Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է «Իլհամ կեղծարարին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի այն հայտարարությանը, որ 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո ՀՀ ղեկավարը 2 շաբաթ ժամանակ էր խնդրել տարածքները վերադարձնելու համար:
«Իլհամ կեղծարարը հայոց պատմությունն ու մշակույթը լկտիաբար կեղծելու, հայ ժողովրդի պատմական բնօրրան Արցախն ու Հայաստանի Հանրապետությունն իր մայրաքաղաքով սեփականաշնորհելու  փորձերից հետո որոշել է իրեն հատուկ ցինիզմով հիմա էլ նենգափոխել բանակցային գործընթացի պատմությունն ու Ապրիլյան քառօրյայում Ադրբեջանի ձախողումը վերափոխել հաղթանակի, պատերազմը  դադարեցնելու իր միջնորդավորված խնդրանքը վերագրել հակառակ կողմին, երկխոսության տեքստեր հորինել եւ իբրեւ ուղիղ մեջբերումներ՝ ցիտել այդ հորինվածքները:
Եվ գտել է իր ստերը իրականության փոխարեն մատուցելու «հնարքը»՝ ամեն առիթով նույն բանը հետեւողականորեն կրկնել այնքան, մինչեւ դիմացինը հոգնի դրանք հերքելուց կամ պարզապես արհամարհի իր պես ստախոսին, ու հրապարակում մնան միայն սեփական ստերը՝ որպես «իրականության» վկայություններ:
Եթե Սերժ Սարգսյանը երբեւէ որեւէ բան խոստացել է Իլհամ Ալիեւին, ապա դա սեփական ծոծրակը տեսնելն է, երբ անվտանգության գոտի համարվող տարածքները փոխզիջման արդյունքում թողնելուց առաջ չկատարվեին հայկական կողմի պահանջները՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման, Հայաստանի  եւ Արցախի միջեւ անխափան եւ հուսալի ցամաքային սահմանի (ցամաքային կապի) եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ միջազգայնորեն երաշխավորված անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
Դիվանագիտական ճակատում եւ պատերազմում Սերժ Սարգսյանին պարբերաբար պարտված Ալիեւի ներկայիս ոգեւորությունը որքան էլ հասկանալի է, միաժամանակ զավեշտալի են այդ ոգեւորությունից գլուխը կորցրած Ադրբեջանի նախագահի՝ ժամանակ առ ժամանակ հնչող իրարամերժ հայտարարությունները.
Սերժ Սարգսյանը, ըստ Ալիեւի, մեկ մերժում էր հողերը վերադարձնել, եւ Քարվաճառն ու Լաչինը Սերժ Սարգսյանի օրոք, միեւնույն է, այդպես էլ իրենց չէին հանձնելու, ուստի 2020 թվականին իրենք վերջապես հերոսաբար գրավեցին դրանք, մեկ էլ՝ Սերժ Սարգսյանը խոստանում էր հանձնել հողերը ու չէր հանձնում, մի երրորդ դեպքում՝ փակ դռների հետեւում իրեն ստիպում էին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, բայց Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի գնալ այդ քայլին:
Իլհամ կեղծարարը պետք է կողմնորոշվի՝ վերջապես իր ո՞ր սուտն է ավելի «ճիշտ», - ասված է Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի հայտարարության մեջ:

Serzh Sargsyan responds to “Ilham the falsifier” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Office of the third President of Armenia Serzh Sargsyan has issued a comment on Azerbaijani President’s claim that Sargsyan asked for a 2-week period to hand over the territories after the April war of 2016.
“After several attempts to falsify the history and culture of Armenia, privatize the historical cradle of the Armenian people, Artsakh and the Republic of Armenia with its capital, Ilham the falsifier decided to falsify the history of the negotiation process with his own cynicism. He decided to turn the failure of Azerbaijan in the April four-day war into a victory, to attribute his indirect request to end the war to the other side, to come up with texts of a dialogue as direct quotes, citing this falsification.
And he found a way to replace the truth with his own lie, repeating the same thing over and over until the other person gets tired of denying it or just ignores a liar like him, leaving only his lie as the only proof of “reality.”
The truth is that Serzh Sargsyan had promised that the Armenian side would never give up the territories considered as a security zone should Ilham Aliyev not comply with the demands of the Armenian side to determine the status of Nagorno-Karabakh outside Azerbaijan, ensure a reliable land border / inland communication between Armenia and Artsakh, and provide a pledge for internationally guaranteed security for the Nagorno-Karabakh Republic. The present-day boldness of Ilham Aliyev who regularly lost to Serzh Sargsyan in the war is understandable on the diplomatic front, but at the same time the sometimes contradictory statements of the President of Azerbaijan, who has lost his temper, are ridiculous.
According to Aliyev, Serzh Sargsyan first refused to return the lands: Karvachar and Lachin were not to be surrendered in any case under Serzh Sargsyan; they finally captured them heroically in 2020; then [Aliyev claims] that Serzh Sargsyan had promised to hand over the lands and did not hand them over, and in a third case, he was being urged to recognize the independence of Nagorno-Karabakh behind closed doors, but Azerbaijan would never agree to take that step.