Փաշինյան. Համաձայն ենք աշխատել ՌԴ ներկայացրած սկզբունքների հիման վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանը համաձայնել է աշխատել Ռուսաստանի կողմից ներկայացված սկզբունքների եւ պարամետրերի հիման վրա:
«Հայաստանը սեպտեմբերի սկզբին համաձայնել է աշխատել Ռուսաստանի կողմից ներկայացված Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ միջազգային հարաբերությունների հաստատման հիմնական սկզբունքների եւ պարամետրերի հիման վրա: Պատրաստ ենք հաստատել դա Սոչիում»,- Թվիթերում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը
«Հույս ունենք, որ Ռուսաստանը կաջակցի իր առաջարկներին», - ավելացրել է նա:
Հոկտեմբերի 27-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել էր, որ Ռուսաստանը պաշտպանում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր կնքելու գաղափարը, «սակայն չի պատրաստվում Երեւանին որեւէ բան պարտադրել՝ որոշման տարբերակի ընտրությունը հայ ժողովրդի եւ ղեկավարության գործն է»։
«Այսպես կոչված վաշինգտոնյան տարբերակը, որքան հասկանում եմ, նախատեսում է Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում ամբողջ Ղարաբաղի նկատմամբ։ Եթե Հայաստանն այդպես է կարծում, ապա մենք կաջակցենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրությանը։
Եթե հայ ժողովուրդը եւ Հայաստանի ղեկավարությունը կարծում են, որ Ղարաբաղն ունի իր առանձնահատկությունները, որոնք պետք է հաշվի առնվեն ապագա խաղաղության պայմանագրում, դա նույնպես հնարավոր է։
Բայց, իհարկե, պետք է պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ։ Անհրաժեշտ է, որ այդ պայմանավորվածություններն ընդունելի լինեն նաեւ Ադրբեջանի համար։ Սա բարդ, ծանր հարց է։ Հայաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, դաշնակիցը, եւ մենք, իհարկե, նկատի ունենալով Ադրբեջանի շահերը, առաջնորդվելու ենք հենց Հայաստանի առաջարկով»,- ասել էր Պուտինը։

Pashinyan: Armenia ready to work on the basis of principles presented by Russia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that Armenia has agreed to work on the basis of the principles and parameters presented by Russia.
“Early in September, Armenia agreed to work on the basis of the main principles and parameters of establishing international relations between Armenia and Azerbaijan presented by Russia. We are ready to confirm this in Sochi,” Nikol Pashinyan wrote on Twitter.
“We hope Russia will support its proposals,” he added.
On October 27, Russian President Vladimir Putin said that Russia supports the idea of signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, “but it is not going to impose anything on Yerevan, the choice of the option is up to the Armenian people and leadership.”
“The so-called Washington version, as far as I understand, envisages the recognition of Azerbaijan’s sovereignty over the entire Karabakh. If Armenia thinks so, then we will support any choice of the Armenian people.
If the people and the leadership of Armenia believe that Karabakh has its own specifics that should be taken into account in the future peace treaty, it is also possible.
But, of course, an agreement should be reached with Azerbaijan. These arrangements should be acceptable for Azerbaijan as well. This is a difficult, complicated question. Armenia is our strategic partner, ally, and we, of course, keeping in mind the interests of Azerbaijan, will be guided by Armenia’s proposal,” Putin said.