Փաշինյան. «Ադրբեջանին չի զսպել այն, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի անդամ է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունը չի զսպել Ադրբեջանին ագրեսիվ գործողություններից»:
«Այսօր ավարտվում է Հայաստանի նախագահությունը ՀԱՊԿ-ում, եւ այս շրջանը շատ հագեցած էր։ Մենք նշեցինք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը եւ ՀԱՊԿ-ի ստեղծման 20-ամյակը։ Տրամադրությունը, ցավոք, հոբելյանական չէ: Վերջին երկու տարվա ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ հանդիսացող Հայաստանը ամենաքիչը երեք անգամ ենթարկվել է Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի: Ընկճող է, որ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելը չի զսպել Ադրբեջանին, եւ հատկապես, որ մինչ այսօր մենք չենք կարողացել որոշման հանգել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային ՀԱՊԿ-ի արձագանքի վերաբերյալ»,- ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այս փաստերը վնասում են ՀԱՊԿ իմիջին «ինչպես մեր երկրի ներսում, այնպես էլ՝ դրա սահմաններից դուրս»:

Pashinyan: Armenia’s being a CSTO member was not a deterrent for Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "Armenia’s membership in the CSTO did not deter Azerbaijan from aggressive actions.”
“Armenia’s presidency in the CSTO ends today, and this period was very full. We marked the 30th anniversary of the signing of the Collective Security Treaty and the 20th anniversary of the establishment of CSTO. Unfortunately, the mood is not celebratory. During the last two years, Armenia, a CSTO member, was subjected to aggression by Azerbaijan at least three times.
It is depressing that [Armenia’s] membership to CSTO did not deter Azerbaijan, and especially that to date, we have failed to come to a decision regarding the CSTO’s response to Azerbaijan’s aggression against Armenia,” Nikol Pashinyan said at the summit of the CSTO leaders.