Սերժ Սարգսյանը Նիկոլ Փաշինյանին «անհապաղ» երկխոսության կոչ է արել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանն այսօր Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին կոչ է արել «նստել քաղաքական երկխոսության եւ բանակցությունների սեղանի շուրջ»:
Ներկայացնում ենք Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ.
«Անցած շաբաթվա ընթացքում մայրաքաղաք Երեւանում տեղի են ունեցել մի շարք ցույցեր եւ երթեր: Խաղաղ ցույցեր եւ երթեր անցկացնելու իրավունք ունի մեր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացի: Իշխանությունները հարգել են այդ իրավունքը եւ շարունակելու են մշտապես հարգել:
Ցավալիորեն, հանրային այդ հավաքները հաճախակիորեն հատել են օրենքով թույլատրվածի սահմանները եւ ստացել են անհարկի եւ անարխիկ դրսեւորումներ, որոնց մասին մանրամասն խոսվում է Ոստիկանության բազմաթիվ հայտարարությունների մեջ: Տեղի ունեցող զարգացումները հղի են անկանխատեսելի հետեւանքներով, վտանգում են հանրային կարգուկանոնը եւ վնասում Հայաստանի հասարակության բարդ եւ նուրբ ներդաշնակությունը:
Մեզնից յուրաքանչյուրը պարտավոր է հիշել, որ իրենից բացի այս երկրում ապրում, սովորում, աշխատում եւ հանգստանում են իրենից ոչ պակաս հպարտ Հայաստանի քաղաքացիներ: Մեր հասարակության ներդաշնակությունը պետք է հիմնվի համերաշխության եւ հանդուրժողականության վրա:
Խորապես մտահոգված եմ ծավալվող ներքաղաքական զարգացումներով: Անդառնալի կորուստներից խուսափելու նպատակով՝ կոչ եմ անում Ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանին նստել քաղաքական երկխոսության եւ բանակցությունների սեղանի շուրջ: Դա պետք է անել անհապաղ:
Վստահ եմ, որ իրավիճակին համարժեք նման երկխոսություն ձեւավորելուն կարող են նպաստել երկրի բոլոր քաղաքական ուժերը»:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Серж Саргсян призвал сегодня депутата Национального собрания Никола Пашиняна «сесть за стол политического диалога и переговоров».
Представляем заявление Сержа Саргсяна:
«В течение минувшей недели в Ереване прошел ряд митингов и шествий. Право на проведение мирных демонстраций и шествий имеет каждый гражданин нашей страны. Власти отнеслись к этому праву с уважением и продолжат уважать его всегда.
К сожалению, эти общественные собрания часто выходили за рамки дозволенного законом и получали неуместные и анархические проявления, о чем подробно говорится в многочисленных заявлениях полиции. Происходящие события чреваты непредсказуемыми последствиями, ставят под угрозу общественный порядок и наносят урон непростой и хрупкой гармонии общества Армении.
Каждый из нас обязан помнить, что кроме него самого в этой стране живут, работают, учатся и отдыхают не менее гордые граждане Армении. Гармония внутри нашего общества должна основываться на солидарности и терпимости.
Я глубоко обеспокоен разворачивающимися внутриполитическими развитиями. Во избежание необратимых потерь призываю депутата Национального собрания Армении Никола Пашиняна начать сесть за стол политического диалога и переговоров. Это необходимо сделать немедленно.
Уверен, что формированию соответствующего сложившейся ситуации диалога могут способствовать все политические силы в стране».