Ոստիկանությունը որոշել է դադարեցնել հավաքը, Փաշինյանը չի ենթարկվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ոստիկանությունն այսօր հայտարարել է, որ ապրիլի 16-ին որոշում է կայացրել դադարեցնել Նիկոլ Փաշինյանի կազմակերպած հավաքը:
Այսօր վաղ առավոտյան Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանն այդ որոշման ծանուցագիրը Ֆրանսիայի հրապարակում հանձնել է Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն վերջինս ցուցադրաբար պատռել է այն:
Ոստիկանությունը փակել է դեպի Ազգային Ժողով տանող ճանապարհները, դրանց վրա տեղադրելով փշալարեր եւ ջրցան մեքենաներ: Ժամը 12:00-ին Ազգային Ժողովում պետք է սկսվի վարչապետի ընտրությունը:
Այսօր առավոտյան մետրոյի «Երիտասարդական» կայարանի մերձակա տարածքից բերման են ենթարկվել մի խումբ ակտիվիստներ:
Ոստիկանության հայտարարության մեջ ասված է, որ «հավաքի ղեկավարի բացակայության կամ հավաքի ղեկավարի կողմից ոստիկանության պահանջը չկատարելու դեպքերում ոստիկանությունը հավաքը ցրելու եւ հատուկ միջոցներ կիրառելու լիազորությունի ունի»։
«Վերոգրյալից ելնելով՝ նախազգուշացնում ենք հավաքի կազմակերպիչներին չշարունակել անօրինական հավաքը՝ զերծ մնալու համար հավաքը ցրելու միջոցներ կիրառելու ոստիկանության պարտականության կատարումից», - ասված է հայտարարության մեջ:

Полиция решила прекратить митинг, Пашинян не подчиняется - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Полиция Армении объявила сегодня, что 16 апреля приняла решение о прекращении организованного Николом Пашиняном митинга.
Сегодня рано утро на площади Франции заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян вручил соответствующее постановление Николу Пашиняну, однако последний демонстративно разорвал его.
Полиция перекрыла дороги, ведущие к Национальному собранию, разместив на них колючую проволоку и водометы. В 12:00 в Национальном собрании должно начаться избрание премьер-министра.
Сегодня утром на территории около метро «Еритасардакан» была задержана группа активистов.
В заявлении полиции говорится, что «в случае отсутствия руководителя митинга или не выполнения им требования, полиция имеет право разогнать митинг и применить специальные средства».
«Исходя из вышеперечисленного, призываем организаторов митинга не продолжать несанкционированный митинг»,- говорится в заявлении.