Նախագահը խոսել է «դժվարին, բայց իրականանալի խնդրի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «մինչեւ 2040թ. Հայաստանի բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելու համազգային նպատակը դժվարին, բայց իրականանալի խնդիր է»:
Նախագահն այդ մասին ասել է նոյեմբերի 8-ին՝ ժողովրդագրական խնդիրներին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանը հաղթահարելի է համարել նաեւ ժողովրդագրական իրավիճակի վրա այսօր բացասաբար ազդող՝ Հայաստանի հետ հարեւանների ունեցած հարաբերությունների պատճառով առկա անվտանգության խնդիրները, հաղորդում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախանշված թիրախային նպատակին հասնելը, նախագահ համոզմամբ, պետք է լինի Հայաստանի բոլոր իշխանությունների խնդիրը:
Սերժ Սարգսյանը կառավարությանը հանձնարարվել է մշակել Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակի (մինչեւ 2040 թվականը) բարելավման ռազմավարական հիմնադրույթները եւ արտացոլել դրանք մինչեւ 2030թ. Հայաստանի զարգացման ռազմավարության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that “the nationwide goal of bringing Armenia’s population to 4 million by 2040 is a difficult, but realistic task”.
The President made that statement during the meeting on demographic issues on November 8.
Armenian presidential press service informed that Serzh Sargsyan also described as surmountable the security issues arising from Armenia’s relations with certain neighbors, which negatively impact the demographic situation.
According to President Sargsyan, achieving the mentioned goal should be the task for all Armenian authorities.
Serzh Sargsyan instructed the government to develop strategic provisions for improving the demographic situation in Armenia (by 2040) and to reflect them in Armenia’s 2030 development strategy.