Փաշինյանը ցանկանում է խաղաղության պայմանագիրը կնքել մինչեւ տարեվերջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կնքվի մինչեւ այս տարեվերջ։
«Ես եւ կառավարությունը բոլոր հնարավոր ջանքերը կգործադրենք, որ դա իրատեսական լինի։ Մենք հույս ունենք եւ դա կարեւոր նրբություն է, որ մինչեւ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ավարտված լինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները։ Եթե հաշվի առնենք, որ Պրահայում պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ, ըստ էության, դա տեղի է ունենալու 1991 թվականի սահմանների հիման վրա, ապա դա կարող է լինել իրատեսական, որովհետեւ այդ սահմանները հայտնի են»,- այսօր խորհրդարանում ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը կարեւոր է համարում «միջազգայնորեն տեսանելի երկխոսության սկիզբը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ»։
«ԼՂ հայության իրավունքների եւ անվտանգության պաշտպանության որոշակի տեսանելի մեխանիզմներ պետք է լինեն։ Լավ կլինի, եթե կարողանանք դա անել»,- ասել է նա։

Пашинян стремится подписать мирный договор до конца года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян хочет, чтобы мирный договор с Азербайджаном был подписан до конца этого года.
«Я и правительство приложим все возможные усилия, чтобы это стало реалистичным. Мы надеемся - и это важная деталь, что работы по делимитации будут завершены до подписания мирного договора. Учитывая, что в Праге мы достигли договоренности о том, что фактически это будет происходить на основе границ 1991 года, то это может быть реалистичным, поскольку эти границы известны», - сказал премьер-министр, выступая в парламенте.
Пашинян считает важным «начало видимого на международном уровне диалога между Нагорным Карабахом и Азербайджаном».
«Должны быть определенные видимые механизмы защиты прав и безопасности армян НК. Будет хорошо, если мы сможем это сделать», - сказал он.