Նիկոլ Փաշինյան. Մեզ համար սկզբունքային է վարչապետի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ընդդիմադիր շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է պնդել, որ իշխանությունը պետք է հանձնվի «ժողովրդական վարչապետին», որից հետո միայն անցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
«Մենք բազմիցս տեսել ենք ՀՀԿ-ի կազմակերպած ընտրությունները, եւ նոր, արտահերթ ընտրությունները չեն կարող լինել արդար, եթե դրանք ՀՀԿ-ն կազմակերպի: ՀՀԿ-ն եւ Կարեն Կարապետյանը Հայաստանում չունեն իշխանություն եւ չեն կարող կազմակերպել ընտրություններ: Մենք պետք է շատ սթափ գնահատենք իրավիճակը, իշխանափոխության արդյունքները պետք է արձանագրվեն, այլապես ճգնաժամը կշարունակվի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ընտրությունները վերահսկելու համար կա մեկ լծակ, դա ՀՀ վարչապետի կարգավիճակն է եւ այն ՀՀԿ-ն պետք է զիջի ժողովրդին:
«Հաղթանակը կերտած ժողովուրդը պետք է համոզված լինի, որ իր հաղթանակը ճանաչվելու է: Ընտրությունները վերահսկող մյուս ինստիտուտների հարցն ու դրանցում ՀՀԿ-ի ներկայությունը պատրաստ ենք քննարկել»,- ասել է նա:
Հարցին՝ ի՞նչն է խանգարում, որ 40-50 օր աշխատող վարչապետը լինի ՀՀԿ-ական, իսկ փոխվարչապետերը՝ «Ելք»-ից, ի՞նչն է խանգարելու վերահսկել ընտրությունները կազմակերպելու ընթացքը, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է.
«Ժողովուրդը հաղթել է, եւ եթե դուք խոսում եք 40 օրվա մասին, ես կարծում եմ՝ մենք բոլորս համոզվեցինք, որ 5-6 օրերը կարող են լուրջ նշանակություն ունենալ մեր քաղաքական պրոցեսներում: Մենք չենք կարող ՀՀԿ-ի այս կոռումպացված համակարգին նորից վստահել ղեկավարել Հայաստանի Հանրապետությունը: Մեզ համար սկզբունքային է վարչապետի հարցը, քանի որ իշխանության լծակները կենտրոնացած են վարչապետի ձեռքում, եւ ես չեմ բացառում, որ գործող կառավարության որոշ անդամներ կլինեն կառավարության կազմում»:
Նա պնդել է, որ վարչապետի ընտրությունները տեղի ունենան Ազգային ժողովում՝ Սահմանադրությանը համաձայն եւ հույս հայտնել, որ խմբակցությունները կանեն իրենց քայլն ու կընտրեն ժողովրդի կողմից առաջարկված վարչապետին, իսկ նրա ձեւավորած ժամանակավոր կառավարությունը կապահովի ազատ եւ արդար ընտրությունների կազմակերպումը:
Ինչ վերաբերում է վարչապետի փոխզիջումային տարբերակին, որը չի լինի ոչ «Ելք»-ից, ոչ ՀՀԿ-ից, Նիկոլ Փաշինյանը դարձյալ հիշեցրել է ժողովրդի հաղթանակի մասին.
«Ժողովուրդը հաղթել է, չի կարող լինել քաղաքական լուծում առանց քաղաքական իրավիճակի արձանագրման: Ուժերի հարաբերակցությունը պետք է արձանագրվի ոչ թե արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, այլ այսօր: ԱԺ-ում վարչապետի ընտրություններում պետք է քաղաքական իրավիճակն արձանագրվի: Եթե փորձ արվի չարձանագրել ժողովրդի հաղթանակը, մենք կվերադառնանք նախնական պլանին եւ կշրջափակենք ԱԺ-ն»:
Նա հիշեցրել է, որ համակարգի դեմ են պայքարում, եւ «նոր իշխանությունը կուժեղացնի փոխզսպումների ու հակակշիռների մեխանիզմը, իսկ իրենց կողմից քննադատված՝ վարչապետի ձեռքում սուպերլիազորությունների կենտրոնացումը կբալանսավորվի»:
Նա վստահեցրել է. «Արդյունքում իրենց (ՀՀԿ-ի- Մեդիամաքսօլիգարխներին մեր օլիգարխները չեն փոխարինելու, եթե այդպես լինի, այս ողջ փոփոխությունն անիմաստ է դառնում: Դրանով մենք անհարգալից վերաբերմունք կցուցաբերենք մեր իսկ անցած ճանապարհի եւ ժողովրդի նկատմամբ: Փոփոխությունները միայն դրական են լինելու, որեւէ մեկը վախենալու կարիք չունի, վհուկների որս չի լինելու»:

Pashinyan: Appointment of PM is a matter of principle - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Leader of the opposition movement Nikol Pashinyan continues to insist that the power must be transferred to “the people’s Prime Minister” and snap election can be held only after that transfer takes place.
“We have seen many elections organized by RPA, so the new, snap elections cannot be fair if RPA organizes them. RPA and Karen Karapetyan have no power in Armenia and cannot organize elections. We need to see the situation clearly. The results of the transfer of power must be registered, otherwise the crisis will continue,” Pashinyan said in the interview to “Urvagits” program on Kentron TV.
According to him, there is a lever to control the elections, which is the status of Prime Minister. Pashinyan believes that RPA must concede it to the people.
“The winning people must be certain that their victory is recognized. We are ready to discuss the other institutions supervising the elections and RPA’s presence in them,” he said.
When asked why the acting Prime Minister for the next 40-50 days cannot be a RPA representative and a Deputy Prime Minister cannot come from “Yelk” alliance and what exactly would hinder organization of elections in that case, Nikol Pashinyan has stated:
“The people have won. You mention 40 days, but I think we all have seen that even 5-6 days can bring significant changes in our political processes. We cannot trust this corrupted RPA system to govern the Republic of Armenia. The issue of Prime Minister is a matter of principle for us, because the levers of power are focused in the hands of Prime Minister and I don’t exclude the possibility that certain members of current government will have a place in the new one.”
He has pressed that appointment of Prime Minister must take place in the National Assembly, in accordance with the Constitution. Pashinyan hopes that the factions will take a step and vote for the people’s candidate, whose interim government will secure free and fair elections.
As for the compromise where neither “Yelk” nor RPA representative is appointed Prime Minister, Nikol Pashinyan has reminded again about the victory of the people:
“The people have won. There can be no political solution without the record of political situation. The balance of powers must be registered not during the snap elections, but today, now. The current political situation must be recorded in the appointment of Prime Minister in the National Assembly. If the authorities attempt to avoid registering the victory of the people, we will return to our initial plan and block the parliament building.”
He has recalled that the movement is aimed against the corrupt system and “the new government will strengthen the mechanism of compromise and counterbalance, and the Prime Minister’s superpowers, which they criticize, will be balanced”.
Pashinyan has reassured, “Our oligarchs will not replace theirs (the RPA – Mediamax). If that were the case, this whole change would be meaningless. We would disrespect the journey we have made and the people if we allowed that to happen. You will see only positive changes. No one has to be afraid, we won’t start a witch hunt.”