Միխայիլ Սահակաշվիլին կմասնակցի ՀՀ նախագահի երդման արարողությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին մտադիր է Երեւանում ապրիլի 9-ին մասնակցել իր հայ պաշտոնակից Սերժ Սարգսյանի երդման արարողությանը:
Այդ մասին Վրաստանի նախագահը հայտարարել է «Իմեդի» հեռուստաընկերության եթերում:
Միխայիլ Սահակաշվիլին հերթական անգամ դեմ է արտահայտվել վրացական երկաթգծի աբխազական հատվածի վերականգնմանը: «Երկաթուղու բացումը այնպիսի հարված կլինի Վրաստանի եւ Ադրբեջանի շահերին, որ այդ մասին նույնիսկ խոսել պետք չէ, էլ ուր մնաց ծրագրեր կազմել», - ասել է Վրաստանի նախագահը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Վրաստանը ցանկանում է լավ հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի հետ:
«Տրանսպորտային ուղիների դիվերսիֆիկացման նպատակով Հայաստանի համար մենք բացել ենք Լարսի ավտոճանապարհը, ինչպես նաեւ աշխատում էինք Լազիկա նոր նավահանգստի կառուցման վրա, որը կեռապատկեր տրանսպորտային փոխադրումները, այդ թվում` Հայաստանի համար», - ասել է Սահակաշվիլին:
Նա ասել է, որ Իլհամ Ալիեւի նախագահությունը Ադրբեջանում «Վրաստանի երկարաժամկետ զարգացման երաշխիքն է»:
Վրաստանի նախագահն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը Վրաստանին եվրոպականից երեք անգամ ավելի ցածր գնով գազ է տրամադրում: «Դա կենսականորեն կարեւոր է Վրաստանի համար, եւ մեզ համար Ադրբեջանի քաղաքականության հնարավոր փոփոխությունը աղետալի կլինի», - նշել է Սահակաշվիլին:
«Ադրբեջանն այսօր վստահ կառուցում է իր պետականությունը եւ ամուր կանգնած է ոտքերի վրա, եւ որքան երկար այնտեղ ղեկավարի Իլհամ Ալիեւը, այնքան ավելի վստահ իրեն կզգա Վրաստանը», - ասել է Միխայիլ Սահակաշվիլին:

Ереван/Медиамакс/. Президент Грузии Михаил Саакашвили намерен присутствовать в Ереване 9 апреля на инаугурации своего армянского коллеги Сержа Саргсяна.
Об этом президент Грузии сказал в эфире телекомпании «Имеди».
Михаил Саакашвили в очередной раз выступил против восстановления абхазского участка Грузинской железной дороги. «Открытие железной дороги будет таким ударом по интересам Грузии и Азербайджана, что об этом нельзя даже говорить, а не то, что строить планы», - заявил президент Грузии.
В то же время, по его словам, Грузия хочет иметь хорошие отношения с Арменией.
«В целях диверсификации транспортных путей для Армении мы открыли автодорогу через Ларс, а также работали над строительством нового порта Лазика, который бы утроил транспортные перевозки, в том числе - и для Армении», - сказал Саакашвили.
Он заявил также, что нахождение Ильхама Алиева во главе Азербайджана является «гарантией долгосрочного развития Грузии».
Президент Грузии подчеркнул, что Азербайджан поставляет газ в Грузии по цене в три раза ниже европейской. «Это жизненно важно для Грузии, и для нас возможная смена курса Азербайджаном станет катастрофой», - отметил Саакашвили.
«Азербайджан сегодня уверенно строит свою государственность и прочно стоит на ногах, и чем дольше там будет править Ильхам Алиев, тем увереннее будет чувствовать себя Грузия», - сказал Михаил Саакашвили. --0--