ԱԺ նախագահն առաջարկում է գերիների թեմային «շատ ձեռք չտալ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի կարծում, թե Ադրբեջանի հետ բանակցությունները դադարեցնելով՝ հայ գերիները կվերադարձվեն։
«Հե՞տ են տալու մեր գերիներին, թե՞ վախենալու են: Գերիների մասին այսքան աղմուկ է բարձրանում, մոռանո՞ւմ եք, որ 150-ից ավելի հաստատված գերի է եղել, ու մենք բանակցությունների միջոցով այդ մարդկանց հետ ենք բերել։ Չորս տարվա ընթացքում 150-ից ավելի գերի հետ ենք բերել: Հիմա մնացել է հաստատված 23 գերի, որոնցից 11-ը կամ 12-ը Ղարաբաղի նախկին ղեկավարներն են»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ալեն Սիմոնյանը
Նա նշել է, որ եթե գերիների վերադարձի հարցով «տեսանելի քայլեր արվեն, գերիները կարող է երբեւէ չվերադառնան»:
«Եթե ուզում ենք, որ գերիները վերադառնան, այդ թեմային շատ ձեռք չտանք: Որեւէ մեկի մոտ կասկած թող չլինի, որ որեւէ ռազմագերի, որը հիմա Բաքվի դատարանում ձեւական դատավարության ընթացքում ամբաստանյալ է, մեզ համար անցանկալի անձ է համարվում: Նրանք մեր հայրենակիցներն են ու իրենց վերադարձի հետ կապված բոլոր քայլերը արվել են ու արվելու են։ Ուղղակի հիմա դատավարության աղմուկը բարձր է, բոլորը շուտափույթ լուծումներ են ուզում, որն այս փուլում, հաշվի առնելով, թե ովքեր են դատավարությունն իրականացնում, շատ դժվար է։ Բայց դա չի նշանակում, որ փորձերն ու աշխատանքներն այդ ուղղությամբ չեն շարունակվելու»,- նշել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ «ամեն ինչ պետք է արվի, որ Ռուբեն Վարդանյանը վերադառնա, եթե նույնիսկ ինքն ինչ-որ տեղից գործուղվել է»:

Спикер парламента предлагает «слишком» не затрагивать тему военнопленных - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян не верит, что армянские пленные будут возвращены путем приостановки переговоров с Азербайджаном.
«Вернут ли они наших пленных или побоятся? Столько шума вокруг вопроса пленных, вы забыли, что было более 150 подтвержденных пленных, и мы вернули этих людей путем переговоров. За последние четыре года мы вернули более 150 заключенных. Сейчас установлено, что осталось 23 подтвержденных заключенных, 11 или 12 из которых - бывшие лидеры Карабаха»,- сообщил журналистам Ален Симонян.
Он отметил, что если «будут предприняты видимые шаги по возвращению пленных, они могут никогда не вернуться».
«Если мы хотим, чтобы пленные вернулись, давайте не будем слишком затрагивать эту темы. Пусть ни у кого не вызывает сомнений, что любой военнопленный, который сейчас является ответчиком на формальном процессе в бакинском суде, считается для нас нежелательным лицом. Они наши соотечественники, и будут предприняты все шаги, связанные с их возвращением. Просто сейчас слишком много шума вокруг суда, все хотят быстрых решений, что на данном этапе, учитывая, кто проводит суд, очень сложно. Но это не значит, что попытки и работа в этом направлении не будут продолжены»,- отметил спикер парламента.
Ален Симонян заявил, что «нужно сделать все, чтобы вернуть Рубена Варданяна, даже если его самого откуда-то туда направили».