Արմեն Սարգսյանը պատրաստ է հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ «պատրաստակամ է հանդիպել Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ առկա լարվածությունը քաղաքական ուժերի երկխոսության միջոցով մեղմելու նպատակով»:
Այս մասին ասված է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հայտարարությունում:
«Իմ խոր անհանգստությունն եմ հայտնում հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Օդի մեջ կախված անհանդուրժողականությունը հասել է գագաթնակետին: Ինձ խորապես անհանգստացնում է երկխոսության առաջարկի մերժումը, որը կարող է հանգեցնել առճակատման:
Ուստի դիմում եմ բոլորին՝ մի պահ կանգ առնել եւ սթափ մտածել, թե ինչ հետեւանքների կարող է հանգեցնել այս դիմակայությունը:
Սա քաղաքական կոչ չէ, այլ դիմում եմ ձեզ որպես ծնող, որպես բարեկամ եւ որպես հայ մարդ»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը կոչ է արել բոլորին՝ «ցանկացած քայլ անելուց առաջ հանդես բերել ծայրահեղ զսպվածություն եւ պատասխանատվություն, խստորեն հետեւել օրենքի ոգուն եւ տառին, դուրս չգալ Հայաստանի քաղաքացու իրավունքների եւ պարտականությունների շրջանակից, դուրս չգալ պաշտոնական իրավասությունների շրջանակից»:
«Քաղաքական ցանկացած պահանջ, ինչքան էլ այն հիմնավոր թվա, եթե վտանգելու է քաղաքացու առողջությունն ու կյանքը, դառնում է իմաստազուրկ:
Ցավոք, մենք դրա փորձն ունենք եւ թույլ չպետք է տանք այն կրկնվելու:
Չեն լինելու հաղթողներ եւ պարտվողներ, տուժելու ենք բոլորս, տուժելու է երկիրը:
Անհրաժեշտ է պարպել լարվածությունը: Չպետք է թույլ տալ, որ կողմերին բաժանող անջրպետը հնարավոր չլինի կամրջել»,- հայտարարել է Արմեն Սարգսյանը:

Армен Саргсян готов встретиться с Николом Пашиняном - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил сегодня, что «готов встретиться с депутатом Национального собрания Николом Пашиняном, чтобы смягчить имеющееся напряжение посредством диалога политических сил».
Об этом говорится в заявлении пресс-службы президента Армении.
«Выражаю свою глубокую обеспокоенность в связи со сложившейся в стране ситуацией.
Повисшая в воздухе нетерпимость достигла своего аппогея. Меня глубоко беспокоит отказ от диалога, который может привести к столкновению.
Обращаюсь ко всем: остановитесь на мгновение и трезво осмыслите, к каким последствиям может привести это противостояние.
Это не политический призыв: я обращаюсь к вам как родитель, как друг и как человек»,- заявил Армен Саргсян.
Президент Армении призвал всех  «проявить крайную сдержанность и ответственность перед тем, как предпринять какой-либо шаг,  строго следовать букве и духу закона, не выходить за рамки прав и обязанностей гражданина Армении и официальных полномочий».
«Любое политическое требование, которое угрожает здоровью и жизни гражданина, теряет смысл, каким бы обоснованным оно ни было.
К сожалению, у нас уже есть такой опыт, и мы не должны позволить, чтобы он повторился.
Победителей и проигравших не будет, пострадаем мы все, пострадает страна. Необходимо смягчить напряжение. Нельзя допустить, чтобы через пропасть, разъединяющую стороны, невозможно было проложить мост»,- заявил Армен Саргсян.