Փաշինյանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել «խաղաղության օրակարգը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների եւ այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի խնդրին, որի ուղղությամբ կառավարությունը սերտորեն աշխատում է ՄԻԵԴ-ի հետ:
Կառավարությունից հայտնում են, որ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքական իրավիճակի, տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգության մարտահրավերների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ դիրքորոշումները հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման, սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեության, խաղաղության օրակարգի շուրջ եւ կարեւորել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքը տարածաշրջանային կայունությունը խաթարող սադրիչ հայտարարություններին ու գործողություններին:

Пашинян представил генсеку Совета Европы «повестку мира» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич в Ереване поднял вопрос возвращения армянских военнопленных, заложников и других гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, для решения которого правительство тесно сотрудничает с ЕСПЧ.
По сообщению пресс-службы правительства, стороны обменялись мнениями о внутри- и внешнеполитической ситуации, вызовах региональной и международной безопасности.
Никол Пашинян представил позицию Армения по вопросам, касающимся демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы, деятельности комиссии по охране границы, мирной повестки и подчеркнул важность адресной реакции международных партнеров на провокационные заявления и действия, подрывающие региональную стабильность.