Թշնամանքի պատանդները. տարածաշրջանային կապերը երկրորդ պատերազմից հետո - Mediamax.am
Հայ-ադրբեջանական համակեցության հեռանկարների նկատմամբ բացասական վերաբերմունքը Հայաստանում զարմանալի չէ: Սակայն եթե մրցակցությունը չհանդարտվի, ապա աշխարհը կստանա ոչ թե տարածաշրջանային նոր փոխկապակցվածություն, այլ տարածաշրջանային նոր պառակտում, գրում է Conciliation Resources-ի Կովկասի ուսումնասիրությունների ծրագրի տնօրեն Լոուրենս Բրոերսը «Վալդայ» միջազգային դիսկուսիոն ակումբի կայքի համար գրված հոդվածում:
Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը ավարտող 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի զինադադարի հայտարարության 9-րդ կետում ասվում է, որ «տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը» պետք է ապաշրջափակվեն: Քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ նրա միջնորդությամբ հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը պատերազմի արդյունքում տապալվեցին, հռչակագրի այս կետը դարձել է հետպատերազմյան կայունացման եւ խաղաղության հեռանկարների քննարկման միակ թեման:
Քննարկման մեծ մասը կենտրոնացած է զինադադարի մասին հայտարարության մեջ հստակ նշված միակ երթուղու վրա, այսինքն՝ Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության վերահսկողության ներքո, երկրի հարավում գտնվող Սյունիքի մարզի միջով՝ Ադրբեջանի հիմնական մասից նրա Նախիջեւանի էքսկլավ Հայաստանի անվտանգ տարանցումն ապահովելու Հայաստանի պարտավորության վրա: Այն փաստը, որ փաստաթուղթը վերաբերում է միայն այս երթուղուն, որը երբեմն անվանում են «Զանգեզուրի միջանցք», արտացոլում է հետպատերազմյան ուժերի հավասարակշռությունը: Նախագահ Իլհամ Ալիեւը Հայաստանի հարավային մասով անցնող միջանցքը հրադադարի մասին համաձայնագրում ներառելը Ադրբեջանի պատմական նվաճում է հայտարարել (1999-2001 թվականներին նախագահներ Հեյդար Ալիեւը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը քննարկել են այդ գաղափարը՝ որպես պատասխան Ադրբեջանի շատ էական զիջումների):
Տարածաշրջանային պառակտման հաղթահարո՞ւմ
Սակայն Հարավային Կովկասի տնտեսական եւ տրանսպորտային բոլոր հաղորդակցությունների լիարժեք բացման հետեւանքների խնդիրը շատ ավելի լայն է: Հետխորհրդային անկախության երեք տասնամյակների ընթացքում Հարավային Կովկասը, ըստ քաղաքագետ Աննա Օհանյանի, դարձել է «մասնատված շրջանների» վառ օրինակ: Դրանք թույլ, հաճախ հետգաղութային տարածաշրջանային համակարգեր են, որոնք կարող են ինտեգրվել որոշ ուղղություններում, բայց ի վիճակի չեն ստեղծել կառավարման ընդհանուր ենթակառուցվածք քաղաքական մակարդակում, որը կկարգավորեր տարածաշրջանային փոխգործակցությունը եւ կապահովեր կայուն շահեր ներկայացնող կայուն համայնք: 9-րդ կետը, որը պահանջում է բացել բոլոր տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերը, թույլ է տալիս հաղթահարել տարածաշրջանային բաժանումը եւ Հարավային Կովկասին  հնարավորություն է տալիս դառնալ ավելին, քան ռազմական ճակատներով եւ շրջափակումներով մասնատված մնացորդային կայսերական քարտեզ։
Մինչ Ադրբեջանը կապահովի երկար սպասված ուղիղ կապ ինչպես Նախիջեւանի, այնպես էլ Թուրքիայի հետ, Հայաստանի խթանները կապված են բազմամյա շրջափակումը դադարեցնելու հետ: Շրջափակման հետեւանքով Հայաստանը կախված է Իրանի հետ նեղ ու հեռավոր սահմանից, ինչպես նաեւ խոցելի Վրաստանի հետ սահմանի աշխարհաքաղաքական ճգնաժամերի առումով: Նախիջեւանի երթուղու բացումը թույլ կտա Հայաստանին երկաթուղային կապ ապահովել Ռուսաստանի հետ՝ Երեւանից Նախիջեւան տանող, հարավային Ադրբեջանից՝ Բաքու եւ դեպի հյուսիս՝ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Կասպից ծովի ափով տանող երթուղիներով, այլ ոչ թե Վրաստանի՝ եղանակային պայմաններից կախված «Վերին Լարսի» անցակետով: Նման երթուղին կապահովի նաեւ Իրանի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը Նախիջեւանի Ջուլֆայի միջոցով, այլ ոչ թե Մեղրիով անցնող լեռնային ճանապարհով: Հայաստանը կարող է դառնալ նաեւ տարանցիկ գոտի Իրանի եւ Սեւծովյան տարածաշրջանի միջեւ առեւտրի համար:
Այս ծրագիրը պատկերվում է հունվարի 11-ին Մոսկվայում Իլհամ Ալիեւի եւ Նիկոլ Փաշինյանի հետպատերազմյան առաջին հանդիպման մասին պատմող հոդվածի քարտեզի վրա: Այն ժամանակ նրանք Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվեցին  ստեղծել աշխատանքային խումբ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետերի գլխավորությամբ: Այս խմբին հանձնարարվել էր մշակել առաջարկություններ ենթակառուցվածքային նախագծերի վերաբերյալ, որոնք կապահովեն 9-րդ կետի իրագործումը: Դա կարող է ներկայացվել որպես Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համար շահավետ տարբերակ՝ Թուրքիայի եւ Իրանի համար զուգընթաց օգուտներով: Տուժելու է միայն Վրաստանը, որն այժմ ապահովում է միակ տարանցիկ ճանապարհն արեւելքից արեւմուտք՝ Կասպից ծովից դեպի Սեւ ծով, չնայած երկարաժամկետ հեռանկարում նա նույնպես կշահի տարածաշրջանում կայունացումից եւ տնտեսական բարգավաճումից: Վերաբացված Հարավային Կովկասի այս ծրագրերը հստակ դրված են «3+3 ձեւաչափի» հիմքում, որը ներառում է տարածաշրջանի երեք ազգային պետությունների եւ հարեւան երեք տարածաշրջանային տերությունների միջեւ պարտականությունների նոր բաժանում:
Առեւտրի եւ տնտեսական փոխկախվածության հանդարտեցնող ազդեցությունը միջազգային հարաբերությունների եւ աշխարհակարգի բնագավառում հիմնական սկզբունքներից մեկն է, որը հիմնվում է Յերեմիա Բենթեմի եւ այլոց աշխատանքների «տնտեսական պացիֆիզմի» եւ ուտիլիտար փիլիսոփայության գաղափարների վրա: Պարզ ասած, ստեղծվում են փոխշահավետ նոր կախվածություններ, եւ կարող է առաջ գալ շահագրգիռ կողմերի համայնք, որն օգուտ ունի խաղաղությունից եւ չունի՝ բռնությունից: Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից երկու տարի առաջ Berlin Economics-ի կողմից հրապարակված զեկույցում նշվում էր, որ լիակատար կարգավորման դեպքում Հայաստանը եւ Ադրբեջանը կստանան զգալի խաղաղության շահաբաժիններ ռազմական ծախսերի կրճատման, էներգիայի եւ ջրի կառավարման միմյանց լրացնելու, ներդրումների ավելացման եւ առեւտրի աճի միջոցով:
Ինտեգրման խոչընդոտները
Գործնականում, սակայն, դեռ շատ խնդիրներ կան:
Առաջին խնդիրը աշխարհագրությունն է: Եթե Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տրանսպորտային կապը համարենք Հայաստանի համար կարեւոր նպատակ, ապա հարավային Ադրբեջանով եւ Կասպից ծովի երկայնքով շրջանցիկ երթուղու ստեղծումը ամենակարճ ճանապարհը չէ: Հայաստանի համար առավել նախընտրելի է Երեւանի, Իջեւանի, Ղազախի եւ այնուհետեւ Ռուսաստանի միջեւ շատ ավելի կարճ երկաթուղու վերակառուցումը, քանի որ այն ապահովում է ուղիղ երթուղի, ինչպես նաեւ ավելի երկար հետագիծ Հայաստանի տարածքով:
Երկրորդ խնդիրը փողն է: Վերոհիշյալ երթուղիները երկար տարիների դադարից հետո զգալի ներդրումներ են պահանջում: Վերականգնման գինը հետխորհրդային Հարավային Կովկասի այլ ենթակառուցվածքային նախագծերի համեմատ այնքան էլ բարձր չէ, սակայն հարցը, թե ով է վճարելու, քաղաքականապես կարեւոր է: Մինչդեռ Ադրբեջանը կարող է հոգալ իր տարածքով երթուղիների կառուցման ծախսերը, Հայաստանը բախվում է «հնարք-22» իրավիճակի հետ: Սյունիքի երթուղու ֆինանսավորումը, որը երկրի ներսում դիտվում է որպես կապիտուլյացիա, այլ երթուղիներ բացելուց առանձին քաղաքականապես շատ դժվար խնդիր կլիներ երկրի ցանկացած կառավարության համար: Բայց եթե Ռուսաստանը հոգա ծախսերը, դա նույնպես կհանգեցնի ներքին խնդիրների, քանի որ կխորացնի ինքնիշխանության առանց այդ էլ էական կորուստը եւ կապահովի Մոսկվայի վերահսկողությունը առաջարկվող միջանցքի տարածքում: Մնում են արտաքին դոնորները, ինչպիսիք են Համաշխարհային բանկը կամ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ): Սակայն հայ-ադրբեջանական ենթակառուցվածքների մեջ օտարերկրյա ներդրողները մտահոգ կլինեն իրենց կապիտալի անվտանգության համար՝ համապարփակ կարգավորման բացակայության պայմաններում:
Երրորդ խնդիրը ռիսկն է: Հրադադարի հայտարարությունն ուղղակիորեն ամրագրում է, որ Սյունիքի տարածքով Ադրբեջանի տարանցումը կվերահսկվի Ռուսաստանի Դաշնային Անվտանգության դաշնային ծառայության կողմից: Այս երաշխիքները չեն տարածվում ապագա հայկական տարանցման վրա, որն անցնելու է Ադրբեջանի տարածքով, ինչը հարցեր է առաջացնում նախագծերի հետեւողականության եւ հետագայում բացվող երթուղիների երաշխիքների վերաբերյալ։ Այնտեղ, որտեղ այդպիսի երաշխիքներ չեն լինելու, կարող են առաջանալ քաշքշուկներ եւ ձգձգումներ: Այս դինամիկան ճակատագրի հեգնանքով հիշեցնում է Մադրիդյան սկզբունքների իրագործման հետեւողականության հետ կապված խնդիրը՝ այն խաղաղ առաջարկները, որոնց վրա հիմնված էին հայ-ադրբեջանական խաղաղ բանակցությունները 2007-ից մինչեւ 2020 թվականները: Ցանկացած կողմ, որը կզգա, որ իր շահերը կարճաժամկետ տեսանկյունից չեն դիտարկվում եւ երկարաժամկետ կտրվածքով երաշխավորված չեն, ժամանակ է ձգելու:
Պետք է ընդգծել այն փաստը, որ տարածաշրջանային կապերը ներկայում քննարկվում են ավելի լայն քաղաքական կարգավորումից առանձին: Խոսքը գնում է Հարավային Կովկասի որոշակի տրանզակցիոն կայունացման մասին՝ առանձնացված տարածաշրջանային հարաբերությունների քաղաքական վերափոխումից: Ադրբեջանցի շատ մեկնաբաններ շեշտում էին ապագայի վրա կենտրոնացված օրակարգի անհրաժեշտությունը, որը կշրջանցի զգայուն քաղաքական խնդիրները, իսկ որոշ հայ-ադրբեջանական համատեղ մեկնաբանություններում ընդգծվում է, որ տնտեսական խթանները հանդիսանում են խաղաղության ուղի: Սակայն, շարունակվող թշնամության պայմաններում բացակայում են կանխատեսելիության եւ անվտանգության ակնկալիքները, որոնք կարող են ամրապնդել նոր տնտեսական կապերը, ինչպես նաեւ ներգրավել անհրաժեշտ ներդրումները:
Դիմադրություն եւ մրցակցություն
Հայ-ադրբեջանական համակեցության հեռանկարների նկատմամբ Հայաստանում բացասական վերաբերմունքը զարմանալի չէ: 2021 թվականի մարտի հարցման մասնակից հայաստանցիների ավելի քան կեսը (53 տոկոսը) «ամբողջությամբ բացասական» վերաբերմունք էին հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տրանսպորտային ուղիների բացման վերաբերյալ: Իսկ 59 տոկոսը համարում էին, որ Սյունիքի տարածքով տարանցիկ միջանցքի բացումը սպառնալիք է ազգային անվտանգությանը: Այս ցուցանիշները, որոնք գուցե անսպասելի էին մի երկրի համար, որը 30 տարի շարունակ գոյատեւել է շրջափակման մեջ, պայմանավորված էին հին, ինչպես նաեւ հետպատերազմյան նոր ճգնաժամերի հետ:
Հայ գերիների շարունակվող պահումը, ադրբեջանական կորուստներն ականապատ տարածքներում, Ադրբեջանի տարածքային ոտնձգությունները հայ-ադրբեջանական չճշգրտված սահմանի հանդեպ Սյունիքի մարզում, որը նշվել է որպես նոր տարանցիկ միջանցքի վայր, եւ նրա սպառնալիքները, անհրաժեշտության դեպքում, ուժով դեպի Նախիջեւան միջանցք կազմակերպելու մասին վկայում են, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ճնշման տակտիկան շարունակ գերակշռում է: Հետեւաբար, Նախիջեւանի հետ տարածաշրջանային կապի ծրագրերը ներառված են տրանսպորտային կապերի եւ բաց սահմանների դիխոտոմիկ ռազմավարական տեսլականի մեջ, իսկ տակտիկական մակարդակում վերարտադրվում է հակամարտության նույն դինամիկան, որը եւ հանգեցրել է սահմանների փակմանը: Հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով լարվածության պատճառով ենթակառուցվածքային նախագծերի աշխատանքային խումբը հունիսի 1-ից դադարեցրել է իր գործունեությունը:
Հակամարտության դինամիկայի չթուլացող կարեւորությունը նշանակություն ունի ոչ միայն կարճաժամկետ, այլեւ երկարաժամկետ հեռանկարում 1990-ականներին տեղահանված ադրբեջանական համայնքների համար: Այժմ հարյուր հազարավոր ներքին տեղահանված ադրբեջանցիներ կարող են վերադառնալ, երբ Ադրբեջանի իրավասության տակ գտնվող դեօկուպացված տարածքները մաքրվեն ականներից եւ չպայթած զինամթերքից: Նրանցից շատերը կապրեն ինչպես Հայաստանի սահմանների, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անմիջական հարեւանությամբ: Եթե հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը չհանդարտվի, այդ համայնքները կվերադառնան խիստ մեկուսացված, աշխարհագրորեն հեռու եւ տնտեսապես խնդրահարույց տարածքներ, որտեղ տիրելու են հայկական համայնքների նկատմամբ կայուն փոխադարձ թշնամանք եւ կասկածներ: Դա կլինի ոչ թե տարածաշրջանային նոր փոխկապակցվածություն, այլ տարածաշրջանային նոր պառակտում:

Негативное отношение в Армении к перспективам армяно-азербайджанского сосуществования не вызывают удивления. Но если соперничество не утихнет, то мир получит не новую региональную взаимосвязанность, а новый региональный раскол, пишет Лоуренс Броерс, программный директор Conciliation Resources по изучению Кавказа в статье, опубликованной на сайте международного дискуссионного клуба «Валдай».
В статье 9 Заявления о прекращении огня от 10 ноября 2020 года, завершающего карабахскую войну 2020 года, говорится, что «все экономические и транспортные связи в регионе» должны быть разблокированы. Поскольку Минская группа ОБСЕ и армяно-азербайджанский мирный процесс при её посредничестве были низвергнуты войной, этот пункт декларации с тех пор стал единственной темой для дискуссий о послевоенной стабилизации и перспективах мира.
Большая часть дискуссии сосредоточена на единственном маршруте, прямо упомянутом в Заявлении о прекращении огня, то есть на обязательстве Армении обеспечить безопасный транзит – под контролем Федеральной службы безопасности России – через Сюникскую область на юге страны из основной части Азербайджана в его эксклав в Нахичевани. Тот факт, что речь в документе идёт только об этом маршруте, который иногда называют «Зангезурским коридором» в честь используемого и армянами, и азербайджанцами названия исторической области, отражает баланс сил после войны. Президент Ильхам Алиев объявил включение в соглашение о прекращении огня коридора через южную часть Армении (идею которого президенты Гейдар Алиев и Роберт Кочарян обсуждали в 1999–2001 годах как ответный шаг на очень значительные уступки со стороны Азербайджана) историческим достижением Азербайджана.
Преодоление регионального раскола?
Однако проблема последствий полного открытия всех экономических и транспортных коммуникаций для Южного Кавказа гораздо шире. За три десятилетия постсоветской независимости Южный Кавказ стал ярким примером того, что политолог Анна Оганян называет «раздробленными регионами». Это слабые, часто постколониальные региональные системы, которые могут быть интегрированы на некоторых направлениях, но не в состоянии создать общую инфраструктуру управления на политическом уровне, которая нормализовала бы региональное взаимодействие и обеспечила стабильное сообщество, представляющее общие интересы. Статья 9, требующая открытия всех экономических и транспортных связей, открывает возможность преодоления регионального раскола и даёт Южному Кавказу шанс превратиться в нечто большее, чем остаточная имперская картография, раздираемая линиями фронта и блокадами.
В то время как Азербайджан обеспечит долгожданную прямую связь с Нахичеванью, а также с Турцией, для Армении стимулы связаны с прекращением многолетней блокады. Блокада сделала Армению зависимой от узкой и удалённой границы с Ираном и уязвимой в связи геополитическими кризисами границы с Грузией. Открытие нахичеванского маршрута позволит Армении обеспечить железнодорожное сообщение с Россией по маршруту, идущему из Еревана через Нахичевань, через южный Азербайджан в Баку и на север в Российскую Федерацию вдоль побережья Каспийского моря, а не через подверженную погодным катаклизмам дорогу через КПП «Верхний Ларс» в Грузии. Такой маршрут также позволит обеспечить железнодорожное сообщение с Ираном через Джульфу в Нахичевани, а не по горной дороге через Мегри. Армения также может стать транзитной зоной для торговли между Ираном и черноморским регионом.
Этот план отображён на карте из статьи о первой послевоенной встрече Ильхама Алиева и Никола Пашиняна в Москве 11 января. Тогда лидеры договорились с президентом Владимиром Путиным о создании рабочей группы во главе с вице-премьерами России, Армении и Азербайджана. Этой группе было поручено разработать предложения по инфраструктурным проектам, обеспечивающим реализацию статьи 9. В позитивном ключе это можно представить как выигрышный вариант и для России, и для Армении, и для Азербайджана с сопутствующими выгодами для Турции и Ирана. Только Грузия, которая обеспечивает сейчас единственным транзитный маршрут с востока на запад, от Каспийского до Чёрного моря, окажется в проигрыше, хотя в долгосрочной перспективе она тоже выиграет от стабилизации и экономического процветания в регионе. Эти планы вновь открытого Южного Кавказа лежат в основе чёткого «формата 3 + 3», охватывающего новое распределение обязанностей между тремя национальными государствами региона и тремя соседними региональными державами.
Умиротворяющее воздействие торговой и экономической взаимозависимости является одной из ключевых идей в области международных отношений и мироустройства, уходящих корнями в утилитарную философию и идеи «экономического пацифизма» в трудах Иеремии Бентама и других. Проще говоря, создаются новые взаимовыгодные зависимости, и может появиться сообщество заинтересованных сторон, которым выгоден мир и невыгодно насилие. В докладе, опубликованном Berlin Economics всего за два года до Второй карабахской войны, утверждается, что в условиях полной нормализации Армения и Азербайджан получат существенные мирные дивиденды за счёт сокращения военных расходов, взаимодополняемости в управлении энергетическими и водными ресурсами, увеличения инвестиций и роста торговли.
Препятствия к интеграции
Однако на практике остаётся много проблем.
Первая проблема – это география. Если рассматривать транспортное соединение Армении и России как важную цель для Армении, то создание обходного маршрута через южный Азербайджан и вдоль Каспийского моря – не самый короткий путь. Для Армении восстановление гораздо более короткой железной дороги между Ереваном, Иджеваном, Казахом и затем Россией является гораздо более предпочтительным, поскольку обеспечивает прямой маршрут, а также более длинную траекторию через территорию Армении.
Вторая проблема – это деньги. Вышеупомянутые маршруты требуют существенных инвестиций после многих лет простоя. Стоимость восстановления, как сообщается, не так высока по сравнению с другими инфраструктурными проектами на постсоветском Южном Кавказе, но вопрос о том, кто будет платить, является политически важным. В то время как Азербайджан может покрыть расходы на прокладку путей по своей территории, Армения сталкивается с ситуацией «уловки-22». Финансирование Сюникского маршрута, который внутри страны рассматривается как капитуляция, отдельно от открытия других маршрутов было бы политически очень сложной задачей для любого правительства страны. Но если Россия покроет расходы, это также приведёт к внутренним проблемам, поскольку усугубит и без того значительную потерю суверенитета и обеспечит контроль Москвы над территорией предлагаемого коридора. Остаются внешние доноры, такие как Всемирный банк или Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР). Однако внешние инвесторы в армяно-азербайджанскую инфраструктуру будут беспокоиться за безопасность своих капиталов при отсутствии всеобъемлющего урегулирования.
Фото: Вагинак Казарян/Медиамакс
Третья проблема – риск. В Заявлении о прекращении огня прямо оговаривается, что транзит Азербайджана через Сюник будет контролироваться Федеральной службой безопасности России. Эти гарантии не распространяются на будущий армянский транзит через Азербайджан, что вызывает вопросы о последовательности реализации проектов и опасения относительно гарантий для открываемых позже маршрутов. Там, где таких гарантий не будет, могут возникнуть проволочки и отсрочки. Такая динамика по иронии судьбы напоминает проблему с последовательностью воплощения в жизнь Мадридских принципов – мирных предложений, на которых основывались армяно-азербайджанские мирные переговоры с 2007 года по 2020 год. Любая сторона, которая посчитает, что её интересы не учитываются в краткосрочной перспективе и не гарантированы в долгосрочной перспективе, будет тянуть время.
Следует подчеркнуть тот факт, что в настоящее время региональные связи обсуждаются в отрыве от более широкого политического урегулирования. Речь идёт о своего рода транзакционной стабилизации Южного Кавказа отдельно от политической трансформации в региональных отношениях. Многие азербайджанские комментаторы подчёркивали необходимость ориентированной на будущее повестки, которая обходила бы острые политические вопросы, а в некоторых совместных армяно-азербайджанских комментариях подчёркивается, что экономические стимулы являются путём к миру. Однако в условиях продолжающейся вражды отсутствуют ожидания предсказуемости и безопасности, которые могли бы укрепить новые экономические связи, а также привлечь необходимые инвестиции.
Сопротивление и соперничество
Негативное отношение в Армении к перспективам армяно-азербайджанского сосуществования не вызывают удивления. Но при этом более половины (53 процента) армянских респондентов в ходе мартовского опроса 2021 года также высказали «полностью отрицательное» отношение к открытию транспортных маршрутов между Арменией и Азербайджаном. А 59 процентов посчитали, что открытие транзитного коридора через Сюник создаст угрозу национальной безопасности. Эти, возможно, неожиданные для страны, которая в течение тридцати лет существовала в условиях блокады, показатели связаны с затяжными старыми, а также с послевоенными новыми кризисами.
Продолжающееся удержание армянских пленных на фоне сообщений о жестоком обращении с ними и о смертях среди них, азербайджанские потери на минных полях на деоккупированных в 2020 году территориях, территориальные посягательства Азербайджана на неопределённой армяно-азербайджанской границе в той же Сюникской области, которая была обозначена как место для нового транзитного коридора, и его угрозы при необходимости устроить коридор в Нахичевань силой свидетельствуют, что в армяно-азербайджанских отношениях по-прежнему преобладает тактика давления. Планы по региональному соединению с Нахичеванью, следовательно, встроены в дихотомическое стратегическое видение транспортных связей и открытых границ, а на тактическом уровне воспроизводится та же динамика конфликта, которая в первую очередь привела к закрытию границ. Из-за напряжённости вдоль армяно-азербайджанской границы 1 июня приостановила свою деятельность рабочая группа по инфраструктурным проектам, созданная почти шестью месяцами ранее.
Неослабевающая значимость динамики конфликта имеет значение не только в краткосрочной, но и в долгосрочной перспективе для азербайджанских общин, перемещённых в 1990-х годах. Сотни тысяч внутренне перемещённых азербайджанцев теперь смогут вернуться после того, как деоккупированные районы под юрисдикцией Азербайджана будут очищены от мин и неразорвавшихся боеприпасов. Многие из них будут жить в непосредственной близости от границ с Арменией, а также с армянским населением в Нагорном Карабахе. Если армяно-азербайджанское соперничество не утихнет, эти общины вернутся на сильно обособленный, географически удалённый и экономически проблемный фронтир, где будет царить устойчивая взаимная враждебность и подозрительное отношение к армянским общинам, с которыми будущее процветание неразрывно связано. Это не региональная взаимосвязанность, а новый региональный раскол.