Սահմանադրության նախագիծը պետք է «պատրաստ լինի մինչեւ ընտրությունները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն այսօր ասել է, որ «ներկա փուլում խնդիրը ոչ թե նոր հայեցակարգի, այլ Սահմանադրության նոր տեքստի մշակումն է»:
«Այս պահին աշխատանքներն այդ ուղղությամբ կատարվում են:
Նախորդ տարիներին փորձեր եղել են Սահմանադրության նոր նախագծի հայեցակարգերի մշակման, եւ դրանք, ըստ էության, մշակված են:
Պետք է ամեն ինչ անել, որ Սահմանադրության նախագծի տեքստը պատրաստ լինի մինչեւ 2026 թվականի ընտրությունները»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է Սրբուհի Գալյանը:
Նա նշել է, որ նոր Սահմանադրության մեջ կառավարման համակարգի փոփոխություն նախատեսված չէ։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 19-ին ասել էր, որ անհրաժեշտ է հանրաքվեով նոր Սահմանադրություն ընդունել:

Ереван,/Медиамакс/. Министр юстиции Армении Србуи Галян заявила сегодня, что «на данном этапе речь идет не о разработке новой концепции, а о новом тексте Конституции».
«В настоящее время ведется работа в этом направлении. В предыдущие годы предпринимались попытки разработать концепции нового проекта Конституции, и они, по сути, разработаны.
Мы должны сделать все возможное, чтобы текст проекта Конституции был готов до выборов 2026 года»,- заявила Србуи Галян на брифинге с журналистами.
Она отметила, что новая Конституция не предусматривает никаких изменений в системе государственного управления.
19 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о необходимости принятия новой Конституции путем референдума.