Reuters. Տարեսկզբից թուրքական զենքի վաճառքն Ադրբեջանին աճել է 6 անգամ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի ռազմական արտադրանքի արտահանումը Ադրբեջան տարեսկզբից աճել է 6 անգամ՝ նախորդ տարվա 20 միլիոն դոլարից հասնելով 123 միլիոն դոլարի:
Սյս մասին այսօր գրել է Reuters-ը` հղում անելով Թուրքիայի արտահանողների ասոցիացիայի տվյալներին:
Անօդաչու թռչող սարքերի եւ այլ ռազմական տեխնիկայի վաճառքը Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռազմական գործողություններին նախորդող մեկ ամսում աճել է մինչեւ 77 միլիոն դոլար:
Մատակարարումների մեծ մասը տեղի է ունեցել հուլիսից հետո, երբ անցկացվել են Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի համատեղ զորավարժությունները:
Սեպտեմբերին Ադրբեջանը հայտնվել է թուրքական զենքի գնորդների ցուցակի առաջին տողում՝ առաջ անցնելով Օմանից եւ ԱՄՆ-ից:

Reuters: военные поставки Турции Азербайджану с начала года выросли в 6 раз - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Экспорт товаров военного назначения Турции в Азербайджан с начала года увеличился в шесть раз - с $‌20 млн до $‌123 млн по сравнению с прошлогодним показателем.
Как сообщает ТАСС, об этом пишет сегодня Reuters со ссылкой на данные Ассоциации экспортеров Турции.
По данным агентства, продажа дронов и другого военной техники выросла до $‌77 млн только за последний месяц до начала боевых действий в районе Нагорного Карабаха.
Большинство поставок пришлось на период после июля, когда были проведены совместные военные учения Турции и Азербайджана.
В сентябре Азербайджан поднялся на первую строчку в списке импортеров турецкого оружия, обогнав Оман и США.