Փաշինյան․«Ադրբեջանը սխալ էր, մենք՝ ճիշտ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը կառուցողական էր։
«Հայտարարությունը համապատասխանում էր մեր՝ բանակցային գործընթացը վերականգնելու կամ շարունակելու պատկերացումներին։ Բանակցային գործընթացում մենք ունենք սկզբունքներ, բայց դրանք նախապայման չենք համարում: Նախապայման ունի Ադրբեջանը, որն ասում է, որ Ղարաբաղը պետք է լինի բացառապես Ադրբեջանի կազմում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային Ժողովում։
«Հուլիսյան մարտերը փոխեցին հետեւյալ տրամաբանությունը՝ մենք ասում էինք, որ Հայաստանի եւ Արցախի հետ չի կարելի խոսել ուժի լեզվով, Ադրբեջանն ասում էր, որ 24 ժամվա ընթացքում իրենք ուժով կլուծեն Ղարաբաղի հարցը։ Պարզվեց՝ Ադրբեջանը սխալ էր, մենք՝ ճիշտ»,- ասել է վարչապետը։

Пашинян: «Азербайджан был неправ, правы были мы» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ является конструктивным.
«Заявление соответствовало нашим представлениям о восстановлении или продолжении переговорного процесса. У нас есть определенные принципы в переговорном процессе, но мы не считаем их предварительным условием. Предварительное условие есть у Азербайджана, который говорит, что Карабах должен быть только в его составе», - сказал Никол Пашинян, выступая в Национальном собрании.
«Июльские бои изменили следующую логику: мы говорили, что с Арменией и Арцахом нельзя говорить на языке силы, Азербайджан же утверждал, что в течение 24 часов силой решит карабахский вопрос. Оказалось, что Азербайджан был неправ, и правы были мы», - сказал премьер.