Ալիեւը գտել է դավաճաններին, որոնք «իրենց հայերից վատ են պահում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, հուլիսի 16-ին վիդեոկոնֆերանսի միջոցով ընդունելով նոր արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին, քննադատել է ադրբեջանցի որոշ դիվանագետներին եւ գործընկեր երկրներին:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում որոշ հատվածներ Ալիեւի ելույթից, որոնք մեջբերում է Trend գործակալությունը:
«Դավաճանություն են գործել»
«Արտերկրում գտնվող մեր որոշ դիվանագետներ վերածվում են այդ երկրների դեսպանորդների։ Դրան պետք է վերջ տալ: Որոշ դիվանագետներ դավաճանել են պետությանը եւ չեն թաքցնում դա»:
«Հայերից ավելի վատ են պահում իրենց»
«Այն տարրերի ճնշող մեծամասնությունը, որոնք այսօր կեղտոտ արշավ են իրականացնում Ադրբեջանի դեմ եւ ներկայանում որպես ադրբեջանցիներ, ըստ էության, իրեն հայերից ավելի վատ են պահում եւ վերահսկվում են այն երկրների հատուկ ծառայությունների կողմից, որտեղ ապրում են:
Այս խնդրի վերաբերյալ մենք բավականաչափ տեղեկատվություն ունենք: Մեր հատուկ ծառայություններն այս մասին բազմիցս տեղեկացրել են գործընկեր երկրներին համապատասխան ծառայություններին: Ասում էինք. մենք գիտենք, որ այս մարդուն դուք եք ուղղորդում, մեկ ուրիշին տուն եք տրամադրել, ձեր հաստատությունում գրվում են այս անձի կեղտոտ ելույթները։ Մենք գիտենք այդ ամենը»:
«Նպատակը Ադրբեջանը թուլացնելն է»
«Այս ամենը վկայում է այդ երկրների կեղծավորության մասին: Մեր դեմքին նայելով՝ խոսում են գործընկերության մասին, բայց իրականում քարոզչություն են իրականացնում մեր դեմ: Նպատակն է թուլացնել Ադրբեջանը, խարխլել այն, տարածել անհավանական ստեր Ադրբեջանի ղեկավարների մասին»:
«Քայքայել ազգային արժեքները»
«Սա մտածված քաղաքականություն է, որի նպատակն է խարխլել ազգային արժեքները, որոնք դարեր շարունակ պահել է ադրբեջանցի ժողովուրդը, խարխլել մեր բարոյական սկզբունքները: Մեր պատմության մեջ երբեք չեն օգտագործվել նման կեղտոտ մեթոդներ, ստեր եւ զրպարտություններ։ Դա ներմուծվում է դրսից։ Հետեւաբար, մեր դիվանագետները պետք է գործեն այդ ամենի դեմ»։

Ильхам Алиев нашел «изменников», «ведущих себя хуже армян» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая 16 июля в формате видеоконференции нового министра иностранных дел Джейхуна Байрамова, выступил с критикой азербайджанских дипломатов и стран-партнеров.
Приводим некоторые цитаты из выступления Алиева, которое приводит агентство Тренд.
«Совершили предательство»
«Некоторые наши дипломаты за рубежом превращаются в посланников стран, в которых работают. Этому надо положить конец. Некоторые дипломаты изменили государству, совершили предательство и не скрывают этого».
«Хуже армян»
«Абсолютное большинство элементов, ведущих сегодня грязную кампанию против Азербайджана, представляющихся азербайджанцами, а по сути ведущих себя хуже армян, находятся под контролем спецслужб стран, где проживают.
У нас достаточно информации по данному вопросу. Наши спецслужбы неоднократно информировали об этом коллег из партнерских стран. Говорили: мы знаем, что этого человека направляете вы, такому-то предоставили дом, грязные выступления такого-то человека пишутся в вашем учреждении. Мы знаем все это».
«Цель - ослабить Азербайджан»
«Это свидетельствует о лицемерии этих стран. В лицо говорят о партнерстве, а на самом деле ведут против нас кампанию. Цель этого - ослабить Азербайджан, пошатнуть его, распространять несусветную ложь о руководителях Азербайджана».
«Подорвать национальные ценности»
«Это продуманная политика, цель которой заключается в том, чтобы подорвать национальные ценности, которые азербайджанский народ хранил веками, расшатать наши моральные устои. Никогда в нашей истории не использовались такие грязные методы, ложь, клевета. Это импортируется к нам извне. Поэтому нашим дипломатам необходимо действовать против этого».