Նախագահը խոսել է «դժվարին, բայց իրականանալի խնդրի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «մինչեւ 2040թ. Հայաստանի բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելու համազգային նպատակը դժվարին, բայց իրականանալի խնդիր է»:
Նախագահն այդ մասին ասել է նոյեմբերի 8-ին՝ ժողովրդագրական խնդիրներին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանը հաղթահարելի է համարել նաեւ ժողովրդագրական իրավիճակի վրա այսօր բացասաբար ազդող՝ Հայաստանի հետ հարեւանների ունեցած հարաբերությունների պատճառով առկա անվտանգության խնդիրները, հաղորդում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախանշված թիրախային նպատակին հասնելը, նախագահ համոզմամբ, պետք է լինի Հայաստանի բոլոր իշխանությունների խնդիրը:
Սերժ Սարգսյանը կառավարությանը հանձնարարվել է մշակել Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակի (մինչեւ 2040 թվականը) բարելավման ռազմավարական հիմնադրույթները եւ արտացոլել դրանք մինչեւ 2030թ. Հայաստանի զարգացման ռազմավարության մեջ:

Президент вновь заявил о намерении довести население Армении до 4 млн - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что «общенациональная задача доведения численности населения Армении до 4 миллионов до 2040 года является сложной, но осуществимой задачей».
Президент заявил об этом 8 ноября на совещании, посвященном демографическим проблемам.
Серж Саргсян назвал преодолимыми также негативно влияющие на демографическую ситуацию проблемы безопасности из-за отношений Армении с соседями, сообщает пресс-служба президента.
Достижение намеченной цели, по убеждению президента, должно стать задачей всех властей Армении.
Серж Саргсян поручил правительству разработать стратегические положения улучшения демографической ситуации в Армении (до 2040 года) и отразить их в стратегии развития Армении до 2030 года.