Վարչապետը մեկնաբանել է Բաքվում «Ռազմավարների զբոսայգու» բացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ որպես ապագայի հարց պետք է դրվի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքի դեօկուպացիայի խնդիրը:
«Մենք սա պետք է ձեւակերպենք ոչ թե որպես ռազմական հարց, այլ որպես բանակցային, քաղաքական հարց: Պետք է հետեւողականորեն շարունակենք ԼՂ համար «անջատում հանուն փրկության» բանաձեւի իրագործումը»,- ասել է նա:
Մեկնաբանելով Բաքվում բացված «Ռազմավարների զբոսայգին»՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Դա ուղղակի աներեւակայելի մի բան է, բոլոր հնարավոր ամբիոններից ու տեղերից պետք է հրավիրենք բոլորի ուշադրությունը, որ պատերազմի տառապանքների եւ զոհերի թանգարան է բացվել մի երկրում, որը հայատյացության ամենամեծ դրսեւորումն է: Սա ամենամեծ հիմքն է, որ միջազգային հանրությանն ի ցույց դնենք «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի կիրառելիությունը»:
Անդրադառնալով ՀՀ արտաքին անվտանգության ապահովմանը՝ նա ընդգծել է, որ դրա առանցքը հայ-ռուսական ռազմական դաշինքն է:
«Այս առումով Հայաստանի համար գործնական կարեւոր նշանակություն ունեն հայ-ռուսական միացյալ զորախմբավորումը եւ ՀԱՊԿ հայ-ռուսական հակաօդային պաշտպանության միացյալ համակարգը: Այս երկու համակարգերի ձեւավորած պայմանագրային տրամաբանությամբ՝ հարձակում Հայաստանի վրա նշանակում է հարձակում Ռուսաստանի վրա»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նա հայտնել է, որ ռուս գործընկերների հետ քննարկում են նաեւ ՀՀ-ում 102-րդ ռազմաբազայի հնարավորությունները հարստացնելն ու Սյունիքում ռազմաբազայի հենակետ ստեղծելու հարցը:
«Ռազմավարական հեռանկարում մենք պատկերացնում ենք, որ ՀՀ պետական սահմանների այն հատվածների պահպանությունը, որն իրականացնում են մեր զինված ուժերը, կդրվի սահմանապահների վրա, իսկ բանակի ստորաբաժանումները կզբաղվեն բացառապես մարտական պատրաստության հարցերով: Արցախի անվտանգությունը կշարունակի իրականացնել Պաշտպանության բանակը՝ ռուս խաղաղապահ ուժերի հետ համատեղ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян прокомментировал открытие «Парка трофеев» в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что вопрос деоккупации территории Нагорно-Карабахской Автономной Области следует рассматривать в качестве вопроса будущего.
«Мы должны сформулировать его не как военный, а как переговорный, политический вопрос. Мы должны последовательно продолжать претворять в жизнь формулу «отделение ради спасения» Нагорного Карабаха»,- сказал он.
Комментируя открытие «Парка трофеев» в Баку, Никол Пашинян сказал:
«Это что-то совершенно невероятное. Со всех возможных форумов и кафедр мы должны привлечь внимание общественности к открытию музея страданий и жертв войны в стране, которая является самым большим проявлением антиармянства. Это величайшая основа для демонстрации международному сообществу принципа «отделение ради спасения»».
Касаясь вопроса обеспечения внешней безопасности Армении, Пашинян подчеркнул, что ее стержнем является армяно-российский военный союз.
«В этой связи практическое значение для Армении имеют объединенная армяно-российская военная группировка и совместная армяно-российская система ПВО. Согласно договорной логике, сформированной этими двумя системами, нападение на Армению означает нападение на Россию», - сказал глава правительства.
Он сообщил, что с российскими коллегами обсуждается также расширение возможностей 102-й военной базы в Армении и создания в Сюнике ее опорной точки.
«В стратегической перспективе охрана участков государственной границы Армении, которую осуществляют наши вооруженные силы, будет возложена на пограничников, а армейские подразделения будут заниматься исключительно вопросами боевой подготовки. Безопасность Арцаха и впредь будет обеспечивать Армия обороны совместно с российскими миротворческими силами», - сказал Никол Пашинян.