Ոստիկանությունը որոշել է դադարեցնել հավաքը, Փաշինյանը չի ենթարկվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ոստիկանությունն այսօր հայտարարել է, որ ապրիլի 16-ին որոշում է կայացրել դադարեցնել Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած հավաքը:
Այսօր վաղ առավոտյան Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանն այդ որոշման ծանուցագիրը Ֆրանսիայի հրապարակում հանձնել է Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն վերջինս ցուցադրաբար պատռել է այն:
Ոստիկանությունը փակել է դեպի Ազգային Ժողով տանող ճանապարհները, դրանց վրա տեղադրելով փշալարեր եւ ջրցան մեքենաներ: Ժամը 12:00-ին Ազգային Ժողովում պետք է սկսվի վարչապետի ընտրությունը:
Այսօր առավոտյան մետրոյի «Երիտասարդական» կայարանի մերձակա տարածքից բերման են ենթարկվել մի խումբ ակտիվիստներ:
Ոստիկանության հայտարարության մեջ ասված է, որ «հավաքի ղեկավարի բացակայության կամ հավաքի ղեկավարի կողմից ոստիկանության պահանջը չկատարելու դեպքերում ոստիկանությունը հավաքը ցրելու եւ հատուկ միջոցներ կիրառելու լիազորությունի ունի»։
«Վերոգրյալից ելնելով՝ նախազգուշացնում ենք հավաքի կազմակերպիչներին չշարունակել անօրինական հավաքը՝ զերծ մնալու համար հավաքը ցրելու միջոցներ կիրառելու ոստիկանության պարտականության կատարումից», - ասված է հայտարարության մեջ:

Police vow to break up the protest in Yerevan, opposition MP resists - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The Armenian Police has stated today that a decision was made on April 16 to break up the protest organized by Nikol Pashinyan.
Early this morning, Deputy Chief of Yerevan Police Valery Osipyan has handed the notice of that decision to Nikol Pashinyan, but the latter has demonstratively torn it apart.
The police have closed off the streets leading to the National Assembly building by positioning lines of barbed wire and water cannon trucks. The National Assembly is expected to hold the election of Prime Minister at 12:00.
A group of activists have been detained near Yeritasardakan metro station this morning.
The Armenian Police has noted in the latest statement that “the police forces will break up the protest and reserve the right to use special means if the leader of the protest is absent from the scene or refuses to comply with the demand of the police”.
“In light of this, we warn the organizers of the protest to dismiss the illegal assembly, otherwise the police cannot avoid fulfilling its duty to use special means to disperse the protesters,” reads the statement.