Տիխանովսկայան շնորհակալ է Երեւանին բելառուսներին չարտահանձնելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսական ժողովրդավարական ուժերի առաջնորդ Սվետլանա Տիխանովսկայան հունվարի 23-ին Դավոսում հանդիպել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։
Ինչպես հայտնում է Տիխանովսկայայի գրասենյակը, նա «ողջունել է հայ-ադրբեջանական ճգնաժամի կարգավորումը եւ Եվրամիության հետ հարաբերությունները ամրապնդելու ուղղությամբ ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը»։
Տիխանովսկայան շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի իշխանություններին Լուկաշենկոյի ռեժիմի պահանջով հալածվող բելառուսներին չհանձնելու համար։ Նա հույս է հայտնել, որ այս տարի կկարողանա այցելել Հայաստան, քանի որ 2025 թվականի աշնանը նախատեսված իր այցը Եվրանեստ ֆորումի շրջանակներում չէր կայացել։
Սվետլանա Տիխանովսկայան նաեւ կարճ զրույցներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։
«Շնորհակալ եմ Հայաստանին սկզբունքային դիրքորոշման եւ բելառուսներին աջակցելու համար։ Ուրախ եմ, որ նախագահն ու կառավարությունը շփումներ են պահպանում մեր ժողովրդավարական ուժերի հետ եւ որ մենք կարող ենք գործնական հարցեր լուծել։ Այս շփումների շնորհիվ անցյալ տարի մեզ հաջողվեց մի շարք բելառուսներին փրկել հնարավոր արտահանձնումից, իսկ որոշ դեպքերում լուծել օրինականացման եւ փաստաթղթերի հետ կապված հարցերը։ Մեզ համար կարեւոր է իմանալ, որ Հայաստանի դիրքորոշումը հետեւողական է եւ մենք կշարունակենք մեր համագործակցությունը», - հայտարարել է Տիխանովսկայան։

Тихановская поблагодарила армянские власти за отказ выдавать белорусов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Лидер белорусских демократических сил Светлана Тихановская встретилась с президентом Армении Ваагном Хачатуряном на Всемирном экономическом форуме в Давосе 23 января.
Как сообщает офис Тихановской, она «приветствовала урегулирование армяно-азербайджанского кризиса и курс армянского правительства на укрепление отношений с Европейским союзом».
Тихановская поблагодарила армянские власти за отказ выдавать преследуемых белорусов по запросу режима Лукашенко. Она выразила надежду, что сможет посетить Армению в этом году, поскольку запланированный осенью 2025 года ее визит в рамках форума Евронест не состоялся.
Светлана Тихановская также кратко пообщалась с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном.
«Благодарю Армению за принципиальную позицию и поддержку белорусов. Я рада, что  президент и правительство поддерживают связь с нашими демократическими силами и что мы можем решать практические вопросы. Благодаря этим контактам в прошлом году нам удалось спасти ряд белорусов от возможной экстрадиции, а в некоторых случаях решить вопросы, связанные с легализацией и документами. Для нас важно знать, что позиция Армении остается последовательной, и мы продолжим наше сотрудничество», - заявила Тихановская.