Իրանը կտրականապես հերքել է Ալիեւի մեղադրանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թեհրանը վճռականորեն հերքում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարությունը Կովկասով անօրինական նարկոթրաֆիկի կազմակերպմանը Իրանի ներգրավվածության մասին:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այդ հայտարարությամբ հանդես է եկել Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խատիբզադեն:
Նա հայտարարել է, որ «նման մեղադրանքները ծառայում են միայն Իսրայելի շահերին, որոնք ուղղված են Իրանի եւ Ադրբեջանի ժողովուրդների եղբայրական հարաբերությունների վատթարացմանը»:
«Ցավոք, չնայած բոլոր տեսակի շփումների ընթացքում Բաքվի դրական անձնական հաղորդագրություններին, Ադրբեջանը մտադիր է շարունակել անհիմն հայտարարություններ անել լրատվամիջոցների համար, որոնց իրանական կողմը համապատասխան պատասխան է տալու», - հավելել է Խաթիբզադեն:
Ալիեւի մեղադրանքները հերքել է նաեւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հոկտեմբերի 15-ին ելույթ ունենալով ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների տեսակոնֆերանսի ժամանակ, Ալիեւը, մասնավորապես, ասել էր.
«Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը վերականգնեց վերահսկողությունը Իրանի հետ սահմանի 130 կմ հատվածի վրա, որը գտնվում էր Հայաստանի վերահսկողության ներքո մոտ 30 տարի, մենք արգելք դրեցինք Իրանից Ադրբեջանի Ջաբրայիլի շրջանով դեպի Հայաստան եւ հետագայում դեպի Եվրոպա նարկոթրաֆիկին: Սա հուշում է, որ 30 տարի շարունակ Հայաստանը՝ Իրանի հետ հանցավոր համաձայնությամբ, օգտագործում էր Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքները դեպի Եվրոպա նարկոթրաֆիկ իրականացնելու համար»:

Иран отверг обвинения Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Тегеран решительно отвергает заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о причастности иранской стороны к организации наркотрафика через Кавказ.
Как сообщает ТАСС, с таким заявлением выступил официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде.
Он заявил, что «такие обвинения служат только интересам Израиля, которые направлены на ухудшение братских отношений народов Ирана и Азербайджана».
«К сожалению, несмотря на положительные личные послания со стороны Баку в ходе всевозможных контактов, Азербайджан намерен и дальше делать безосновательные заявления для СМИ, на которые иранская сторона будет давать соответствующий ответ», - добавил Хатибзаде.
Обвинения Алиева опроверг и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Выступая 15 октября на саммите глав государств СНГ в режиме видеоконференции, президент Азербайджана, частности, заявил:
«После того как Азербайджан восстановил контроль участке границы с Ираном протяженностью 130 км, бывшим под контролем Армении на протяжении около 30 лет, мы поставили заслон наркотрафику из Ирана через Джабраильский район Азербайджана в Армению и далее в Европу. Это говорит о том, что на протяжении 30 лет Армения в сговоре с Ираном использовала бывшие оккупированные территории Азербайджана для осуществления наркотрафика в Европу».