Փաշինյան. «Ադրբեջանին չի զսպել այն, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի անդամ է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունը չի զսպել Ադրբեջանին ագրեսիվ գործողություններից»:
«Այսօր ավարտվում է Հայաստանի նախագահությունը ՀԱՊԿ-ում, եւ այս շրջանը շատ հագեցած էր։ Մենք նշեցինք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը եւ ՀԱՊԿ-ի ստեղծման 20-ամյակը։ Տրամադրությունը, ցավոք, հոբելյանական չէ: Վերջին երկու տարվա ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ հանդիսացող Հայաստանը ամենաքիչը երեք անգամ ենթարկվել է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի: Ընկճող է, որ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելը չի զսպել Ադրբեջանին, եւ հատկապես, որ մինչ այսօր մենք չենք կարողացել որոշման հանգել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային ՀԱՊԿ-ի արձագանքի վերաբերյալ»,- ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս փաստերը վնասում են ՀԱՊԿ իմիջին «ինչպես մեր երկրի ներսում, այնպես էլ՝ դրա սահմաններից դուրս»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «членство Армении в ОДКБ не сдержало Азербайджан от агрессивных действий».
«Сегодня завершается председательство Армении в ОДКБ. Этот период был весьма насыщенным, мы отметили 30-летие подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летие создания ОДКБ. Вопреки юбилеям, настроения у нас не юбилейные. В течение двух последних лет страна - член ОДКБ Армения как минимум три раза подверглась агрессии со стороны Азербайджана. Удручает то, что членство Армении в ОДКБ не сдержало Азербайджан от агрессивных действий, и до сегодняшнего дня нам не удалось прийти к решению по поводу реакции ОДКБ на агрессию Азербайджана против Армении», - заявил Никол Пашинян на саммите лидеров ОДКБ.
По его словам, эти факты наносят огромный урон имиджу ОДКБ «как внутри нашей страны, так и за ее пределами».