Փաշինյան. Ցեղասպանության հարցն անքննելի է եւ անժխտելի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ցեղասպանության ժխտումը, ուրացումը կամ հերքումը Հայաստանում քրեական հանցագործություն է»:
«Ցեղասպանության հարցն անքննելի է եւ անժխտելի։ Ցեղասպանությունն անժխտելի է ու մեր ինքնության մասին է: Զարմանալ կարելի է, թե ինչպես որեւէ մեկին կարելի է մեղադրել Ցեղասպանությունն ուրանալու մեջ, երբ նա այդ երեւույթի մասին խոսելիս ասում է`ցեղասպանություն, այլ ոչ թե այլ բառեր է օգտագործում դա նկարագրելիս: Խոսքը լրիվ ուրիշ բանի մասին է` արդյո՞ք Ցեղասպանությունը մեզ պետք է դրդի, որ մենք անդրադառնանք աշխարհն ընկալելու մեր բանաձեւերին։
Կարո՞ղ է իրողությունները ճշգրիտ չենք ընկալում։ Կարո՞ղ է մենք չափից ավելի մեծ հույս ենք դնում արտաքին ինչ-որ քաջալերումների եւ խրախուսումների վրա: Կարո՞ղ է մենք լավ չենք հաշվարկում այդ ազդակներին մեր վերաբերմունքը։ Այս հարցը հրատապ է այսօր եւ հրատապ էր դարասկզբին։
Կարո՞ղ է արդյոք պարզվել, որ ինչ-որ թեմաներ, ինչ-որ շրջանակներ մեր ցավոտ կետերը կարողացել եւ կարողանում են օգտագործել անկախ, ինքնիշխան պետություն ունենալն անհնարին դարձնելու համար»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Вопрос Геноцида неопровержим и обсуждению не подлежит - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «отрицание или неприятие Геноцида является в Армении уголовным преступлением».
«Вопрос Геноцида неопровержим и обсуждению не подлежит. Геноцид неоспорим, это вопрос нашей идентичности. Как можно обвинять кого-либо в отрицании Геноцида, когда он говорит о нем именно как о Геноциде, а не использует другие слова для его описания? Речь совсем о другом: должен ли Геноцид побудить нас задуматься о наших формулах восприятия мира?
Может ли быть так, что мы неверно воспринимаем реальность? Может, мы слишком сильно полагаемся на внешнее поощрение и стимулы? Может, мы плохо рассчитываем свою реакцию на эти стимулы? Этот вопрос актуален сегодня и был актуален в начале века.
Может ли оказаться, что определенные круги могут использовать какие-то темы и наши болевые точки, чтобы сделать невозможным существование нашего независимого, суверенного государства?», - заявил Никол Пашинян на встрече с журналистами.