Հունգարիան բողոք է հայտնել Ադրբեջանին` Սաֆարովին ներելու որոշումն անվանելով “անընդունելի” - Mediamax.am
Հունգարիան բողոք է հայտնել Ադրբեջանին` Սաֆարովին ներելու որոշումն անվանելով “անընդունելի”
Հունգարիան բողոք է հայտնել Ադրբեջանին, կտրականապես դեմ հանդես գալով Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշման դեմ:
Այդ մասին հայտնել է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հունգարիայի ԱԳ նախարարի տեղակալն Ադրբեջանի դեսպանին ասել է, որ Բուդապեշտը Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին որոշումը համարում է “անընդունելի” եւ դատապարտում է այն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը`վկայակոչելով հունգարական Nepszabadsag թերթը, Ադրբեջանին փոխանցված Հունգարիայի ԱԳՆ նոտայում, մասնավորապես, ասված է, որ Բաքվի որոշումը “հակասում է երկու երկրների միջեւ ձեւավորված վստահության մթնոլորտին”:
Մեդիամաքս-ւ նշում է, որ հունգարական աղբյուրները հրապարակել են Ադրբեջանի արդարադատության փոխնախարարի նամակը, որում նա հավաստիացնում է Հունգարիայի իշխանություններին, որ էստրադիցիայից հետո Ռամիլ Սաֆարովը շարունակելու է պատիժը կրել հայրենիքում:

Венгрия заявила Азербайджану протест - Mediamax.am
Венгрия заявила протест Азербайджану, выступив категорически против решения Баку о помиловании Рамиля Сафарова, который отбывал в Венгрии пожизненный срок за убийство армянского офицера.
Об этом сообщает русская служба «Би-би-си».
Замминистра иностранных дел Венгрии заявил послу Азербайджана, что Будапешт «считает неприемлемым и осуждает помилование Рамиля Сафарова».
Какс сообщает Медиамакс со ссылкой на венгерскую газету Nepszabadsag, в переданной азербайджанской стороне ноте МИД Венгрии, в частности, говорится, что решение Баку «противоречит атмосфере доверия, сформированной между двумя странами».
Медиамакс отмечает, что венгерские источники опубликовали копию письма замминистра юстиции Азербайджана, в котором он заверял власти Венгрии, что после эстрадиции Рамиль Сафаров продолжит отбывать наказание на родине.