Թուրքիայի ԱԳՆ. Հայերը Սեւանա լիճը շփոթել են Միջերկրականի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Համի Աքսոյն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը՝ փորձելով կարծիք ներկայացնել Արեւելյան Միջերկրականի վերաբերյալ, պատկերացում չունի աշխարհագրության եւ դրանում իր տեղի մասին»:
Անադոլու գործակալության հաղորդագրության համաձայն, Համի Աքսոյն այդպես է արձագանքել օգոստոսի 15-ին արված ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությանը:
«Խնդրո առարկան այստեղ ոչ թե Սեւանա լիճն է, այլ Արեւելյան Միջերկրականը», - ասել է թուրք դիվանագետը:
«Սեւրի պայմանագրի մասին Հայաստանի սադրիչ հայտարարությունից հետո, Արեւելյան Միջերկրականի մասին վերջինիս կարծիքը անսահման անպատասխանատվության հերթական օրինակն է», - նշել է Համի Աքսոյը:
Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակը նաեւ ասել է, որ Թուրքիայի դեմ «գաղտնի» դաշինք է գործում եւ Միացյալ Արաբական Էմիրություններից եւ Ֆրանսիայից հետո «դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը կարծում է, որ իրավունք ունի խոսելու տարածաշրջանի մասին»:
«Անկախ ամեն ինչից, Թուրքիան պաշտպանելու է իր եւ Կիպրոսի թուրքերի իրավունքները Արեւելյան Միջերկրականում, որոնք բխում են միջազգային իրավունքից: Ոչ մի դաշինք կամ չարիք չի կարող խանգարել դրան: Նրանք, ովքեր հակառակն են մտածում, պատմությունից դասեր չեն քաղել», - ասել է Համի Աքսոյը:
Մեդիամաքսը նշում է, ոչ օգոստոսի 15-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հանդես էր եկել հետեւյալ հայտարարությամբ.
«Ուշադիր հետեւում ենք Թուրքիայի ապօրինի եւ սադրիչ գործողությունների հետեւանքով Էգեյան եւ Արեւելյան Միջերկրական տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին եւ նավատորմային մոբիլիզացիային: Արեւելյան Միջերկրականում այս ապակայունացնող կեցվածքն ի ցույց է դնում Թուրքիայի՝ իր հարեւան տարածաշրջաններում հետեւողականորեն վարվող ագրեսիվ եւ ծավալապաշտական քաղաքականությունը:
Մենք վերահաստատում ենք Հայաստանի անվերապահ աջակցությունն ու  համերաշխությունը Հունաստանին եւ Կիպրոսին եւ կոչ ենք անում Թուրքիային քայլեր ձեռնարկելու լարվածության նվազեցման ուղղությամբ, հարգելու միջազգային իրավունքը եւ դադարեցնելու Հունաստանի եւ Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտիներում բոլոր գործողությունները»:

Yerevan /Mediamax/. Turkish Foreign Ministry spokesman Hami Aksoy said today that "Armenia, which attempts to present an opinion on the Eastern Mediterranean, is in fundamental error about world geography and its place in this geography”.
“The issue here is not Lake Sevan, but the Eastern Mediterranean,” Anatolian Agency quoted Hami Aksoy as saying.
“After Armenia's provocative statement about the Treaty of Sevres, its opinion on the Eastern Mediterranean is a new example of irresponsibility and without limits," Aksoy added.
Aksoy said it reveals "the insidious alliance against Turkey that landlocked Armenia thinks it has the right to speak on the region," after the United Arab Emirates and France.
“No matter what happens, Turkey will protect its rights and the rights of Turkish Cypriots in the eastern Mediterranean stemming from international law. No alliance of evil can afford to prevent that. Those who think otherwise have not learned anything from history,” he Hami Aksoy.
He also stressed that “Turkey stands by its brother Azerbaijan by all means”.
On August 15 Armenian MFA made a statement on recent developments in the Eastern Mediterranean.
“We closely follow the latest developments and naval mobilization in the Aegean and Eastern Mediterranean caused by the Turkish illegal and provocative actions. This destabilizing posturing in the Eastern Mediterranean manifests continued aggressive and expansionist policy that Turkey has been pursuing in its neighbouring regions. We reiterate Armenia’s unequivocal support and solidarity with Greece and Cyprus and call on Turkey to de-escalate the situation, respect the International Law and cease all actions within the Exclusive Economic Zone (EEZ) of Greece and Cyprus”, the statement said. --0--