Երեւանն իր արտաքին կուրսը չի փոխի, կարծում է ՌԴ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինն ասել է, որ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ իր հարաբերութունները կառուցում է առանց ԵԱՏՄ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ իր պարտավորություններին վնասելու:
«Ռուսաստանն ու Հայաստանը միավորված են դաշնակցային հարաբերություններով, հայ եւ ռուս ազգերը եղբայրական ժողովուրդներ են: Մեր երկու պետությունները ներգրավված են ինտեգրացիոն միավորումներում՝ ԵԱՏՄ-ում եւ ՀԱՊԿ-ում, որոնց հանդեպ մասնակիցներն ունեն տնտեսական եւ քաղաքական պարտավորություններ: Ելնելով այդ պարտավորությունների առաջնայնությունից, բնականաբար, ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները կառուցվում են ոչ ի վնաս դրանց, եւ բոլորը դա շատ լավ հասկանում են», - ասել է դիվանագետը ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
Իվան Վոլինկինը մեկնաբանել է նաեւ Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները:
«Այդ ընտրությունները մեզ համար շատ հետաքրքիր են, քանի որ Հայաստանը անցնում է կառավարման խորհրդարանական համակարգի: Երկրի նոր Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, ընդդիմությունը պետք է խորհրդարանում ունենա տեղերի ոչ պակաս, քան մեկ երրորդը: Ընդ որում, կարեւոր պահ է «կայուն մեծամասնության» երաշխավորումը երկրի խորհրդարանում, ինչը պետք է ապահովի Հայաստանում քաղաքական գործընթացների շարունակականությունը: Հաշվի առնելով այս փաստերը, մենք լուրջ պատճառներ չենք տեսնում, որպեսզի Երեւանը կտրուկ փոխի իր արտաքին քաղաքականության ուղղվածությունը», - ասել է դեսպանը:

Ереван не будет менять свой внешнеполитический курс, считает посол России
Ереван/Медиамакс/. Посол России в Армении Иван Волынкин сказал, что Армения строит отношения с Европейским союзом без ущерба своим обязательствам в рамках ЕАЭС и ОДКБ.
«Россию и Армению связывают отношения союзнического характера, российский и армянский народы – братские народы. Оба наших государства входят в интеграционные объединения – ЕАЭС и ОДКБ, перед которыми соответственно имеются экономические и политические обязательства их участников. Исходя из приоритетности этих обязательств, естественно, отношения с ЕС строятся не в ущерб им, и все это прекрасно понимают», - сказал дипломат в интервью агентству ТАСС.
Иван Волынкин прокомментировал и предстоящие 2 апреля в Армении парламентские выборы.
«Эти выборы представляются нам весьма интересными, так как Армения переходит к парламентской модели правления. Согласно новому Избирательному кодексу страны, оппозиция должна занимать не менее 1/3 мест в Национальном Собрании. При этом важным моментом является гарантирование «стабильного большинства» в парламенте страны, которое должно обеспечивать непрерывность политического процесса в Армении. Принимая данные факты во внимание, мы не видим веских причин, чтобы Ереван радикально поменял свой внешнеполитический курс».