Le Monde. «Էրդողանը Թրամփին ու Պուտինին հեռուն է ուղարկում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիական Le Monde-ը գրում է, որ «Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մարտահրավեր է նետել համաշխարհային հսկաներին եւ «չի վախենում ոչ Մոսկվայից, ոչ Վաշինգտոնից»։
«Որտե՞ղ էր ամերիկյան ղեկավարությունը, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղում ներքաշվում է ռազմական գործողությունների մեջ՝ անգամ չզգուշացնելով «դաշնակիցներին»։ Որտե՞ղ է ռուսական վերահսկողությունը «ազդեցության ավանդական գոտում», երբ նախկին խորհրդային երկրներից մեկը՝ Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ ռմբակոծում է Հայաստանը։ Թուրքիան՝ ահռելի ախորժակով տարածաշրջանային տերությունը, չի պատրաստվում հաշվի նստել Պուտինի կամ Թրամփի հետ»,- գրում է Le Monde-ը՝ «Էրդողանի Թուրքիան անտեսում է Կրեմլը եւ Սպիտակ տունը» հոդվածում։
«Եթե ԱՄՆ-ը կարծում է, որ ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի անդամակցության պահպանումն արդարացնում է Էրդողանի բոլոր կամակորությունները, ուրեմն Թուրքիան լիովին ազատ է շարունակելու ծավալապաշտական քաղաքականությունը Կովկասում, Մերձավոր Արեւելքում, Մեհրիբում եւ Արեւելյան Միջերկրականում։ Հստակ է, որ դա ԱՄՆ-ին դուր չի գալիս, բայց նա հաշտվում է դրա հետ։
Ռուսաստանը լավագույն դիրքում չէ։ Պուտինը սխալվել է, եթե կարծում է, որ նախորդ տարի С-400 հրթիռային համակարգ վաճառելով՝ շահել է Թուրքիայի նախագահի համակրանքը: Կրեմլի ռազմավարն այսօր նորից ստիպված է գործ ունենալ Թուրքիայի եւ նրա ուժերի հետ իր համար կարեւոր առնվազն երկու ճակատներում՝ Սիրիայում (Թուրքիան օկուպացրել է երկրի տարածքի մի մասը) եւ Լիբիայում (Մոսկվան եւ Անկարան այնտեղ տարբեր ճակատներում են)։
Երբ ԱՄՆ նախագահ Էյզենհաուերը 1956 թվականին հրամայեց (ԽՍՀՄ-ի քաջալերմամբ) բրիտանացիներին, ֆրանսիացիներին եւ իսրայելացիներին դադարեցնել արշավը Եգիպտոսում, նրան լսեցին։ 1990-ականների սկզբին, երբ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանի աջակցությամբ, Բալկաններում խաղաղության կոչ էր անում, զենքերը լռեցին։  Ծանրակշիռ դերակատարներն այն ժամանակ դեռեւս ազդեցություն ունեին։ Իսկ այսօր Պուտինին ու Թրամփին ուժով զիջող Էրդողանը նրանց հեռուն է ուղարկում», - եզրափակում է Le Monde-ը:

Le Monde: Эрдоган посылает подальше Трампа и Путина - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Французская газета Le Monde пишет, что «Реджеп Тайип Эрдоган бросает вызов мировым грандам и «не боится ни Москвы, ни Вашингтона».
«Где американское лидерство, когда один из членов НАТО, Турция, ввязывается в военные действия в Нагорном Карабахе, даже не предупредив «союзников»? Где российский контроль в традиционной «зоне влияния», когда одна бывшая советская республика, Азербайджан, обстреливает при поддержке Турции другую, Армению? Турция, региональная держава с гигантскими амбициями, не собирается считаться с Путиным или Трампом», - пишет Le Monde в статье «Турция Эрдогана игнорирует и Кремль, и Белый дом».
«Если США считают, что сохранение Турции в НАТО оправдывает все выходки Эрдогана, у того есть полная свобода для продолжения политики регионального экспансионизма на Кавказе, Ближнем Востоке, в Магрибе и Восточном Средиземноморье. США это определенно не нравится, но они мирятся с этим.
Россия не в лучшем положении. Путин ошибся, если считал, что добился признания президента Турции, когда продал ему ракетные комплексы С-400 в прошлом году. Сегодня кремлевскому стратегу вновь приходится иметь дело с Турцией и ее силами по меньшей мере на двух важных для него фронтах: в Сирии (Турция оккупирует часть территории страны) и Ливии (Москва и Анкара поддерживают там разные лагеря).
Когда президент Эйзенхауэр приказал в 1956 году (с одобрения СССР) британцам, французам и израильтянам прекратить их экспедицию в Египте, к нему прислушались. Когда в начале 1990-х годов США призывали к миру на Балканах при поддержке России, орудия замолкали. У тяжеловесов еще было влияние. Сегодня же уступающий Трампу и Путину в весе Эрдоган посылает их куда подальше», - говорится в статье.