Թուրքիայի ԱԳՆ. Հայերը Սեւանա լիճը շփոթել են Միջերկրականի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Համի Աքսոյն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը՝ փորձելով կարծիք ներկայացնել Արեւելյան Միջերկրականի վերաբերյալ, պատկերացում չունի աշխարհագրության եւ դրանում իր տեղի մասին»:
Անադոլու գործակալության հաղորդագրության համաձայն, Համի Աքսոյն այդպես է արձագանքել օգոստոսի 15-ին արված ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությանը:
«Խնդրո առարկան այստեղ ոչ թե Սեւանա լիճն է, այլ Արեւելյան Միջերկրականը», - ասել է թուրք դիվանագետը:
«Սեւրի պայմանագրի մասին Հայաստանի սադրիչ հայտարարությունից հետո, Արեւելյան Միջերկրականի մասին վերջինիս կարծիքը անսահման անպատասխանատվության հերթական օրինակն է», - նշել է Համի Աքսոյը:
Թուրքիայի ԱԳՆ խոսնակը նաեւ ասել է, որ Թուրքիայի դեմ «գաղտնի» դաշինք է գործում եւ Միացյալ Արաբական Էմիրություններից եւ Ֆրանսիայից հետո «դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը կարծում է, որ իրավունք ունի խոսելու տարածաշրջանի մասին»:
«Անկախ ամեն ինչից, Թուրքիան պաշտպանելու է իր եւ Կիպրոսի թուրքերի իրավունքները Արեւելյան Միջերկրականում, որոնք բխում են միջազգային իրավունքից: Ոչ մի դաշինք կամ չարիք չի կարող խանգարել դրան: Նրանք, ովքեր հակառակն են մտածում, պատմությունից դասեր չեն քաղել», - ասել է Համի Աքսոյը:
Մեդիամաքսը նշում է, ոչ օգոստոսի 15-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն հանդես էր եկել հետեւյալ հայտարարությամբ.
«Ուշադիր հետեւում ենք Թուրքիայի ապօրինի եւ սադրիչ գործողությունների հետեւանքով Էգեյան եւ Արեւելյան Միջերկրական տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին եւ նավատորմային մոբիլիզացիային: Արեւելյան Միջերկրականում այս ապակայունացնող կեցվածքն ի ցույց է դնում Թուրքիայի՝ իր հարեւան տարածաշրջաններում հետեւողականորեն վարվող ագրեսիվ եւ ծավալապաշտական քաղաքականությունը:
Մենք վերահաստատում ենք Հայաստանի անվերապահ աջակցությունն ու  համերաշխությունը Հունաստանին եւ Կիպրոսին եւ կոչ ենք անում Թուրքիային քայլեր ձեռնարկելու լարվածության նվազեցման ուղղությամբ, հարգելու միջազգային իրավունքը եւ դադարեցնելու Հունաստանի եւ Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտիներում բոլոր գործողությունները»:

МИД Турции: Армяне путают Севан со Средиземноморьем - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Турции Хами Аксой заявил сегодня, что «Армения, пытаясь представить мнение о Восточном Средиземноморье, не имеет представления о географии и о своем месте в ней».
Согласно сообщению агентства Анадолу, Хами Аксой так отреагировал на заявление министерства иностранных дел Армении.
«Предметом обсуждения является не Севан, а Восточное Средиземноморье», - заявил турецкий дипломат.
«После провокационного заявления Армении о Севрском договоре, мнение последней о Восточном Средиземноморье стало очередным примером безграничной безответственности», - отметил Хами Аксой.
Пресс-секретерь МИД Турции заявил также, что против Турции действует «тайный» альянс и вслед за Обьединенными Арабскими Эмиратами и Францией «не имеющая выхода к морю Армения посчитала, что имеет право говорить о регионе».
«В любом случае Турция будет защищать свои права и права турок-киприотов в Восточном Средиземноморье, которые вытекают из международного права. Никакой альянс или другое зло не в силах помешать этому. Все те, кто уверены в обратном, не уяснили исторических уроков»,- сказал Хами Аксой.
Медиамакс отмечает, что 15 августа МИД Армении выступил со следующим заявлением:
«Мы внимательно следим за последними событиями и военно-морской мобилизацией в регионе Эгейского моря и Восточного Средиземноморья, происходящих в результате незаконных и провокационных действий Турции. Подобная дестабилизирующая позиция в Восточном Средиземноморье демонстрирует последовательно проводимую агрессивную и экспансионистскую политику Турции в соседних регионах.
Мы подтверждаем безоговорочную поддержку и солидарность Армении с Грецией и Кипром и призываем Турцию к принятию шагов по снижению напряженности, уважению международного права и приостановке всех действий в исключительных экономических зонах Греции и Кипра».