«Իրանը դիլեմայի առջեւ է. ինչ էլ անես, վատ է լինելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հորդանանի համալսարանի Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Զեյդ Իյադաթի կարծիքով, ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում «Իրանը բախվում է ռազմավարական դիլեմայի. ինչ էլ անես, վատ է լինելու»։
«Եթե նա որոշի հրաժարվել միջուկային նախագծից, ուրանի հարստացումից եւ հրթիռային ծրագրից, կարող է բերել համակարգի ներսում անկարգություններով եւ բախումներով։ Հատկապես դժգոհ կլինի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը, քանի որ նրանք կարող են ամեն ինչ կորցնել։ Իսկ եթե Իրանը հրաժարվի զիջումների գնալ, Իսրայելը եւ ԱՄՆ-ն կփորձեն ոչնչացնել ռեժիմը։ Իսրայելցիներն ու ամերիկացիները գիտեն ներքին անհամաձայնությունների մասին եւ այս խաղաքարտը խաղարկում են Իրանի դեմ», - ասել է Զեյդ Իյադաթը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի «Международное обозрение» ծրագրին տված հարցազրույցում։
«Մտածելով իրանական էլիտայի ներսում ուժերի հավասարակշռության մասին, չեմ կարող որեւէ լուրջ առաջընթաց պատկերացնել։ Պատերազմը Իրանի հակառակորդների համար երկրորդ տարբերակն էր, այլընտրանքը. եթե բանակցությունները ձախողվեն, ապա պատերազմ կլինի։ Հիմա դա երրորդ տարբերակն է, իսկ երկրորդը՝ բանակցությունների ձախողման դեպքում, կլինի առավելագույն ճնշումը, այդ թվում՝ նավթի արտահանման լիակատար դադարեցումը։ Դա Իրանի սնանկացում կնշանակի։ Եթե ռեժիմը դրանից հետո գոյատեւի, ուրեմն՝ պատերազմ։ Այսինքն՝ սա աստիճանական էսկալացիա է, նախ ներքին հակամարտություն հրահրելու փորձ։ Բայց, վերջին հաշվով, ռազմական սցենարը մնում է սեղանին, հատկապես որ այն ամբողջությամբ մշակված է», - նշել է Հորդանանի համալսարանի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավարը։

“Iran faces a strategic dilemma: whatever you do, the outcome will be bad” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Zaid Eyadat, the Director of Center for Strategic Studies at the University of Jordan, believes that in negotiations with the United States, “Iran faces a strategic dilemma: whatever you do, the outcome will be bad.”
“If it decides to abandon its nuclear program, enrichment and missile development, it risks triggering internal unrest and infighting. The Islamic Revolutionary Guard Corps, will be unhappy, in particular, because they could lose everything in case of such deals. If Iran refuses to make concessions, Israel and the United States will try to destroy the regime. The Israelis and the Americans are well aware of the internal divisions and are playing this card against Iran,” Zaid Eyadat said in an interview with the “International Review” program on the Rossiya 24 TV channel.
“Thinking about the balance of power within the Iranian elites, I don’t see any serious progress. War was the second option for Iran’s opponents – the alternative: if negotiations fail, then war. Now it is the third. The second is - if negotiations fail, there will be maximum pressure, including a complete halt to oil exports. That means bankruptcy for Iran. If the regime manages to survive even after that, then military action becomes inevitable. So, this is a step-by-step escalation, an attempt to rock the internal conflict first. But in the end there is still a military scenario, since it is fully prepared,” said the head of the Center for Strategic Studies at the University of Jordan.