Բրեդլի Բուզետոն՝ մոգական Նորավանքի և լավատես երիտասարդների մասին
Ամերիկացի Բրեդլի Բուզետոն, որը 2013 թվականի փետրվարից զբաղեցնում էր Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնը, ավարտեց իր առաքելությունը եւ 2018թ. փետրվարի 2-ին մեկնեց Հայաստանից։ Մինչ մեկնելը նա Մեդիամաքսին պատմել է Հայաստանում ապրելու եւ աշխատելու առանձնահատկությունների մասին։
Մինչ Հայաստան տեղափոխվելս, որոշակի պատկերացումներ ունեի հայկական մշակույթի, սովորությունների եւ պատմության մասին։ Գիտեի 1915 թ ցավալի դեպքերի մասին։ Առաջին իսկ վայրկյանից զգացել եմ հայերի ջերմությունն ու անկեղծությունը, իսկ հայերի մեծ հյուրընկալության մասին ավելորդ է խոսել։
Հինգ տարի առաջ ստանձնելով ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնը՝ մեծ ցանկություն ունեի հնարավորինս արագացնել Հայաստանի զարգացման ընթացքը։ Այսօր կարող եմ ասել, որ մենք որոշակիորեն կարողացել ենք դա իրականացնել։
Ինձ հեշտ էր աշխատել հայերի հետ։ Դա թերեւս պայմանավորված էր նրանով, որ բոլորս մեկ նպատակ ունենք՝ անել հնարավորը Հայաստանում բարեփոխումների ընթացքը արագացնելու համար։
Կյանքն այստեղ բավական դինամիկ եւ բազմազբաղ է։ Երեւանը օրեցօր ավելի գրավիչ եւ աշխույժ է դառնում։ Գյումրին, Գորիսը, որն, ի դեպ, հռչակվել է ԱՊՀ երկրների մշակութային մայրաքաղաք, եւս զարգանում են։  Իհարկե, մարզերում դեռ շատ անելիքներ կան, քանի որ այնտեղ հնարավորությունները ավելի քիչ են։ Սակայն նկատելի է, որ կառավարությունը փորձում է քայլեր ձեռնարկել, որ որեւէ մեկը անտեսված չլինի։
Հայաստանից իմ սպասելիքները որոշ առումով գերազանցվեցին: Օրինակ, չգիտեի, որ այստեղ հիանալի ջազային երեկոներ են կազմակերպվում: Գինու արտադրության ծավալները, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման տեմպերը շատ տպավորիչ են։
Շատ եմ ճանապարհորդել Հայաստանով։  Հայկական հինավուրց եկեղեցիները անասելի գեղեցիկ են։ Կառանձնացնեմ Նորավանքը, որտեղ սիրում էի այցելել արեւածագին, երբ այնտեղ սակավամարդ եւ խաղաղ է։ Մոգական վայր է։ Լոռին եմ շատ հավանել՝ բնությունը ուղղակի հրաշք է։
Հայոց լեզուն հետաքրքիր եւ գեղեցիկ է, բայց նաեւ՝ շատ բարդ։
Սկսել էի սովորել, սակայն ժամանակի սղության պատճառով չկարողացա գոնե տարրական մակարդակով տիրապետել լեզվին։
Հայաստանում ինտելեկտուալ եւ ստեղծագործ երիտասարդները շատ են եւ ուրախ եմ, որ հնարավորություն եմ ունեցել հաճախ շփվել նրանց հետ։ Լավատես, եռանդուն եւ խանդավառ երիտասարդներն են այս երկրի շարժիչ ուժը։
Նրանք մեծ ցանկություն ունեն երկրում դրական փոփոխություններ իրականացնել։ Կարծում եմ, որ լավ կլիներ, եթե երիտասարդները ավելի շատ ներգրավվեին կառավարության աշխատանքներում։
Շատ կկարոտեմ այստեղի մարդկանց, հիանալի մթնոլորտը, ինչպես նաեւ հայկական ուտեստները։  Մի գաղտնիք բացեմ՝ շատ շուտով վերադառնալու եմ, քանի որ ընկերներիս խոստացել եմ անձամբ բացահայտել Հայաստան նրանց համար։

American Bradley Busetto, who had been UN Resident Coordinator and UNDP Resident Representative for the Republic of Armenia since February of 2013, completed his mission and departed from Armenia on February 2, 2018. But before he told Mediamax about memorable moments of his life and work in Armenia.
I had certain knowledge about Armenian culture, traditions and history before I came here. I also knew about tragic events that took place in 1915. I felt warmth and sincerity from the very first moment I arrived here, not to say the famous Armenian hospitality.
Taking the position of UN Resident Coordinator in Armenia 5 years ago, I was committed to significantly contribute to the rapid development of this country, and to certain extent I can register our success today.
I’ve never had hard time working with Armenians. I guess it’s conditioned by the fact that we are all united in trying to implement reforms in Armenia in the fastest possible way.
Life in Armenia is quite dynamic and busy. Yerevan is becoming more attractive and lively day by day. Gyumri and Goris (which has been declared cultural capital of CIS countries) are also developing. Of course, there are fewer opportunities in marzes and there is still a lot to be done, but the Armenian government takes noticeable steps to make sure no region is ignored.
Armenia has in a way exceeded my expectations. For example, I had no idea that great jazz evenings are organized here. I am also impressed by the volumes of wine production and active development of IT here.
I traveled a lot in Armenia. The Armenian churches are incredibly beautiful. I would single out Noravank, which I like visiting at the sunrise, when it’s quieter with fewer people around. It’s a magical spot. I also like Lori, as the nature is just wonderful there.
Armenian is an interesting and beautiful language, but a very difficult one. I started to work on my language skills, thought I haven’t had much time even to learn the elementary level.
There are a number of intellectual and talented young people here, and I’m happy I had the opportunity to communicate with them. Optimistic, energetic and enthusiastic young people are the driving force of this country.
They are very passionate about implementing reforms in Armenia. I think it would great if more young people were involved in the government activities.
I will miss a lot the people and the atmosphere here, as well as the tasty food. I will reveal a secret to you: I am coming back soon, as I promised my friends to personally discover Armenia for them.