Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է «Իլհամ կեղծարարին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այն հայտարարությանը, որ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո ՀՀ ղեկավարը 2 շաբաթ ժամանակ էր խնդրել տարածքները վերադարձնելու համար:
«Իլհամ կեղծարարը հայոց պատմությունն ու մշակույթը լկտիաբար կեղծելու, հայ ժողովրդի պատմական բնօրրան Արցախն ու Հայաստանի Հանրապետությունն իր մայրաքաղաքով սեփականաշնորհելու  փորձերից հետո որոշել է իրեն հատուկ ցինիզմով հիմա էլ նենգափոխել բանակցային գործընթացի պատմությունն ու Ապրիլյան քառօրյայում Ադրբեջանի ձախողումը վերափոխել հաղթանակի, պատերազմը  դադարեցնելու իր միջնորդավորված խնդրանքը վերագրել հակառակ կողմին, երկխոսության տեքստեր հորինել եւ իբրեւ ուղիղ մեջբերումներ՝ ցիտել այդ հորինվածքները:
Եվ գտել է իր ստերը իրականության փոխարեն մատուցելու «հնարքը»՝ ամեն առիթով նույն բանը հետեւողականորեն կրկնել այնքան, մինչեւ դիմացինը հոգնի դրանք հերքելուց կամ պարզապես արհամարհի իր պես ստախոսին, ու հրապարակում մնան միայն սեփական ստերը՝ որպես «իրականության» վկայություններ:
Եթե Սերժ Սարգսյանը երբեւէ որեւէ բան խոստացել է Իլհամ Ալիեւին, ապա դա սեփական ծոծրակը տեսնելն է, երբ անվտանգության գոտի համարվող տարածքները փոխզիջման արդյունքում թողնելուց առաջ չկատարվեին հայկական կողմի պահանջները՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման, Հայաստանի  եւ Արցախի միջեւ անխափան եւ հուսալի ցամաքային սահմանի (ցամաքային կապի) եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ միջազգայնորեն երաշխավորված անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
Դիվանագիտական ճակատում եւ պատերազմում Սերժ Սարգսյանին պարբերաբար պարտված Ալիեւի ներկայիս ոգեւորությունը որքան էլ հասկանալի է, միաժամանակ զավեշտալի են այդ ոգեւորությունից գլուխը կորցրած Ադրբեջանի նախագահի՝ ժամանակ առ ժամանակ հնչող իրարամերժ հայտարարությունները.
Սերժ Սարգսյանը, ըստ Ալիեւի, մեկ մերժում էր հողերը վերադարձնել, եւ Քարվաճառն ու Լաչինը Սերժ Սարգսյանի օրոք, միեւնույն է, այդպես էլ իրենց չէին հանձնելու, ուստի 2020 թվականին իրենք վերջապես հերոսաբար գրավեցին դրանք, մեկ էլ՝ Սերժ Սարգսյանը խոստանում էր հանձնել հողերը ու չէր հանձնում, մի երրորդ դեպքում՝ փակ դռների հետեւում իրեն ստիպում էին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, բայց Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի գնալ այդ քայլին:
Իլհամ կեղծարարը պետք է կողմնորոշվի՝ վերջապես իր ո՞ր սուտն է ավելի «ճիշտ», - ասված է Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի հայտարարության մեջ:

Серж Саргсян ответил «Ильхаму-фальсификатору» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Аппарат третьего президента Армении Сержа Саргсяна отреагировал на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что после апрельской войны 2016 года глава Армении просил две недели для возврата территорий.
«После попыток нагло фальсифицировать армянскую историю и культуру, приватизировать историческую колыбель армянского народа Арцах и Республику Армения с её столицей, теперь Ильхам-фальсификатор с присущим ему цинизмом решил извратить историю переговорного процесса и преобразовать в победу неудачу Азербайджана в Апрельской 4-дневной войне, приписать противоположной стороне свою опосредованную просьбу о прекращении войны, придумать тексты диалога и якобы дословно процитировать эти выдумки.
Он нашёл способ, как выдать свою ложь за правду: по всякому поводу упорно повторять одно и то же до тех пор, пока противоположная сторона не устанет это опровергать или просто будет игнорировать такого лжеца, как он, и на площади останется только его собственная ложь, как свидетельство «реальности».
Если Серж Саргсян когда-либо что-то и обещал Ильхаму Алиеву, так это увидеть собственный затылок, если бы не были выполнены требования армянской стороны: определение статуса Нагорного Карабаха вне состава Азербайджана, обеспечение нерушимой и надёжной наземной границы (наземной связи) между Арменией и Арцахом и наличие международных гарантий безопасности Нагорно-Карабахской Республики.
Сколь ни понятно нынешнее воодушевление регулярно проигрывавшего Сержу Саргсяну на дипломатическом фронте и в войне Алиева, в то же время смешны звучащие время от времени взаимоисключающие заявления потерявшего голову от воодушевления президента Азербайджана.
Ильхам-фальсификатор должен сориентироваться, какая его ложь, в конце концов, «правильнее»»,  - говорится в заявлении офиса третьего президента Армении.