իսկ եթե ոչ, ապա ավելի կվատթարացնի իր դիրքերը»,- ասել է Ալիեւը՝ այսօր Ստամբուլում ելույթ ունենալով թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի գագաթնաժողովում։
Նա նշել էր, որ «Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է Թյուրքական աշխարհի հզորացման համար»։
Ալիեւը հիշեցրել է, որ «20-րդ դարի 20-ականներ թվականներին խորհրդային ղեկավարության որոշմամբ Ադրբեջանը փաստացի մասնատվել էր, իսկ ադրբեջանական տարածքի մի մասը փոխանցվել էր Հայաստանին»։
«Այդպիսով, Թյուրքական աշխարհը բաժանվել էր, եւ այսօր մենք կրկին միավորում ենք Թյուրքական աշխարհի աշխարհագրությունը լոգիստիկ նախագծերի միջոցով», - ասել է Ալիեւը։
«Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումը շատ լայն հնարավորություններ կբացի ողջ տարածաշրջանի համար։ Այս միջանցքը լավ ներուժ ունի, այն կապելու է Թյուրքական աշխարհի բոլոր երկրներին, կապելու է մեզ Եվրոպայի հետ։ Սա շատ կարեւոր նախագիծ է»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Aliyev: “We unite the geography of Turkic world” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev expressed hope today that Armenia will give up its territorial claims to Turkey and Azerbaijan.
“Sooner or later Armenia will understand that territorial claims do not bring benefit or honor to any country. I hope that Armenia will give up its territorial claims to Turkey and Azerbaijan, and if not, it will worsen its position even more,” Aliyev said, speaking at the summit of the Cooperation Council of Turkic Speaking States in Istanbul.
He noted that “Azerbaijan is doing everything to strengthen the Turkic world.”
Aliyev reminded that “in the 20s of the 20th century, with the decision of the Soviet leadership, Azerbaijan was in fact divided, and part of the Azerbaijani territory was handed over to Armenia.”
“In this way the Turkic world was divided, and today we again unite the geography of the Turkic world through logistics projects,” Aliyev said.
“Launching the Zangezur corridor will open up very broad opportunities for the entire region. This corridor has good potential, it will connect all the countries of the Turkic world, connect us with Europe. This is a very important project,” Azerbaijani president said.