Փաշինյանը 15 կետով ճանապարհային քարտեզ է ներկայացրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ եկել է ժամանակը խոսելու ստեղծված վիճակը հաղթահարելու ուղիների, մեթոդների եւ ծրագրերի մասին:
«Ասել եմ արդեն, որ ինձ եմ համարում ստեղծված վիճակի թիվ 1 պատասխանատուն: Իրավիճակը հաղթահարելու եւ երկրում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու հիմնական պատասխանատուն նույնպես ես եմ: Ընդգծում եմ, որ ոչ միայն մտադիր չեմ հրաժարվել այդ պատասխանատվությունից, այլեւ ամբողջությամբ լծված եմ այդ գործին»:
Նիկոլ Փաշինյանը ամենակարեւոր անելիքների՝ 15 կետից բաղկացած ճանապարհային քարտեզ է ներկայացրել.
1.Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի վերականգնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձեւաչափով՝ Արցախի կարգավիճակի եւ իրենց բնակության վայրեր արցախցիների վերադարձի հարցի առաջնահերթության ընգծմամբ:
2. Ապահովել արցախցիների վերադարձը իրենց հայրենի օջախներ: Ամբողջությամբ վերականգնել Արցախի բնականոն կյանքը: ԼՂ իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների վնասված տների, բնակարանների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
3. Զոհված զինծառայողների եւ քաղաքացիների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
4. Պատերազմական գործողությունների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տուժած բնակելի եւ հանրային կառույցների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
5. Հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների, պրոթեզավորման գործընթացի եւ մասնագիտական վերապատրաստման ապահովում:
6. Գերեվարված զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձ: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում: Անհետ կորածների ճակատագրերի շուտափույթ պարզաբանում: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
7. Պատերազմին մասնակցած անձանց եւ ընդհանուր առմամբ հանրության հոգեբանական ռեաբիլիտացիայի համակարգի ձեւավորում:
8. Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատում եւ բարեփոխումների մեկնարկ:
9. Կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարում եւ դրա հետեւանքների վերացում:
10. Տնտեսական ակտիվության միջավայրի վերականգնում:
11. Ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ծրագրերի ակտիվացում:
12. Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների եւ կուսակցությունների մասին նոր օրենքի ընդունում:
13. Մասնագիտացած դատավորների ինստիտուտի ներդրում՝ որպես հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման առաջին քայլ: Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքի կիրարկման մեկնարկ:
14. Հայաստանյան քաղաքական եւ քաղաքացիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում:
15. Սփյուռքի հայկական կառույցների եւ առանձին անհատների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում: Հայաստանյան եւ սփյուռքի առանձին անհատների եւ կառույցների ներգրավում վերոնշյալ գործընթացների մեջ:
«Այս ամենի կարեւորագույն նպատակը Հայաստանի ժողովրդավարական կայունության ապահովումն է եւ երաշխիքների ստեղծումը, որ Հայաստանում իշխանության ձեւավորմանը ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով որեւէ բան չի սպառնում:
Այս ճանապարհային քարտեզի իրագործման համար կառավարության կազմում փոփոխություններ եմ իրականացնում։ Փոփոխությունների իմաստը եւ նպատակը կլինի վերը նշված ծրագրի առավել արդյունավետ իրականացումը եւ կառավարության կազմի առավելագույն հարմարեցումը հենց նշված ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
2021թ. հունիսին հանդես կգամ ճանապարհային քարտեզի իրագործման հաշվետվությամբ, ինչի արդյունքներով հանրային կարծիքը ու արձագանքը հաշվի առնելով` որոշում կկայացնենք հետագա անելիքների վերաբերյալ»,- ամփոփել է Փաշինյանը:

Pashinyan presents a 15-point roadmap
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated today that it is time to discuss ways, methods and programs aimed at overcoming the current situation.
“I have already said that I consider myself the number one responsible for the current situation. I am also responsible for overcoming the situation and establishing stability and security in the country. I emphasize that not only do I do not intend to relinquish that responsibility, but I am fully committed to this work,” he said.
Pashinyan has presented a roadmap of 15 points, which include the most important efforts he believes should be made.
1. Restore the Karabakh peace process in the format of the OSCE Minsk Group co-chairmanship, with the emphasis on the status of Artsakh and the priority of the return of Artsakh people to their places of residence.
2. Ensure the return of the people of Artsakh to their homes. Completely restore the normal life in Artsakh. Rebuild damaged houses, apartments and infrastructure in the territories under the control of the Artsakh authorities.
3. Provide social guarantees for the families of killed servicemen and citizens.
4. Restore residential and public structures and infrastructure, damaged in the territory of Armenia during the war.
5. Provide social guarantees, prosthetics and professional training for disabled servicemen.
6. Secure immediate return of captured soldiers and civilians. Provide social guarantees for their families. Quickly clarify the fate of the missing. Provide social guarantees for their families.
7. Form a system of psychological rehabilitation for the people who took part in the war and for the society in general.
8. Establish and launch a reform program in the Armed Forces.
9. Overcoming COVID-epidemic and eliminate its consequences.
10. Restore the environment for economic activity.
11. Intensify programs aimed at resolution of demographic issues.
12. Adopt amendments to the Electoral Code and a new law on parties.
13. Introduce an institute of judges specializing in anti-corruption work as the first step toward establishing an anti-corruption court. Bring into force the law on confiscation of illegal property.
14. Conduct regular thematic consultations with representatives of Armenia’s political and civil community.
15. Conduct regular thematic consultations with Armenian organizations and individuals from the Diaspora. Involve individuals and organizations of Armenia and the Diaspora in the above-mentioned processes.
“The most important goal of all this is to ensure the democratic stability of Armenia and to create guarantees that nothing threatens the formation of power in Armenia through the expression of the free will of the people.
I am making changes in the government to implement this roadmap. The meaning and purpose of the changes will be the more effective implementation of the above-mentioned program and the maximum adaptation of the government staff for the implementation of the roadmap.
In June 2021 I will make a report on the implementation of the roadmap, following which, taking into account the public opinion and reaction, we will make a decision on what to do next,” Pashinyan concluded.