Փաշինյանն ու Լավրովը քննարկել են առաջնային խնդիրները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիմանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի գլխավոր հարցը հումանիտար կողմն է, Արցախի բնակիչների վերադարձը իրենց տներ։
«Արդեն հիմա նկատվում է Արցախի բնակիչների՝ իրենց տներ վերադառնալու բավական լավ դինամիկա։ Եվ փաստացի ռուսաստանցի խաղաղապահները գտնվում են բոլոր նախանշված վայրերում, նրանք արդեն ապահովում են անվտանգությունը։ Դա շատ կարեւոր գործոն է, որն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգությունը։ Բայց կան նաեւ հարցեր, որոնք լուծված չեն, բաց են մնում՝ հետագայում ինչպե՞ս ենք ապահովելու մի քանի շրջանների բնակիչների վերադարձի իրավունքի կիրառումը, ո՞վ է ապահովելու մեր հայրենակիցների անվտանգությունը, ինչպե՞ս է դա իրագործվելու։ Դրանք, իհարկե, հարցեր են, որոնք գտնվում են մեր օրակարգում։ Մենք պետք է քննարկենք եւ որոշումներ ընդունենք այդ կապակցությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր պատվիրակությունը ժամանել է Երեւան՝ Ձեր եւ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ պայմանավորվածության շրջանակում, այն նպատակով, որպեսզի ամբողջական անդրադարձ արվի մեր համագործակցության, մեր դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերությունների բոլոր ուղղություններին։ Եվ, իհարկե, առաջին պլանում այն հարցերն են, որոնք կապված են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առաջացած խնդիրների լուծման անհրաժեշտությամբ»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նա նշել է, որ խաղաղապահների դերակատարությանը կարեւոր է ոչ միայն անվտանգության ապահովման, այլեւ վերադարձող եւ հումանիտար օժանդակության կարիք ունեցող մարդկանց աջակցություն ցուցաբերելու տեսանկյունից։
«Միջգերատեսչական կենտրոնը, որն արդեն սկսում է իր աշխատանքները, նույնպես կոնկրետ զբաղվելու է բոլոր այս հարցերով։ Մենք ակտիվորեն ներգրավում ենք ՄԱԿ-ի համակարգի միջազգային կազմակերպություններին, խրախուսում ենք նրանց, որպեսզի ավելի ակտիվ, ավելի նախաձեռնողական կերպով օգտագործեն իրենց հնարավորություններն այդ տարածաշրջանի բնակիչների համար»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Pashinyan and Lavrov discuss priorities
Yerevan /Mediamax. Today, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has held a meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. During the meeting, Pashinyan has stated that the main issue of the situation in Nagorno-Karabakh is the humanitarian one, the return of Artsakh residents to their homes.
“There is already quite a good dynamic of Artsakh residents returning to their homes. Russian peacekeepers are in all their designated places, and they already provide security. This is a very important factor, which ensures the security of the people of Nagorno-Karabakh. However, there are also unresolved issues and they remain open: how will we ensure the use of the right to return concerning residents of several regions in the future, who will ensure the security of our compatriots, how will it be implemented? These, of course, are issues that are on our agenda. We must discuss and make decisions in this regard,” said Pashinyan.
“Our delegation has arrived in Yerevan within the framework of the agreement between you and President Vladimir Putin as well as Prime Minister Mikhail Mishustin, in order to fully address all areas of our cooperation, our allied, strategic relations. Of course, in the foreground we have the matters regarding priority issues that need to be solved in Nagorno-Karabakh,” said Lavrov.
He has noted that the role of peacekeepers is important in terms of providing not only security but also assistance to those returning home and to people in need of humanitarian aid.
“The interdepartmental center, which is already starting to work, will also deal specifically with all these issues. We actively engage international organizations from the UN network, and we encourage them to use their capacities for the people of the region in a more active, more proactive way,” said Russia’s Foreign Minister.