Աժ նախագահն ու Լիտվայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ կապերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Լիտվայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
«Ցեղասպանության ճանաչումը համամարդկային խնդիր է հատկապես հիմա, երբ աշխարհը ցնցվում է ահաբեկչություններից, եւ այսօր էլ տեղի են ունենում ցեղասպանություններ»,- ասել է Արա Բաբլոյանը:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում:
Էրիկաս Պետրիկասն էլ Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Լիտվայի խորհրդարանի խոսնակի շնորհավորանքները՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:

Председатель Национального собрания и посол Литвы обсудили двусторонние связи - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель Национального собрания Ара Баблоян принял сегодня посла Литвы в Армении Эрикаса Петрикаса.
Ара Баблоян отметил важность факта признания Литвой Геницида армян.
«Признание Геноцида является общечеловеческой задачей особенно сейчас, когда мир сотрясается от терроризма, и сегодня также происходят геноциды»,- отметил Ара Баблоян.
Председатель Национального собрания подчеркнул роль парламентской дипломатии и групп дружбы в деле развития и углубления двусторонних отношений.
В свою очередь, Эрикас Петрикас передал Ара Баблояну поздравления спикера парламента Литвы в связи с избранием на пост председателя Национального собрания Армении.