«Իրանը դիլեմայի առջեւ է. ինչ էլ անես, վատ է լինելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հորդանանի համալսարանի Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Զեյդ Իյադաթի կարծիքով, ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում «Իրանը բախվում է ռազմավարական դիլեմայի. ինչ էլ անես, վատ է լինելու»։
«Եթե նա որոշի հրաժարվել միջուկային նախագծից, ուրանի հարստացումից եւ հրթիռային ծրագրից, կարող է բերել համակարգի ներսում անկարգություններով եւ բախումներով։ Հատկապես դժգոհ կլինի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը, քանի որ նրանք կարող են ամեն ինչ կորցնել։ Իսկ եթե Իրանը հրաժարվի զիջումների գնալ, Իսրայելը եւ ԱՄՆ-ն կփորձեն ոչնչացնել ռեժիմը։ Իսրայելցիներն ու ամերիկացիները գիտեն ներքին անհամաձայնությունների մասին եւ այս խաղաքարտը խաղարկում են Իրանի դեմ», - ասել է Զեյդ Իյադաթը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի «Международное обозрение» ծրագրին տված հարցազրույցում։
«Մտածելով իրանական էլիտայի ներսում ուժերի հավասարակշռության մասին, չեմ կարող որեւէ լուրջ առաջընթաց պատկերացնել։ Պատերազմը Իրանի հակառակորդների համար երկրորդ տարբերակն էր, այլընտրանքը. եթե բանակցությունները ձախողվեն, ապա պատերազմ կլինի։ Հիմա դա երրորդ տարբերակն է, իսկ երկրորդը՝ բանակցությունների ձախողման դեպքում, կլինի առավելագույն ճնշումը, այդ թվում՝ նավթի արտահանման լիակատար դադարեցումը։ Դա Իրանի սնանկացում կնշանակի։ Եթե ռեժիմը դրանից հետո գոյատեւի, ուրեմն՝ պատերազմ։ Այսինքն՝ սա աստիճանական էսկալացիա է, նախ ներքին հակամարտություն հրահրելու փորձ։ Բայց, վերջին հաշվով, ռազմական սցենարը մնում է սեղանին, հատկապես որ այն ամբողջությամբ մշակված է», - նշել է Հորդանանի համալսարանի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարը։

«Иран стоит перед стратегической дилеммой: что ни сделай, будет плохо» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Директор Центра стратегических исследований Иорданского университета Зейд Иядат считает, что на переговорах с США «Иран стоит перед стратегической дилеммой: что ни сделай, будет плохо».
«Если он примет решение отказаться от ядерного проекта, обогащения и ракетной программы, это будет грозить смутой и борьбой внутри собственной системы. Особенно недоволен будет Корпус стражей исламской революции, потому что они могут всё потерять из-за таких сделок.Если же Иран откажется пойти на уступки, Израиль и США постараются уничтожить сам режим. Израильтяне и американцы знают о внутреннем раздрае и разыгрывают эту карту против Ирана», - сказал Зейд Иядат в интервью передаче «Международное обозрение» на телеканале «Россия 24».
«Думая о балансе сил внутри иранских элит, я не могу представить себе серьёзного прогресса. Война была для противников Ирана вторым вариантом, альтернативным: если переговоры провалятся, тогда война. Теперь это третий вариант. Второй: если переговоры сорвутся, тогда максимальное давление, включая полную остановку экспорта нефти. Это означает банкротство Ирана. Если режим и после этого устоит, значит война. То есть это поэтапная эскалация, попытка сначала раскачать внутренний конфликт. Но в конечном итоге всё равно остаётся военный сценарий, тем более что он полностью подготовлен», - отметил глава Центра стратегических исследований Иорданского университета.