Բայդենի հայտարարության ռիսկերը Թուրքիայի համար. հայացք Եվրոպայից - Mediamax.am
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ Carnegie Europe հիմնադրամի հրավիրված փորձագետ Մարկ Պիերինիի «Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Բայդենի հայտարարության ավելի լայն համատեքստը» հոդվածից:
2020-ի նոյեմբերի 3-ից շատ առաջ պարզ էր, որ Բայդենի եւ Հարիսի վարչակազմը լինելու է սկզբունքային ՝ հիմնված ժողովրդավարության եւ արդարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության սկզբունքների վրա:
Ամերիկյան նոր վարչակազմի սկզբունքների արտացոլումներից մեկը ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Բայդենի հայտարարությունն էր, որտեղ առնվազն հինգ անգամ կրկնվում է զոհերի հիշատակը հարգելու գաղափարը,  որպեսզի «զգոն լինենք ատելության կործանարար հետեւանքների դեմ»:
Ինչպես երեւում է Բրյուսելից, Բայդենի հայտարարությունը վկայում է Եվրամիության հետ հստակ մերձեցման մասին, որում «այլեւս երբեք» կարգախոսը 1950թ. մայիսի 9-ին Շումանի հռչակագրի ընդունումից ի վեր դարձել է հիմնարար սկզբունք:
Տարիքով եվրոպացիների աչքերում այս հայտարարությունը նաեւ յուրատեսակ ազդանշան է Ամերիկայի եւ Եվրոպայի ավելի երիտասարդ քաղաքացիների համար, ովքեր կարող են գայթակղվել եւ մոռանալ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վայրագությունների մասին: Այն հիշեցնում է Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի՝ իրար հաջորդող առաջնորդների պատմական ժեստերը. 1958 թվականին Շառլ դը Գոլին այցելած Կոնրադ Ադենաուերը, 1970-ին Վարշավայում ծնկի իջած Ուիլի Բրանդտը, 1984-ին Դյումոնում միմյանց ձեռքերը բռնած Հելմուտ Քոլն ու Ֆրանսուա Միտերանը:
Ջո Բայդենի հայտարարությունը դժվար թե տպավորություն թողնի Թուրքիայի քաղաքացիների եւ քաղաքական գործիչների մեծ մասի վրա: Ընդհակառակը, ճնշող մեծամասնությունն անմիջապես մերժեց այն, իսկ Թուրքիայի նախագահը անվանեց հայտարարությունը «անհիմն, անարդար եւ սխալ»:
Բայդենի հայտարարության առաջացրած վրդովմունքը կարող է լինել կարճատեւ կամ երկարատեւ, սակայն Թուրքիան չի փոխի իր դիրքորոշումը՝ հատկապես հանրապետության 100-ամյակի նախաշեմին: Անցյալի հետ առերեսվելը չափազանց բարդ գործընթաց է, որը կարող են իրականացնել միայն տվյալ երկրի ղեկավարներն ու քաղաքացիները: Օտարերկրացիները, ընդհանուր առմամբ, քիչ ազդեցություն ունեն դրա վրա:
Թուրքիայի սուր արձագանքը չի ստիպի ԱՄՆ-ին, եվրոպական շատ պետություններին կամ Ռուսաստանին փոխել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրենց տեսակետը: Ապրիլի 26-ին Թուրքիայի նախագահն ասել էր, որ «այժմ մենք պետք է մի կողմ դնենք մեր տարաձայնությունները եւ տեսնենք, թե ինչ քայլեր կարող ենք ձեռնարկել»՝ նշելով առաջ շարժվելու պատրաստակամությունը:
Հետեւաբար, կարճաժամկետ հեռանկարում «համաձայնվեցինք չհամաձայնվել» բանաձեւը, հավանաբար, լավագույն լուծումն է: Վաշինգտոնի եւ Անկարայի քաղաքական երկխոսությունը կանցնի այլ կարեւոր թեմաների:
ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններում, ըստ երեւույթին, կգերակշռեն անվտանգության խնդիրները, այլ ոչ թե անցյալի մասին հայտարարությունները: ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի եւ ՆԱՏՕ-ի համար գլխավոր խնդիրը Թուրքիայի կողմից ռուսական արտադրության С-400 հրթիռների տեղակայման արդյունքում ստեղծված նոր իրավիճակն է:
Չնայած Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ հավասարակշռություն հաստատելու հարցում Անկարայի ազատության մասին բոլոր խոսակցություններին, դաժան իրողությունն այն է, որ С-400-ի գնումը Ռուսաստանի համար ապահովել է երեք հիմնական ռազմավարական առավելություն:
Նախ՝ այն կանխում է հարավային թեւում ամերիկյան Patriot հրթիռների մշտական տեղակայումը:
Երկրորդ՝ բացառում է Թուրքիայում մինչեւ 120 F35 «անտեսանելի» ինքնաթիռ տեղադրելու հնարավորությունը. 100 F35՝ ցամաքային հենակետերում, 20 F35b՝ Anadolu ուղղաթիռակրի վրա:
Երրորդ՝ պարտավորեցնում է ՆԱՏՕ-ին վերանայել իր ՀՕՊ ճարտարապետությունը, քանի որ այսօր Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը կապված են ինչպես ՆԱՏՕ-ի, այնպես էլ Ռուսաստանի հետ:
Թուրքիայի համար, որի ռազմաօդային ուժերը կորցրեցին այսքան առաջադեմ անտեսանելի կործանիչները, իսկ ռազմական արդյունաբերությունը՝ միլիարդավոր դոլարներ ենթակապալառու բիզնեսում, դա հսկայական ձախողում է եւ ազդում է երկրի դիրքի վրա՝ որպես ռազմական տերության եւ բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոնի:
Արեւմտյան Եվրոպայի եւ Ամերիկայի անվտանգության տեսանկյունից այս նոր իրավիճակն անխուսափելիորեն կհանգեցնի Թուրքիայի հանդեպ վստահության զգալի կորստի, եւ Անկարան ստիպված կլինի հասնել որոշակի մերձեցման ամերիկյան վարչակազմի հետ, որի օրակարգում գերակշռում են սկզբունքները եւ ռազմավարական խնդիրները:

Заявление Байдена и риски для Турции: взгляд из Европы - Mediamax.am
Предлагаем вашему вниманию отрывки из статьи «Более широкий контекст заявления Байдена об армянском геноциде» приглашенного эксперта фонда Carnegie Europe Марка Пиерини.
Задолго до 3 ноября 2020 года было ясно, что президентство Байдена-Харрис будет принципиальным, твердо закрепленным на принципах демократии и справедливости, прав человека и верховенства закона.
Одним из отражений принципов новой американской администрации стало заявление Байдена о геноциде армян, сделанное 24 апреля. В нем не менее пяти раз повторяется идея почтить память жертв, чтобы «оставаться бдительными против разрушительного воздействия ненависти во всех ее формах».
Как видится из Брюсселя, заявление Байдена демонстрирует явное сближение с Европейским союзом, в котором девиз «более никогда» стал основополагающим принципом после принятия Декларации Шумана 9 мая 1950 года.
В глазах пожилых европейцев это заявление также является своевременным сигналом для более молодых граждан Америки и Европы, у которых может возникнуть соблазн забыть о зверствах Второй мировой войны. Он напоминает об исторических жестах сменявших друг друга французских и немецких лидеров: Конрада Аденауэра в гостях у Шарля де Голля в 1958 году, Вилли Бранда, преклонившего колени в Варшаве в 1970 году, Гельмута Коля и Франсуа Миттерана, держащихся за руки друга в Думоне в 1984 году.
Заявление Джо Байдена вряд ли произведет впечатление на большинство граждан и политиков Турции. Напротив, подавляющее большинство немедленно отвергло его, а президент Турции назвал его «безосновательным, несправедливым и неверным».
Возмущение заявлением Байдена может быть кратковременным или продолжительным, но Турция не изменит своей позиции, особенно в связи с приближением столетия республики. Разобраться с прошлым - чрезвычайно сложный процесс, который могут реализовать только лидеры и граждане данной страны. Иностранцы вообще мало на него влияют.
Резкая реакция Турции не заставит США, многие европейские государства или Россию изменить свои взгляды на геноцид армян. 26 апреля президент Турции заявил, что «теперь нам нужно отложить в сторону наши разногласия и посмотреть, какие шаги мы можем предпринять», обозначив готовность двигаться дальше.
Следовательно, в краткосрочной перспективе, формула «согласились не соглашаться», вероятно, является лучшим выходом. Политический диалог между Вашингтоном и Анкарой переключится на другие важные темы.
В отношениях США и Турции, скорее всего, будут доминировать вопросы безопасности, а не заявления о прошлом. Центральным вопросом является новая ситуация, создавшаяся для США, Европы и НАТО в целом в результате размещения Турцией ракет С-400 российского производства.
Несмотря на все разговоры о свободе Анкары в достижении баланса между Востоком и Западом, суровая реальность такова, что покупка С-400 обеспечила России три основных стратегических преимущества.
Во-первых, она предотвращает постоянное размещение американских ракет Patriot на южном фланге.
Во-вторых, исключает возможность размещения до 120 самолетов-невидимок F35 в Турции – 100 F35 на наземных базах, 20 F35b - на вертолетоносце «Анадолу».
В-третьих, это обязывает НАТО пересмотреть свою архитектуру противоракетной обороны, поскольку сегодня ВВС Турции связаны как с НАТО, так и с Россией.
Для Турции, ВВС которой лишились такого количества передовых истребителей-невидимок, а военная промышленность потеряла миллиарды долларов в субподрядном бизнесе, это является огромным провалом и влияет на положение страны как военной державы и центра высоких технологий.
С точки зрения безопасности Западной Европы и Америки эта новая ситуация неизбежно ведет к значительной потере доверия к Турции и Анкаре будет необходимо добиться какого-то сближения с американской администрацией, в повестке которой главенствуют принципы и стратегические вопросы.