Փաշինյան. գերիների խնդիրը միջազգային օրակարգի հարց է դառնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից գերեվարվածների, ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց վերադարձնելու վերաբերյալ պարտավորությունները չկատարելու փաստը դառնում է միջազգային օրակարգի հարց։
«Երեկ Եվրամիությունը շատ կարեւոր հայտարարություն է տարածել, որում կոնկրետ եւ հասցեական արձանագրվում է, որ Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր գերեվարված անձանց՝ անկախ գերեվարելու կոնկրետ հանգամանքներից։ Կարեւոր եմ համարում, որ այս հայտարարության մեջ հղում է արվում Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում տեղի ունեցող գործընթացներին, ինչը քաղաքական հայտարարությանն ավելացնում է նաեւ իրավական տարր։
Վերջին շրջանում միջազգային ակտիվությունը՝ կապված գերեվարված անձանց խնդիրների հետ, կարեւոր է եւ մեծացնում է լավատեսությունը, որ այս հարցում կունենանք կոնկրետ արդյունքներ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: Проблема пленных становится вопросом международной повестки - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что невыполнение Азербайджаном своих обязательств по возвращению заложников, военнопленных и других задержанных лиц становится вопросом международной повестки.
«Вчера Евросоюз выступил с очень важным заявлением, в котором говорится, что Азербайджан должен вернуть всех лиц, независимо от обстоятельств пленения. Считаю важным, что в заявлении делается ссылка на процессы, идущие в Европейском суде по правам человека, что добавляет к политическому заявлению юридический элемент.
Международная активность, связанная с проблемой пленных, внушает оптимизм в отношении того, что у нас будут конкретные результаты в этом вопросе», - сказал Никол Пашинян.