Ռուբեն Վարդանյան. Արցախից հետո հաջորդ փուլը լինելու է Հայաստանի զավթումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ «Նիկոլ Փաշինյանն իրավունք չունի որոշում կայացնելու Արցախի ժողովրդի անունից»:
«ՀՀ վարչապետի խոսքերը չեն նշանակում՝ որոշումն ընդունված է, որ այդ որոշումը կյանքի կկոչվի, որովհետեւ նա դրա իրավունքը չունի: Կան բազմաթիվ սահմանափակումներ, որոնք իրավասություն չեն տալիս մեկ անձի նման որոշում կայացնելու։
Գալով իշխանության՝ նա խոստացել էր, որ ոչ մեկն իրավունք չի ունենալու նման որոշում կայացնելու, եւ նման որոշում կայացնելու է միայն ժողովուրդը։ Կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը նրա անձնական կարծիքն է, որը նա փորձում է փաթաթել թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի ժողովրդի վզին»,- «Дождь» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ մեծ թվով մարդիկ կհամախմբվեն եւ կպահանջեն հանրաքվե.
«Ե՛վ Ազգային ժողովը, եւ՛ հանրապետության ղեկավարությունը, եւ՛ ամբողջ ժողովուրդը համերաշխ է այն հարցում, որ նման որոշում կայացնելու իրավունք ունի միմիայն Արցախի ժողովուրդը եւ լեգիտիմորեն ընտրված իշխանությունը, որը եւս չի կարող միանձնյա որոշում կայացնել, այլ միայն Արցախի ժողովրդի հետ համատեղ»:
Նա նշել է, որ պատերազմում պարտված մարդուն հոգեբանորեն դժվար է դուրս գալ այդ իրավիճակից. «Նա չի գիտակցում, որ իր ասածը ոչ միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում է, այլեւ դրան հաջորդելու են բազմաթիվ ճակատագրական գործողություններ, որոնք անհնար է լինելու կանգնեցնել։ Այն, ինչ նա անում է, հանգեցնելու է աղետալի հետեւանքների Արցախում ապրող մարդկանց, ինչպես նաեւ Հայաստանի համար։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, ուղղակիորեն ազդելու է այն ամենի վրա, ինչ տեղի է ունենալու Հայաստանում։ Արցախից հետո հաջորդ փուլը լինելու է Հայաստանի զավթումը»:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը մեծ դերակատարում է ունեցել եւ ունի Հարավային Կովկասում։
«Ինչպես եւ մյուս խաղացողները, որոնք այստեղ ակտիվ ներկայություն ունեն՝ առաջին հերթին Իրանը եւ Թուրքիան, ինչպես նաեւ Արեւմտյան Եվրոպան, ԱՄՆ-ը։
Այստեղ մեծ շահերի բախում կա, խոշոր երկրների միջեւ մեծ խաղ է ընթանում։ Համոզված եմ, որ շատ բան կախված է հենց մեզանից, թե մենք որքան հստակորեն կհասկացնենք բոլոր խոշոր խաղացողներին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, որ Արցախի ժողովուրդը չի համաձայնելու Ադրբեջանի կողմից այս տարածքի օկուպացիայի մոդելին, եւ այստեղ հայեր չեն ապրելու:
Մենք հասկանում ենք, որ հարեւաններ ենք լինելու, բայց սա միակ մոդելն է, որը մենք տեսնում ենք որպես հնարավոր, եւ դրա համար տարիներ, տասնամյակներ կպահանջվեն: Սակայն անել այնպես, ինչպես հիմա, այսինքն՝ ատրճանակի փողի ներքո, երբ քեզ ստիպում են ինչ-որ բանի մաս դառնալ, դա ոչ մի լավ բանի չի բերելու»,- շեշտել է Վարդանյանը:

Рубен Варданян: После Арцаха следующим этапом будет оккупация Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян заявил, что «Никол Пашинян не имеет права принимать решение от имени народа Арцаха».
«Слова премьер-министра Армении не означают, что решение принято и будет реализовано, потому что он не имеет на это права. Существует множество ограничений, которые не дают одному человеку полномочий для принятия подобного решения.
Придя к власти, он пообещал, что никто не будет иметь права принимать подобные решения, и принимать его будет народ. Думаю, это заявление является его личным мнением, которое он пытается навязать как народу Армении, так и народу Арцаха», - сказал Рубен Варданян в интервью телеканалу «Дождь».
Он отметил, что большое количество людей объединится и потребует проведения референдума: «И парламент, и руководство республики, и весь народ едины в том, что право принимать такое решение имеет только народ Арцаха и законно избранное правительство, которое также не может принимать решение единолично, а только совместно с народом Арцаха».
Он отметил, что человеку, проигравшему войну, психологически сложно выйти из той ситуации: «Он не осознает, что сказанное им является не только признанием территориальной целостности Азербайджана, а за этим последует множество фатальных действий, остановить которые будет невозможно. То, что он делает, приведет к катастрофическим последствиям для жителей как Арцаха, так и Армении. То, что происходит в Арцахе, напрямую повлияет на то, что произойдет в Армении. После Арцаха следующим этапом будет завоевание Армении».
По словам Варданяна, Россия играет большую роль на Южном Кавказе.
«Как и другие игроки, которые имеют здесь активное присутствие, в первую очередь, Иран и Турция, а также Западная Европа, США.
Здесь большой конфликт интересов, идет большая игра между крупными странами. Уверен, что от нас зависит очень многое - насколько четко мы поймем всех крупных игроков, в том числе, Россию, что народ Арцаха не согласится на модель оккупации этой территории Азербайджаном, и армяне здесь жить не будут.
Мы понимаем, что будем соседями, но это единственная модель, которую мы видим возможной, и на это уйдут годы, десятилетия. Однако то, что происходит сейчас, когда под дулом пистолета тебя заставляют быть частью чего-то, ни к чему хорошему не приведет»,- подчеркнул Варданян.