Փաշինյան. գերիների խնդիրը միջազգային օրակարգի հարց է դառնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից գերեվարվածների, ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ պարտավորությունները չկատարելու փաստը դառնում է միջազգային օրակարգի հարց։
«Երեկ Եվրամիությունը շատ կարեւոր հայտարարություն է տարածել, որում կոնկրետ եւ հասցեական արձանագրվում է, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր գերեվարված անձանց՝ անկախ գերեվարելու կոնկրետ հանգամանքներից։ Կարեւոր եմ համարում, որ այս հայտարարության մեջ հղում է արվում Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում տեղի ունեցող գործընթացներին, ինչը քաղաքական հայտարարությանն ավելացնում է նաեւ իրավական տարր։
Վերջին շրջանում միջազգային ակտիվությունը՝ կապված գերեվարված անձանց խնդիրների հետ, կարեւոր է եւ մեծացնում է լավատեսությունը, որ այս հարցում կունենանք կոնկրետ արդյունքներ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Yerevan /Mediamax/. At a government session today, Acting Prime of Armenia Minister Nikol Pashinyan has stated that Azerbaijan’s continuous failure to fulfill its obligation to return captives, POWs and other detainees is becoming an issue of the international agenda.
“Yesterday, the European Union issued a very important statement, in which it specifically addresses a message to Azerbaijan that it must return all detainees regardless of the circumstances of their capture. I consider it important that this statement refers to the processes taking place in the European Court of Human Rights, which adds a legal element to the political statement.
Recent intensification of international efforts related to the issue of our detainees is important. It increases the positive outlook that we will have concrete results in the matter,” said Nikol Pashinyan.