Լուսանկարը` Մարաշլեան Ռետրո Ֆոտո Ատելիե
Գերմանացի Դիրկ Լորենցը, որը շուրջ չորս տարի Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունում զբաղեցրել է քաղաքական, մամուլի եւ տեղեկատվության բաժնի ղեկավարի պաշտոնը, օրերս հեռացել է Հայաստանից։ Նա տեղափոխվել է Բրյուսել՝ աշխատելու որպես Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արեւելյան գործընկերության բաժնի ղեկավարի տեղակալ։ Մեկնելուց առաջ Դիրկ Լորենցը Մեդիամաքսին պատմել է Հայաստանում ապրելու եւ աշխատելու առանձնահատկությունների ու բարդությունների մասին։
Հայաստանը մեծ հաշվով եվրոպական երկիր է։ Այդ պատճառով մեզ համար այստեղի ապրելակերպին հարմարվելը  բավական հեշտ է եղել։ Արտասովոր եւ դժվար հաղթահարելի պահեր գրեթե չենք ունեցել։ Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է, եղանակը հաճելի եւ տաք է, մրգերն ու բանջարեղենը շատ համեղ են։
Երբ նոր էի եկել Հայաստան, ինձ համար մեքենա վարելը մեծ մարտահրավեր էր։ Սկզբում մտածում էի, որ այստեղ մեքենա վարելու կանոններ չկան, եւ մեքենաների հայելիները դիմահարդարումը թարմացնելու, այլ ոչ թե երթեւեկությանը հետեւելու համար են։ Որոշ ժամանակ անց հասկացա, որ կանոններ կան, պարզապես ես դրանց սովոր չեմ։ Կարող եմ հպարտորեն ասել, որ չորս տարվա ընթացքում ոչ մի անգամ վթարի չեմ ենթարկվել։
Դիրկ Լորենցը՝ տիկնոջ հետ Դիրկ Լորենցը՝ տիկնոջ հետ
Նկատել եմ, որ հայերը երբեմն շատ բարձր են խոսում, ծխում են շատ բարակ ծխախոտ եւ ձեռքերը մեջքի հետեւում են պահում։
Հայերի հետ աշխատելը շատ հետաքրքիր էր եւ երբեմն՝ ոչ այդքան հեշտ։ Երբեմն հայերը կարող են շատ հաստատակամ եւ համառ լինել, բայց եթե կարողանում ես նրանց հետ լեզու գտնել, բաց են երկխոսության եւ քննարկումների համար։
Եթե հայերը քեզ ընդունում են որպես ընկեր, ապա դա երկար տարիների համար է։
Հայերը շատ ազնիվ եւ վստահելի ընկերներ են։ Եթե հայը ասում է «այո», ապա դա հստակ եւ հաստատ է։
Շատ մեծ տարբերություն կա մայրաքաղաքի եւ գյուղերի միջեւ։ Եղել եմ գրեթե բոլոր մոտակա եւ սահմանամերձ գյուղերում։ Կան վայրեր, որտեղ աղքատության մակարդակը շատ մտահոգիչ է։ Շիրակի մարզի որոշ շրջաններ այցելության ժամանակ ցնցվեցի, երբ տեսա, թե մարդիկ ինչպիսի պայամններում են ապրում։ Երկրաշարժից երկար տարիներ են անցել, բայց դեռ կան մարդիկ, որոնց համար բնակարանային պայմանների ստեղծումը շարունակում է մնալ մեծ խնդիր։
Դիրկ Լորենցը՝ ընտանիքի հետ Դիրկ Լորենցը՝ ընտանիքի հետ
Նույնիսկ բավական աղքատ գյուղերում հայերը զարմացրել են իրենց հյուրասիրությամբ։ Տեսնում էի, որ մարդիկ շատ քիչ մթերք ունեին հյուրասիրելու համար, բայց պատրաստ էին կիսվել իրենց ունեցածով։ Մարդիկ այստեղ անում են հնարավորը, որ հյուրերն իրենց լավ զգան։ Դա շատ տպավորիչ է, նման հյուրընկալություն Գերմանիայում չես տեսնի։
Հայաստանը հիանալի երկիր է, բայց այն կարող է է՛լ ավելի լավը լինել։ Կցանկանայի Հայաստան այցելելը շատ ավելի հեշտ լիներ, տուրիստական ենթակառուցվածքները ավելի զարգացած լինեին։ Այստեղ այնքան շատ գեղեցիկ վայրեր կան, բայց ինչու՞ եք դրանք աշխարհից թաքուն պահում։
Կարծում եմ, Հայաստանը պետք է աշխարհին լայնորեն ներկայացվի։ Հավատացե՛ք ինձ, ոչ բոլորը գիտեն, թե որտեղ է Հայաստանը, թե այն ինչպիսի հրաշալի, զարմանալի երկիր է՝ իր հարուստ պատմությամբ։
Երբ աղջկաս հարցնում եմ, թե հաջորդ ամռանը ինչ ես ուզում անել, նա պատասխանում է. «Ուզում են Հայաստան գնալ»։ Մենք, իրոք, շատ են սիրում հայերին եւ Հայաստանը։

Photo: Photo Atelier Marashlyan Retro
German Dirk Lorenz, who served as Head of the Political, Economic, Press and Information Department of the EU delegation in Armenia for around 4 years, left the country in recent days. He moved to Brussels to work as Deputy Head of Division for the Eastern Partnership Countries in the European External Action Service. Dirk Lorenz talked to Mediamax before leaving and told us about peculiarities and challenges of living and working in Armenia.
Armenia is a European country in the scheme of things. That’s why it was quite easy for us to settle in here. We had but a few strange or challenging moments. Armenia is a very beautiful country, the climate is nice and warm, and the fruit and vegetables are delicious.
When I just came to Armenia, driving was a big challenge for me. I first thought there were no rules on the road and the mirrors served for refreshing make-up, not watching the traffic. Some time later I realized there were rules, actually, I just had to get used to them. I can say proudly I didn’t have a single accident in these four years.
Dirk Lorenz with wife Dirk Lorenz with wife
I noticed that sometimes Armenians talk very loudly, smoke very thin cigarettes, and hold hands behind the back.
Working with Armenians is very interesting and not so easy at times. They can be very uncompromising and stubborn, but if you manage to find common ground with them, they open to dialogue and discussion.
If Armenians befriend you, it’s a friendship for years.
Armenians are very honest and reliable as friends. If an Armenian says “yes”, it’s a definite, clear “yes”.
There’s a big difference between the capital and rural communities. I visited almost all nearby and borderline villages. In some places, the poverty rate is worrying. I was shocked by living conditions that people endure in certain parts of Shirak marz. Many years passed after the earthquake but housing remains a huge problem for some people.
Dirk Lorenz with family Dirk Lorenz with family
Armenians’ hospitality is the same anywhere, even in the poorest villages. I could see people had very little to offer to the guests but were ready to share. People here do everything to make the guest comfortable. That’s very impressive. You won’t meet such hospitality in Germany.
Armenia is a wonderful country but it can be better. I wish it were easier to visit Armenia and the touristic infrastructure were more developed. There are so many beautiful places here, why keep them hidden from the world?
I think Armenia should present itself to the world in all areas. Believe me, not everyone knows where Armenia is on the map or what a wonderful, curious country with a rich history it is.
When I asked my daughter what she wanted to do next summer, she said, “I want to go to Armenia.” We really love Armenia and Armenians.