Փաշինյան. Համաձայն ենք աշխատել ՌԴ ներկայացրած սկզբունքների հիման վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանը համաձայնել է աշխատել Ռուսաստանի կողմից ներկայացված սկզբունքների եւ պարամետրերի հիման վրա:
«Հայաստանը սեպտեմբերի սկզբին համաձայնել է աշխատել Ռուսաստանի կողմից ներկայացված Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջազգային հարաբերությունների հաստատման հիմնական սկզբունքների եւ պարամետրերի հիման վրա: Պատրաստ ենք հաստատել դա Սոչիում»,- Թվիթերում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը
«Հույս ունենք, որ Ռուսաստանը կաջակցի իր առաջարկներին», - ավելացրել է նա:
Հոկտեմբերի 27-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ Ռուսաստանը պաշտպանում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու գաղափարը, «սակայն չի պատրաստվում Երեւանին որեւէ բան պարտադրել՝ որոշման տարբերակի ընտրությունը հայ ժողովրդի եւ ղեկավարության գործն է»։
«Այսպես կոչված վաշինգտոնյան տարբերակը, որքան հասկանում եմ, նախատեսում է Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում ամբողջ Ղարաբաղի նկատմամբ։ Եթե Հայաստանն այդպես է կարծում, ապա մենք կաջակցենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրությանը։
Եթե հայ ժողովուրդը եւ Հայաստանի ղեկավարությունը կարծում են, որ Ղարաբաղն ունի իր առանձնահատկությունները, որոնք պետք է հաշվի առնվեն ապագա խաղաղության պայմանագրում, դա նույնպես հնարավոր է։
Բայց, իհարկե, պետք է պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ։ Անհրաժեշտ է, որ այդ պայմանավորվածություններն ընդունելի լինեն նաեւ Ադրբեջանի համար։ Սա բարդ, ծանր հարց է։ Հայաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, դաշնակիցը, եւ մենք, իհարկե, նկատի ունենալով Ադրբեջանի շահերը, առաջնորդվելու ենք հենց Հայաստանի առաջարկով»,- ասել էր Պուտինը։

Пашинян: Мы согласны работать на основе представленных Россией принципов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что Армения согласилась работать на основе представленных Россией принципов и параметров.
«В начале сентября Армения согласилась работать на основе представленных Россией основных принципов и параметров установления международных отношений между Арменией и Азербайджаном. Мы готовы подтвердить это в Сочи», - написал Никол Пашинян в Twitter.
«Мы надеемся, что Россия поддержит свои предложения», - добавил он.
27 октября президент России Владимир Путин сказал, что Россия поддерживает идею заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, «но не собирается ничего навязывать Еревану - выбор варианта решения является делом армянского народа и руководства».
«Так называемый вашингтонский вариант, насколько я понимаю, предусматривает признание суверенитета Азербайджана над Карабахом в целом. Если Армения так считает, то, пожалуйста, мы поддержим любой выбор армянского народа.
Если армянский народ и армянское руководство считают, что Карабах имеет какие-то свои особенности и эти особенности надо учитывать в будущем мирном договоре, такое тоже возможно.
Но, безусловно, нужно договариваться с Азербайджаном. Надо, чтобы эти договоренности были приемлемы и для Азербайджана. Это сложный, тяжелый вопрос. Армения является нашим стратегическим партнером, союзником, и мы, конечно, в значительной степени, имея в виду интересы Азербайджана, будем ориентироваться на предложение самой Армении», - заявил Путин.