Թուրքական տուրօպերատորները ճանաչողական այց կկազմակերպեն Հայաստան
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի տուրիստական գործակալությունների ասոցիացիան (TURSAB) այս տարվա աշնանը կկազմակերպի է թուրք զբոսաշրջիկների ճանաչողական այց Հայաստան:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի հարցին`այդ մասին ասել է Երեւանում այսօր բացված միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Եղիշե Թանաշյանը: Այցի կազմակերպմանը կմասնակցեն Թուրքիայի 20 տուրօպերատորներ:
Եղիշե Թանաշյանը նշել է, որ վերջին 1-2 տարիների ընթացքում թուրք զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի Հայաստան ակտիվացել է: Նա նշել է, որ Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան տարածաշրջանային այցերը տարածված են ոչ միայն թուրքերի մոտ, այլ նաեւ այլ ազգության զբոսաշրջիկների շրջանում:
Եղիշե Թանաշյանն ասել է, որ Անիի Մայր տաճարի եւ Սուրբ Փրկչի եկեղեցում վերականգնողական աշխատանքները, որոնք թուրքական իշխանությունների կողմից նախատեսված են 2012 թվականին`կգրավեն զբոսաշրջիկներին:
«Զբոսաշրջիկների քանակը կաճի, ինչպես դա եղավ Վանում Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերականգնումից հետո: Սակայն Անիի դեպքում էլ ավելի մեծ հոսք է սպասվում, քանի որ Հայաստանի հնագույն մայրաքաղաքը ավելի ճանաչված է որպես պատմամշակութային հուշարձան», - ասել է նա:

20 турецких туроператоров организуют ознакомительный тур в Армению
Ереван/Медиамакс/. Ассоциация туристических агентств Турции (TURSAB) организует осенью этого года ознакомительный тур для турецких туристов в Армению.
Об этом, отвечая на вопрос Медиамакс, сказал организатор открывшейся сегодня в Ереване выставки CTS-2011 Егише Танашян. В организации тура примут участие 20 лучших туроператоров Турции.
Егише Танашян отметил, что за последние 1-2 года активизировался поток турецких туристов в Армению. Региональные визиты Армения-Грузия-Азербайджан пользуются популярностью не только у турков, но и представителей других национальностей, отметил он.
Егише Танашян сказал, что реставрационные и восстановительные работы в главном соборе Ани и церкви Святого спасителя, запланированные турецкими властями на 2012 год, привлекут поток туристов.
«Поток туристов увеличится, как и в случае с реставрацией церкви Сурб Хач в Ване. Но в случае с Ани ожидается больший приток, так как древняя столица Армении лучше известна за границей как культурно-исторический памятник», - сказал он.