Թուրքական տուրօպերատորները ճանաչողական այց կկազմակերպեն Հայաստան
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի տուրիստական գործակալությունների ասոցիացիան (TURSAB) այս տարվա աշնանը կկազմակերպի է թուրք զբոսաշրջիկների ճանաչողական այց Հայաստան:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին`այդ մասին ասել է Երեւանում այսօր բացված միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Եղիշե Թանաշյանը: Այցի կազմակերպմանը կմասնակցեն Թուրքիայի 20 տուրօպերատորներ:
Եղիշե Թանաշյանը նշել է, որ վերջին 1-2 տարիների ընթացքում թուրք զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Հայաստան ակտիվացել է: Նա նշել է, որ Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան տարածաշրջանային այցերը տարածված են ոչ միայն թուրքերի մոտ, այլ նաեւ այլ ազգության զբոսաշրջիկների շրջանում:
Եղիշե Թանաշյանն ասել է, որ Անիի Մայր տաճարի եւ Սուրբ Փրկչի եկեղեցում վերականգնողական աշխատանքները, որոնք թուրքական իշխանությունների կողմից նախատեսված են 2012 թվականին`կգրավեն զբոսաշրջիկներին:
«Զբոսաշրջիկների քանակը կաճի, ինչպես դա եղավ Վանում Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերականգնումից հետո: Սակայն Անիի դեպքում էլ ավելի մեծ հոսք է սպասվում, քանի որ Հայաստանի հնագույն մայրաքաղաքը ավելի ճանաչված է որպես պատմամշակութային հուշարձան», - ասել է նա:

20 Turkish tour operators to organize a familiarization trip to Armenia
Yerevan/Mediamax/. Association of Tourist Agencies of Turkey (TURSAB) will organize a familiarization trip to Armenia for Turkish tourists in fall, 2011.
Yeghishe Tanashyan, who has organized CTS-2011 exhibition, launched in Yerevan today, said this answering the question of Mediamax. 20 best tourism operators of Turkey will participate in organization of the trip.
Yeghishe Tanashyan noted that the inflow of Turkish tourists to Armenia has stirred up over the past 1-2 years. Armenia-Georgia-Azerbaijan regional visits are popular not only among Turks, but also representatives of other nationalities, he noted.
Yeghishe Tanashyan said that restoration and reestablishment works in the principal cathedral in Ani and Holy Savior Church, planned by Turkish authorities for 2012, will attract a flow of tourists.
“The flow of tourists will increase, just like it was with restoration of Surb Khach Church in Van. But in case of Ani, bigger inflow is expected, since the ancient capital of Armenia is better known abroad as a cultural-historical monument”, he said.