Ռուբեն Վարդանյան. Արցախից հետո հաջորդ փուլը լինելու է Հայաստանի զավթումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «Նիկոլ Փաշինյանն իրավունք չունի որոշում կայացնելու Արցախի ժողովրդի անունից»:
«ՀՀ վարչապետի խոսքերը չեն նշանակում՝ որոշումն ընդունված է, որ այդ որոշումը կյանքի կկոչվի, որովհետեւ նա դրա իրավունքը չունի: Կան բազմաթիվ սահմանափակումներ, որոնք իրավասություն չեն տալիս մեկ անձի նման որոշում կայացնելու։
Գալով իշխանության՝ նա խոստացել էր, որ ոչ մեկն իրավունք չի ունենալու նման որոշում կայացնելու, եւ նման որոշում կայացնելու է միայն ժողովուրդը։ Կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը նրա անձնական կարծիքն է, որը նա փորձում է փաթաթել թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի ժողովրդի վզին»,- «Дождь» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ մեծ թվով մարդիկ կհամախմբվեն եւ կպահանջեն հանրաքվե.
«Ե՛վ Ազգային ժողովը, եւ՛ հանրապետության ղեկավարությունը, եւ՛ ամբողջ ժողովուրդը համերաշխ է այն հարցում, որ նման որոշում կայացնելու իրավունք ունի միմիայն Արցախի ժողովուրդը եւ լեգիտիմորեն ընտրված իշխանությունը, որը եւս չի կարող միանձնյա որոշում կայացնել, այլ միայն Արցախի ժողովրդի հետ համատեղ»:
Նա նշել է, որ պատերազմում պարտված մարդուն հոգեբանորեն դժվար է դուրս գալ այդ իրավիճակից. «Նա չի գիտակցում, որ իր ասածը ոչ միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում է, այլեւ դրան հաջորդելու են բազմաթիվ ճակատագրական գործողություններ, որոնք անհնար է լինելու կանգնեցնել։ Այն, ինչ նա անում է, հանգեցնելու է աղետալի հետեւանքների Արցախում ապրող մարդկանց, ինչպես նաեւ Հայաստանի համար։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, ուղղակիորեն ազդելու է այն ամենի վրա, ինչ տեղի է ունենալու Հայաստանում։ Արցախից հետո հաջորդ փուլը լինելու է Հայաստանի զավթումը»:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մեծ դերակատարում է ունեցել եւ ունի Հարավային Կովկասում։
«Ինչպես եւ մյուս խաղացողները, որոնք այստեղ ակտիվ ներկայություն ունեն՝ առաջին հերթին Իրանը եւ Թուրքիան, ինչպես նաեւ Արեւմտյան Եվրոպան, ԱՄՆ-ը։
Այստեղ մեծ շահերի բախում կա, խոշոր երկրների միջեւ մեծ խաղ է ընթանում։ Համոզված եմ, որ շատ բան կախված է հենց մեզանից, թե մենք որքան հստակորեն կհասկացնենք բոլոր խոշոր խաղացողներին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, որ Արցախի ժողովուրդը չի համաձայնելու Ադրբեջանի կողմից այս տարածքի օկուպացիայի մոդելին, եւ այստեղ հայեր չեն ապրելու:
Մենք հասկանում ենք, որ հարեւաններ ենք լինելու, բայց սա միակ մոդելն է, որը մենք տեսնում ենք որպես հնարավոր, եւ դրա համար տարիներ, տասնամյակներ կպահանջվեն: Սակայն անել այնպես, ինչպես հիմա, այսինքն՝ ատրճանակի փողի ներքո, երբ քեզ ստիպում են ինչ-որ բանի մաս դառնալ, դա ոչ մի լավ բանի չի բերելու»,- շեշտել է Վարդանյանը:

Ruben Vardanyan: The invasion of Armenia to be the next stage after Artsakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former Minister of State of Artsakh Ruben Vardanyan said that "Nikol Pashinyan has no right to make a decision on behalf of the people of Artsakh”.
“The statements of the Armenian Prime Minister do not mean that the decision has been adopted, that it will be implemented, because he does not have the right to do so. There are a number of limitations which do not give the authority to one person to make such a decision.
Coming to power, he promised that no one will have the right to make such a decision, and only the people will make it. I think that this statement is his personal opinion, which he is trying to impose upon both the people of Armenia and Artsakh,” Ruben Vardanyan said in an interview with “Dozhd” TV station.
He noted that a large number of people will unite and demand a referendum.
“Both the National Assembly, the leadership of the republic, and the whole nation is united in the issue that only the people of Artsakh and the legitimately elected government have the right to make such a decision.”
He noted that it is psychologically difficult for a person who has lost a war to get out of that situation. “He does not realize that what he said is not only a recognition of Azerbaijan’s territorial integrity, but that it will be followed by many fatal actions that will be impossible to stop. What he is doing will lead to disastrous consequences for the people living in Artsakh, as well as for Armenia. What happens in Artsakh will directly affect what will happen in Armenia. After Artsakh, the next stage will be the invasion of Armenia.”
He stressed that Russia played a big role in the South Caucasus.
“Just like other players who have an active presence here, first of all Iran and Turkey, as well as Western Europe, the USA.
There is a big conflict of interests here, a big game is going on between big countries. I am sure that a lot depends on us, how clearly we will make all major players, including Russia, understand that the people of Artsakh will not agree to the model of occupation of this territory by Azerbaijan, and Armenians will not live here.
We understand that we will be neighbors, but this is the only model that we see as possible, and it will take years, decades. However, to do what is being done now, that is, at gunpoint, when you are forced to be a part of something… it will not do any good,” Vardanyan stressed.