Նիկոլ Փաշինյան. Մեզ համար սկզբունքային է վարչապետի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ընդդիմադիր շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է պնդել, որ իշխանությունը պետք է հանձնվի «ժողովրդական վարչապետին», որից հետո միայն անցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
«Մենք բազմիցս տեսել ենք ՀՀԿ-ի կազմակերպած ընտրությունները, եւ նոր, արտահերթ ընտրությունները չեն կարող լինել արդար, եթե դրանք ՀՀԿ-ն կազմակերպի: ՀՀԿ-ն եւ Կարեն Կարապետյանը Հայաստանում չունեն իշխանություն եւ չեն կարող կազմակերպել ընտրություններ: Մենք պետք է շատ սթափ գնահատենք իրավիճակը, իշխանափոխության արդյունքները պետք է արձանագրվեն, այլապես ճգնաժամը կշարունակվի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ընտրությունները վերահսկելու համար կա մեկ լծակ, դա ՀՀ վարչապետի կարգավիճակն է եւ այն ՀՀԿ-ն պետք է զիջի ժողովրդին:
«Հաղթանակը կերտած ժողովուրդը պետք է համոզված լինի, որ իր հաղթանակը ճանաչվելու է: Ընտրությունները վերահսկող մյուս ինստիտուտների հարցն ու դրանցում ՀՀԿ-ի ներկայությունը պատրաստ ենք քննարկել»,- ասել է նա:
Հարցին՝ ի՞նչն է խանգարում, որ 40-50 օր աշխատող վարչապետը լինի ՀՀԿ-ական, իսկ փոխվարչապետերը՝ «Ելք»-ից, ի՞նչն է խանգարելու վերահսկել ընտրությունները կազմակերպելու ընթացքը, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է.
«Ժողովուրդը հաղթել է, եւ եթե դուք խոսում եք 40 օրվա մասին, ես կարծում եմ՝ մենք բոլորս համոզվեցինք, որ 5-6 օրերը կարող են լուրջ նշանակություն ունենալ մեր քաղաքական պրոցեսներում: Մենք չենք կարող ՀՀԿ-ի այս կոռումպացված համակարգին նորից վստահել ղեկավարել Հայաստանի Հանրապետությունը: Մեզ համար սկզբունքային է վարչապետի հարցը, քանի որ իշխանության լծակները կենտրոնացած են վարչապետի ձեռքում, եւ ես չեմ բացառում, որ գործող կառավարության որոշ անդամներ կլինեն կառավարության կազմում»:
Նա պնդել է, որ վարչապետի ընտրությունները տեղի ունենան Ազգային ժողովում՝ Սահմանադրությանը համաձայն եւ հույս հայտնել, որ խմբակցությունները կանեն իրենց քայլն ու կընտրեն ժողովրդի կողմից առաջարկված վարչապետին, իսկ նրա ձեւավորած ժամանակավոր կառավարությունը կապահովի ազատ եւ արդար ընտրությունների կազմակերպումը:
Ինչ վերաբերում է վարչապետի փոխզիջումային տարբերակին, որը չի լինի ոչ «Ելք»-ից, ոչ ՀՀԿ-ից, Նիկոլ Փաշինյանը դարձյալ հիշեցրել է ժողովրդի հաղթանակի մասին.
«Ժողովուրդը հաղթել է, չի կարող լինել քաղաքական լուծում առանց քաղաքական իրավիճակի արձանագրման: Ուժերի հարաբերակցությունը պետք է արձանագրվի ոչ թե արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, այլ այսօր: ԱԺ-ում վարչապետի ընտրություններում պետք է քաղաքական իրավիճակն արձանագրվի: Եթե փորձ արվի չարձանագրել ժողովրդի հաղթանակը, մենք կվերադառնանք նախնական պլանին եւ կշրջափակենք ԱԺ-ն»:
Նա հիշեցրել է, որ համակարգի դեմ են պայքարում, եւ «նոր իշխանությունը կուժեղացնի փոխզսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմը, իսկ իրենց կողմից քննադատված՝ վարչապետի ձեռքում սուպերլիազորությունների կենտրոնացումը կբալանսավորվի»:
Նա վստահեցրել է. «Արդյունքում իրենց (ՀՀԿ-ի- Մեդիամաքսօլիգարխներին մեր օլիգարխները չեն փոխարինելու, եթե այդպես լինի, այս ողջ փոփոխությունն անիմաստ է դառնում: Դրանով մենք անհարգալից վերաբերմունք կցուցաբերենք մեր իսկ անցած ճանապարհի եւ ժողովրդի նկատմամբ: Փոփոխությունները միայն դրական են լինելու, որեւէ մեկը վախենալու կարիք չունի, վհուկների որս չի լինելու»:

Никол Пашинян: Вопрос премьер-министра для нас принципиален - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Лидер оппозиционного движения Никол Пашинян продолжает настаивать, что власть должна быть передана «народному премьер-министру», после чего только будут проведены внеочередные парламентские выборы.
«Мы не раз видели организованные РПА выборы, и новые, внеочередные выборы не могут быть честными, если их организует РПА. У РПА и Карена Карапетяна нет власти в Армении и они не могут проводить выборы. Мы должны трезво оценивать ситуацию - результаты смены власти должны быть признаны, иначе кризис продолжится»,- заявил Никол Пашинян в интервью телеканалу «Кентрон».
Он отметил, что для контроля над выборами есть один рычаг - это пост премьер-министра, и РПА должна уступить его народу.
«Народ, сотворивший победу, должен быть уверен, что его победа будет признана. Мы готовы обсудить вопрос других институтов, контролирующих выборы, и присутствие в них РПА»,- отметил он.
На вопрос, что мешает, чтобы работающий 40-50 дней премьер-министр был из РПА, а вице-премьеры из «Елк»-а, Никол Пашинян ответил:
«Народ победил, и если вы говорите о 40 днях, я думаю, что все мы убедились, что 5-6 дней могут иметь серьезное значение в нашем политическом процессе. Мы не можем снова доверять коррумпированной системе РПА управление Республикой Армения. Для нас принципиален вопрос премьер-министра, поскольку рычаги власти сконцентрированы в руках премьера, и я не исключаю, что некоторые члены действующего правительства будут в составе правительства».
Он подчеркнул, что выборы премьер-министра пройдут в Национальном собрании, в соответствии с Конституцией и выразил надежду, что фракции сделают свой шаг и выберут предложенного народом премьера, а сформированное им временное правительство обеспечит проведение свободных и честных выборов.
Что касается компромиссного варианта премьер-министра, который не будет ни из «Елк»-а, ни из РПА, Никол Пашинян вновь напомнил о победе народа:
«Народ победил, не может быть политического решения без констатации политической ситуации. Соотношение сил должно быть определено не на внеочередных парламентских выборах, а сегодня. На выборах премьер-министра в Национальном собрании должна быть признана политическая ситуация. Если будет предпринята попытка не признать победу народа, мы вернемся к первоначальному плану и заблокируем Национальное собрание».
Он напомнил, что «они борются против системы», а «новая власть усилит механизмы сдержек и противовесов, а сосредоточение суперполномочий в руках премьер-министра будет сбалансировано».
Он заверил: «В итоге их (РПА - Медиамакс) олигархов не заменят наши олигархи. Если такое случится, то все эти изменения становятся бессмысленными. Тем самым мы проявим неуважительное отношение к пройденному пути и к народу. Изменения будут только положительными, никто не должен бояться, охоты на ведьм не будет».