Երեւանն իր արտաքին կուրսը չի փոխի, կարծում է ՌԴ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինն ասել է, որ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ իր հարաբերութունները կառուցում է առանց ԵԱՏՄ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ իր պարտավորություններին վնասելու:
«Ռուսաստանն ու Հայաստանը միավորված են դաշնակցային հարաբերություններով, հայ եւ ռուս ազգերը եղբայրական ժողովուրդներ են: Մեր երկու պետությունները ներգրավված են ինտեգրացիոն միավորումներում՝ ԵԱՏՄ-ում եւ ՀԱՊԿ-ում, որոնց հանդեպ մասնակիցներն ունեն տնտեսական եւ քաղաքական պարտավորություններ: Ելնելով այդ պարտավորությունների առաջնայնությունից, բնականաբար, ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները կառուցվում են ոչ ի վնաս դրանց, եւ բոլորը դա շատ լավ հասկանում են», - ասել է դիվանագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Իվան Վոլինկինը մեկնաբանել է նաեւ Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները:
«Այդ ընտրությունները մեզ համար շատ հետաքրքիր են, քանի որ Հայաստանը անցնում է կառավարման խորհրդարանական համակարգի: Երկրի նոր Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, ընդդիմությունը պետք է խորհրդարանում ունենա տեղերի ոչ պակաս, քան մեկ երրորդը: Ընդ որում, կարեւոր պահ է «կայուն մեծամասնության» երաշխավորումը երկրի խորհրդարանում, ինչը պետք է ապահովի Հայաստանում քաղաքական գործընթացների շարունակականությունը: Հաշվի առնելով այս փաստերը, մենք լուրջ պատճառներ չենք տեսնում, որպեսզի Երեւանը կտրուկ փոխի իր արտաքին քաղաքականության ուղղվածությունը», - ասել է դեսպանը:

Yerevan will not change its foreign policy orientation, Russian envoy thinks
Yerevan/Mediamax/. Ambassador of Russia to Armenia Ivan Volynkin said that Armenia builds it relationship with the European Union without any harm to its obligations within the frames of EAEU and CSTO.
“Armenia and Russia are allies, Russian and Armenian people have brotherly relations. Both our countries are involved in EAEU and CSTO integration unions, which of course implies economic and political obligations. Relations with the EU are developed without any harm to these priority obligations, and everyone understands it perfectly,” the diplomat told in an interview to TASS news agency (Russian).
Ivan Volynkin also commented the upcoming Parliamentary elections in Armenia.
“In our view, these elections are really interesting, as Armenia shifts to parliamentary model of governance. According to the new Electoral Code of Armenia, the opposition will take no less than 1/3 places in the National Assembly. Besides, guaranteed “stable majority” in the Parliament is of special importance, as it will provide permanency of the political process in Armenia. Taking into consideration the above mentioned circumstances, we do not observe any valid reason for Yerevan to change its foreign policy orientation”.