Ալիեւը գտել է դավաճաններին, որոնք «իրենց հայերից վատ են պահում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, հուլիսի 16-ին վիդեոկոնֆերանսի միջոցով ընդունելով նոր արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին, քննադատել է ադրբեջանցի որոշ դիվանագետներին եւ գործընկեր երկրներին:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ Ալիեւի ելույթից, որոնք մեջբերում է Trend գործակալությունը:
«Դավաճանություն են գործել»
«Արտերկրում գտնվող մեր որոշ դիվանագետներ վերածվում են այդ երկրների դեսպանորդների։ Դրան պետք է վերջ տալ: Որոշ դիվանագետներ դավաճանել են պետությանը եւ չեն թաքցնում դա»:
«Հայերից ավելի վատ են պահում իրենց»
«Այն տարրերի ճնշող մեծամասնությունը, որոնք այսօր կեղտոտ արշավ են իրականացնում Ադրբեջանի դեմ եւ ներկայանում որպես ադրբեջանցիներ, ըստ էության, իրեն հայերից ավելի վատ են պահում եւ վերահսկվում են այն երկրների հատուկ ծառայությունների կողմից, որտեղ ապրում են:
Այս խնդրի վերաբերյալ մենք բավականաչափ տեղեկատվություն ունենք: Մեր հատուկ ծառայություններն այս մասին բազմիցս տեղեկացրել են գործընկեր երկրներին համապատասխան ծառայություններին: Ասում էինք. մենք գիտենք, որ այս մարդուն դուք եք ուղղորդում, մեկ ուրիշին տուն եք տրամադրել, ձեր հաստատությունում գրվում են այս անձի կեղտոտ ելույթները։ Մենք գիտենք այդ ամենը»:
«Նպատակը Ադրբեջանը թուլացնելն է»
«Այս ամենը վկայում է այդ երկրների կեղծավորության մասին: Մեր դեմքին նայելով՝ խոսում են գործընկերության մասին, բայց իրականում քարոզչություն են իրականացնում մեր դեմ: Նպատակն է թուլացնել Ադրբեջանը, խարխլել այն, տարածել անհավանական ստեր Ադրբեջանի ղեկավարների մասին»:
«Քայքայել ազգային արժեքները»
«Սա մտածված քաղաքականություն է, որի նպատակն է խարխլել ազգային արժեքները, որոնք դարեր շարունակ պահել է ադրբեջանցի ժողովուրդը, խարխլել մեր բարոյական սկզբունքները: Մեր պատմության մեջ երբեք չեն օգտագործվել նման կեղտոտ մեթոդներ, ստեր եւ զրպարտություններ։ Դա ներմուծվում է դրսից։ Հետեւաբար, մեր դիվանագետները պետք է գործեն այդ ամենի դեմ»։

Yerevan /Mediamax/. In a video-conference with the new Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov on July 16, President Ilham Aliyev criticized the Azeri diplomats and partner states.
Here are some extracts from Aliyev’s speech quoted by Trend news agency.
“They committed a treason”
“Some of our diplomats abroad are turning into envoys of countries they work in. This must end. Some diplomats have betrayed their state, committed treason and are not hiding it.”
“Worse than Armenians”
“The overwhelming majority of elements that are currently conducting a dirty campaign against Azerbaijan, posing as Azerbaijanis but in fact behaving worse than Armenians, are under the control of special services of countries they live in.
We have enough information on the matter. Our special services have repeatedly informed their colleagues from partner countries about this. They said: we know that you are directing this person, someone has been given a house, dirty speeches of this particular person are written in your institution. We know all this.”
“The goal is to weaken Azerbaijan”
“This is evidence of these countries’ hypocrisy. In person they are talking about partnership, but in fact they conduct a campaign against us. The purpose of this is to weaken Azerbaijan, shake it, spread ultimate lies about the leaders of Azerbaijan.”
“Undermine national values”
“This is a well-planned policy, aimed at undermining the national values that the Azerbaijani people have preserved for centuries, undermining our moral foundations. Such dirty methods, lies and slander have never been used in our history. It is imported from outside. Therefore, our diplomats need to act against this.”