Ռոբերտ Քոչարյան․ «Ամենամեծ սպառնալիքը Թուրքիան է» - Mediamax.am
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ «Հայաստանի եւ մեր Զինված ուժերի այսօրվա վիճակը ողջամիտ մարդկանց թույլ չի տալիս մտածել ռեւանշի մասին»։
«Միեւնույն ժամանակ, չափազանց անարդար խաղաղությունը չի կարող հարատեւ լինել», - նկատել է Ռոբերտ Քոչարյանը՝ «Պոզներ» ծրագրին տված հարցազրույցում։
Պատասխանելով պատերազմի ընթացքում կորցված տարածքների մասին հարցին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է․
«Ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ կորած չէ եւ հնարավորություն կա բանակցային գործընթացում քննարկել նվազագույնը այն տարածքները, որոնք մտնում էին նախկին ԼՂԻՄ կազմի մեջ»։
Նախկին նախագահն ասել է, որ չի կիսում այն տեսակետն, որ վերջին պատերազմի ընթացքում Ռուսաստանը «դավաճանեց» Հայաստանին։
«Դա այդպես չէ։ Ռուսաստանը չէր սադրել պատերազմը։ Ընդհակառակը, այն արեց առավելագույն հնարավորը այն կանգնեցնելու համար։ Հոկտեմբերի 19-ին Ռուսաստանի նախագահն առաջարկություն էր արել, որի շնորհիվ կարելի էր կանգնեցնել պատերազմը՝ լրիվ այլ ելքով։ Սակայն այն մերժվեց հայկական կողմից, ինչի պատճառով մենք մի քանի հազար զոհ եւ վիրավոր ունեցանք», - ասել է Քոչարյանը։
«Մեր պատմական կողմնորոշումը դեպի Ռուսաստան նյարդայնացնում է ոչ միայն Թուրքիային, այլեւ ամերիկացիներին», - նշել է նախկին նախագահը՝ ընդգծելով, որ երբեք չի թաքցրել իր վերաբերմունքը Ռուսաստանի հանդեպ։
Պատասխանելով Հայաստանին սպառնացող ամենամեծ վտանգի մասին հարցին, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ այն գալիս է Թուրքիայից։ Նա կարծիք է հայտնել, որ սահմանի բացման դեպքում «Թուրքիան կանի ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստանը նմանվի Աջարիային՝ բիզնեսում եւ տնտեսության մեջ իր ներգրավվածության առումով»։

Роберт Кочарян: наибольшая угроза Армении исходит от Турции - Mediamax.am
Второй президент Армении Роберт Кочарян считает, что «сегодняшнее состояние Армении и Вооруженных сил страны не позволяет трезвомыслящим людям думать о реванше».
«В то же время, слишком несправедливый мир не можем быть вечным», - заметил Роберт Кочарян в интервью программе «Познер».
Отвечая на вопрос о территориях, потерянных в ходе войны 2020 года, Роберт Кочарян сказал:
«Я считаю, что не все потеряно, и есть возможность обсуждать в переговорном процессе  как минимум территории, входившие в состав бывшей Нагорно-Карабахской Автономной Области».
Экс-президент выразил несогласие с мнением о том, что в ходе последней войны «Россия предала Армению».
«Это не так. Не Россия спровоцировала войну, наоборот, она делала максимум возможного для того, чтобы ее остановить. 19 октября президент России сделал предложение, благодаря которому войну можно было остановить с совершенно иным исходом, однако оно было отвергнуто армянской стороной, вследствие чего мы потеряли несколько тысяч человек убитыми и ранеными», - сказал Кочарян.
«Наша историческая ориентация на Россию раздражает не только Турцию, но и американцев», - отметил вывший президент, подчеркнув, что никогда не скрывал своего отношения к России.
Отвечая на вопрос о наибольшей угрозе Армении, второй президент сказал, что она исходит от Турции. Роберт Кочарян выразил мнение, что в случае открытия границы «Турция сделает все, чтобы превратить Армению в подобие Аджарии - с точки зрения своего присутствия в бизнеса и экономике».